W cieniu cokołów

Wydawnictwo: Psychoskok
Aneta

“W cieniu cokołów” to trzeci tom wspomnień dziennikarza, autora i tłumacza, fachowca we wszystkim czego się imał, musiał imać, chciał imać. Aleksander Janowski pisze w nim o latach osiemdziesiątych, trudnych politycznie i zbyt odległych, żebym mógł osobiście się do nich ustosunkować. Autor zajmująco opisał swoje koleje losu, bogate doświadczenia oficjalnego tłumacza na najwyższym szczeblu państwowym.

Pisze autor z pewnym dystansem do siebie, do ówczesnych spraw, ze szczyptą sarkazmu, gdzie wypada, i z pewnym sentymentem do najlepszych lat swojej kariery zawodowej. Nie brak w tekście zabawnych anegdot politycznych i nie tylko. Mam nawet takie bardzo dziwne wrażenie, ze tych anegdot i małych fajerwerków humoru byłoby więcej, gdyby dystans czasowy był jeszcze większy.

Trylogia tłumaczeniowa Aleksandra Janowskiego powinna zajmować poczesne miejsce w bibliotece podręcznej każdego tłumacza, każdego kandydata i każdego aspiranta do tego trudnego zawodu.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Aneta | 2016-11-28

Po skończeniu książki „W cieniu cokołów” zastanawiam się co by było, gdyby wszyscy pisali tak, jak Aleksander Janowski.

Byłoby inaczej – panie nauczycielki nie miałyby już powodu pytać nieszczęsne dzieci na każdej lekcji” co pisarz miał na myśli?” Autorowi można zarzucić wiele, ale nie rozwlekłość zdania i mętny styl. Każda myśl wyrażona całkowicie niedwuznacznie, jak nie przymierzając, brzydki wyraz na płocie. Czego tu jest nie rozumieć, drogie dzieci? Znaczenia samego słowa? Jak dorośniecie, wiele zrozumiecie. To jest czytanka dla dorosłych.

Poza tym, z powodu tej książki przejechałam przystanek w drodze do dentysty i dopiero potem zauważyłam, że autobus stoi już w zajezdni. Nawet jestem Autorowi zobowiązana, bo ten ząb mnie tak naprawdę już nie boli. Właściwie przestał. Jestem wdzięczna panu Janowskiemu za jego porywającą lekturę i siłę perswazji. Czy jest pan hipnotyzerem?

Qulturasłowa | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Wspomnienia polskiego tłumacza
„(..) Przeświadczyć się o tym należy, jako tłumaczenie, lubo się zdaje mniej ważną być rzeczą, w istocie jednak jest kunsztem i szacownym, i wielce trudnym, a zatem nie jest pospolitych umysłów pracą…” – tak o trudnej sztuce tłumaczenia pisał Ignacy Krasicki, doskonale oddając ideę tłumaczeń i zaprzeczając wtórnej ich roli w stosunku do pierwotnego tekstu.
Zapewne z Krasickim zgodziłby się też Aleksander Janowski – autor i tłumacz, który w trakcie swojej kariery zawodowej niejednokrotnie uczestniczył w ważnych dla kraju i świata chwilach, a nawet miał w nie swój (nie)skromny wkład. Zawsze na posterunku, zawsze perfekcyjnie przygotowany i zawsze w cieniu tych, którzy z racji pełnionych funkcji tworzyli historię. Zawsze w cieniu cokołów i właśnie pod tym tytułem ukazała się nakładem wydawnictwa Psychoskok trzecia już książka autora, traktująca o ciekawej ale i trudnej roli tłumacza. „W cieniu cokołów”opisuje lata poświęcone między innymi pracy dla ONZ,...

Na półkach