Ognisko w dżungli. Opowieści i baśnie z Wietnamu

Okładka książki Ognisko w dżungli. Opowieści i baśnie z Wietnamu Wojciech Żukrowski
Okładka książki Ognisko w dżungli. Opowieści i baśnie z Wietnamu
Wojciech Żukrowski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
1974-01-01
1974-01-01
Wietnam baśnie wietnamskie wietnamskie opowieści

Książka fajna pod względem przypowieści ludowych z innego kraju. Dosyć ciekawe. Spojrzenie autora jest raczej socjalistyczne . Czuć ideologię komunizmu. Trochę nie moja bajka.

Kontekst całej książki jest kontrowersyjny. Autor wyraźnie sprzyja wietnamskim komunistom, ale musimy pamiętać, w jakim czasie to napisano.
Wojciech Żukrowski opisuje tutaj własne przeżycia w obozie partyzantów z Vietcongu, jednakże nie koncentruje się na nich, a na opowieściach jednego z nich, który przyjął pseudonim Kuok Viet.
A jego opowieści są piękne! To stare wietnamskie legendy i baśnie. Obce polskiemu czytelnikowi, a szkoda, bo warto je poznać. Każda z nich opatrzona jest wyraźnym morałem, jak to baśnie. Choć można tam znaleźć również opowieści prawdziwe, jak ta o wielkim pytonie.
Warto zagłębić się w nieznaną bliżej kulturę Wietnamu i poznać te historie. A jeśli kogoś razi polityczna otoczka, to można ją pominąć, bowiem książka jest napisana w taki sposób, że można czytać same opowieści.
A legendy są warte poznania: O kamiennym psie, o mocarnym dziecku, o poważaniu, o usłużnej tykwie...

A jego opowieści są piękne! To stare...

• Z dzieciństwa
  • Biblioteka młodych