Zgłosuj na książki roku 2017

Historyzm toruński XIX-XX wieku: architektura, miejsca i codzienność

Cykl: Zabytki toruńskie młodszego pokolenia (tom 3)
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Historyków Sztuki
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
PoTORUNIU

źródło okładki: skan by © PoToruniu.blogspot.com

PoTORUNIU | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Jestem po kolejnej fascynującej lekturze i bynajmniej nie była to kolejna powieść Lee Childa czy Mariusza Czubaja. Tym razem sięgnąłem po trzecią książkę z cyklu "Zabytki młodszego pokolenia", poświęconą toruńskiemu historyzmowi. Publikacja jest podsumowaniem konferencji, jaka miała miejsce w kwietniu tego roku, ja jednak odbieram ją przede wszystkim, jako arcyciekawą podróż do przeszłości, do Torunia z barwnych lat przełomu XIX i XX wieku.

O czym jest ta książka? W dużej mierze o niedocenianej, acz pięknej architekturze, ale nie tylko. To opowieść o konkretnych ludziach, ich firmach i wielkich upadkach; to książka o kulisach powstania najbardziej reprezentatywnej wówczas dzielnicy Wilhelmstadt (dzisiejsze Przedmieście Św. Katarzyny), o pewnym domu na Bydgoskim Przedmieściu (niestety, bez happy endu) i o dawnym gmachu Banku Rzeszy. To wreszcie książka o pewnym przedsiębiorcy z ul. Ducha Świętego oraz Twierdzy Toruń, ze szczególnym naciskiem na przeszłość i przyszłość Fortu XIV. Ta...

Andrew | 2016-11-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016, ~ T3