Stworzeni do szczęścia. Klucz do dobrego życia

Tłumaczenie: Anna Skucińska
Wydawnictwo: Esprit
Remade for Happiness. Achieving Life's Purpose Through Spiritual Transformation
religia
BookReader

Kiedy Bóg tworzył nasze serce, uznał je za tak dobre i tak godne miłości, ze jego kawalątek zatrzymał w niebie. Resztę posłał na ziemię, by cieszyła się Jego darami i na ich podstawie wskazywała nam drogę do Niego, ale też zawsze nam przypominała, że niczego na tym świecie nie możemy kochać całym sercem, bo całego serca nie mamy. Jeśli zaś chcemy kochać kogoś całym sercem, jeśli chcemy znaleźć prawdziwy pokój i prawdziwa pełnie, musimy powrócić do Boga i odzyskać ową brakującą cząstkę, którą On przechowuje dla nas od wieków!
FRAGMENT

Wybitny amerykański kaznodzieja, Sługa Boży arcybiskup Fulton J. Sheen, stawia nam trudne pytanie: co tak naprawdę znaczy być szczęśliwym? I czy możemy tu, na ziemi, osiągnąć prawdziwie szczęście? Pokazuje różne drogi do pełnego życia, pułapki, w które wpadamy, złudzenia, którym ulegamy, aż w końcu daje nam prosta i jednocześnie niezawodna odpowiedz:
„jeśli miłość do Boga i bliźniego stanie się nawykiem naszej duszy, kształtujemy w sobie niebo”. To jedyny klucz do prawdziwego szczęścia.

Abp Fulton J. Sheen – amerykański duchowny katolicki, filozof i wybitny apologeta, zasłynął programami
telewizyjnymi, w których w fascynujący sposób przedstawiał milionom widzów zasady wiary katolickiej. Cieszył się wielką sympatią Jana Pawła II, który nazwał go „wiernym synem Kościoła”. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. W 2012 roku papież Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa.

Dzięki swemu niezrównanemu talentowi oratorskiemu i pisarskiemu, abp Sheen jest znakomitym przewodnikiem dla tych, którzy wciągani w topiel grzechu, do ostatniego tchnienia nie są pozbawieni szansy doznania „szczęśliwej przemiany” i uleczenia przez Boskiego Farmaceutę. Hierarcha wyjaśnia podstawowe i najbardziej kontestowane przez współczesny świat prawdy chrześcijaństwa, operując przykładami i prostymi porównaniami. Dlaczego żadna przyjemność doczesna nie może przynieść człowiekowi nieprzemijającego szczęścia? Dlaczego grzech Adama jest dziedziczony przez rodzaj ludzki? Dlaczego religia nie jest sprawą tylko indywidualną? Dlaczego łaska Boża nie może zadziałać jak żeton wrzucony do automatu i wymaga współdziałania naszej woli? Dlaczego sakramentów jest i musi być siedem? Dlaczego istnienie czyśćca jest konieczne? Dlaczego piekło musi być wieczne, a ludzie współcześni negują jego istnienie? Czym naprawdę są trzy cnoty nadprzyrodzone: Wiara, Nadzieja i Miłość? Dlaczego jesteśmy stworzeni przez Miłość i dla Miłości, która nigdy nie przeminie, nawet wówczas, gdy czas i wszystko inne wraz z nim przeminie?

Prof. Jacek Bartyzel, historyk idei, teatrolog i publicysta

Największą wartością apostolatu Fultona Sheena jest prostota przekazu. Arcybiskup nie usiłuje bujać na skrzydłach wysublimowanej teologii, lecz uparcie kieruje wzrok ku wszystkim naszym dziennym sprawom na tym łez padole. Jak jego Mistrz, który Królestwo Niebieskie pokazywał swym uczniom w sianiu, winobraniu, owiec pasaniu i ziarnku gorczycy.

Jerzy Wolak, z-ca redaktora naczelnego „Polonia Christiana”

źródło opisu: http://www.esprit.com.pl/451/Stworzeni-do-szczescia.html

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/451/Stworzeni-do-szczescia.html

Mairon | 2017-04-22
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Zaprawdę, słusznie rozpoczęto proces beatyfikacyjny Arcybiskupa Scheena.
Po lekturze jego dwóch książek nie waham się stwierdzić że był to wyjątkowy człowiek.
Rozgłos przyniósł mu program telewizyjny który prowadził - "Life is Worth Living" (Życie jest warte życia), którego kilkanaście lub więcej odcinków można znaleźć na YouTube (nawet z polskimi napisami). Odsłuchałem, zobaczyłem. Polecam. Rzadko można zobaczyć i posłuchać kaznodzieja takiej rangi, potrafi pouczyć i rozbawić a jego słowa wrastają w pamięć, zarówno z książek jak i z nagrań.

Co do samej książki. Język jest po prostu doskonały, częstokroć objaśnia w jednym akapicie, przy pomocy jednego błyskotliwego porównania coś na wyjaśnienie czegoś pisze się całe książki, a ostatecznie po ich lekturze osoba która je przeczyta nie jest w stanie sklecić spójnego zdania na temat którego dotyczyła.
Całość jest czymś w rodzaju zakreślenia zarysu katolicyzmu dla średnio zaangażowanych, ale jest to zrobione lepiej niż dobrze. Nie...

krystian2012 | 2017-07-23
Anna | 2017-07-23