Zgłosuj na książki roku 2017
anakonstanta110

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Paweł | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

„Taras Bulba” jest jedyną powieścią historyczną w dorobku literackim Mikołaja Gogola. A po lekturze książki uważam, że jest to jego najsłabsze osiągnięcie pisarskie. Myślę, że współcześnie powieść ta przepadłaby bezpowrotnie w lamusie historii literatury, gdyby nie wyszła spod pióra wielkiego Gogola znanego na cały literacki świat.
Tematyka powieści dotyka historii kozaków zaporoskich, ich zwyczajów, stylu życia i roli jaką odegrali dla obrony prawosławia w XVII w. Kontekst historyczny powoduje, że powieść od razu została odebrana jako antypolska, a nachalne propagowanie tej książki w czasach zaboru rosyjskiego tylko umocniło takie przekonanie w naszym kraju. I poniekąd trzeba się z tym zgodzić, gdyż bunty kozackie z XVII w. miały m.in. na celu wyzwolenie się spod polskiej okupacji. Prawda historyczna w tym wypadku stawia nas po stronie agresorów i ciemiężycieli. Kozacy występowali w dużym stopniu w obronie swojej wschodniosłowiańskiej kultury, a przede wszystkim wiary...

Shimik | 2016-08-16

Ciężko mi tutaj coś powiedzieć, na pewno jest to dzieło wybitne, ale czy mi się podobało. Na to pytanie sam nie potrafię sobie odpowiedzieć. Były tu rzeczy, które mi się podobały to jest fakt, ale ogólne wrażenie jest takie mieszane. Nie mogę się skłonić ani na jedną, ani na drugą stronę. Pewne jest to, że nie będę żałował czasu poświęconego na książkę, więc chyba jednak skłaniam się do tego, że się podobało. W końcu jest to kultura, jest to też klasyk i samo to robi już swoje.

Opowieść o kozaku Bulbie, który po ukończeniu przez swoich synów edukacji w Kijowskiej akademii, postanawia pojechać z nimi do Siczi, gdyż chce aby stali się prawdziwymi mężczyznami. A tam jak wiadomo bitwy, bitwy wszędzie, w których na samym końcu wszyscy giną.
Inni gdy przeczytają, że jest to książka antypolska, nawet nie tkną jej palcem i bez czytania wyrobią sobie opinię. Inni zaczną czytać, ale szybko odłożą ja z powrotem na półkę. Inni zaś przeczytają, ale będą uważać ten czas poświęcony na nią za stracony i poczują się dogłębnie urażeni. Jeszcze inni uznają, że może być. Tej książki akurat nie skomentuje. Dlaczego ? Dlatego, że każdy po przeczytaniu wyrobi sobie swoja własną opinię, a mój komentarz przypadkowo może kogoś obrazić, a to chciałabym uniknąć za wszelka cenę. To czy książka zostanie przeczytana czy nie, zależy od danej osoby, bo jeśli komuś tematyka przypadła do gustu, to wcześniej czy później po nią sięgnie. Do niej nie można nikogo zmusić. Potrzeba zapoznania i...

Dlaczego ludzie ocenili 'Tarasa Bulbę' jako skrajnie antypolską książkę? Ta jedna scena oblężenia przesądza o wszystkim? Czy to, co mówią Kozacy o Polakach i Katolikach? No tak, Święta Ruś, zjednoczenie Słowian w jedynej, słusznej, prawosławnej wierze - to może razić. Ale myślę, że Gogol nie emanuje taką pogardą dla "polaczków", jak choćby Fiodor Dostojewski (któremu z serca wybaczam, bo nie wiedział, co czyni). Po zapoznaniu się z kilkoma rosyjskimi książkami jakoś się przyzwyczaiłam do tych ich imperialnych zapędów. Przeczytałam 'Tarasa Bulbę' i przekonałam się, że jednak nie ma tu nic szokującego (chodzi mi o stosunek autora do Polaków. Barbarzyństwo i okrucieństwo, a nawet bestialstwo Kozaków tylko potwierdziło moje mniemanie o nich).
Ogólnie książka nie jest może jakoś wybitna, ale spędziłam przy niej miło czas. Piękny mamy tu język - barwny, soczysty, pełen smaczków. Piękne mamy tu stepy. I ta dusza kozacka - co tam trojka z 'Martwych dusz'! Tu dopiero mamy szaleństwo, pogoń,...

Herequeque | 2013-12-13

Wysoki, silny, seksowny, przystojny, sprytny, antysemita, polakożerca i dzieciobójca – te słowa pasują tylko do jednej postaci literackiej – panie i panowie, przedstawiam Tarasa Bulbę! Powiem Wam, i niech mnie biją jak rudego psa jeśli kłamię, że Taras to prawdziwy kozak.

"Taras Bulba" to jedna z dwóch tylko powieści niezrównanego Mikołaja Gogola (nie Googla). Już od pierwszego wydania okrzyknięta została książką antypolską i antyżydowską. Nie wiem dokładnie kto ją tak obwołał, wiem natomiast, że albo był on głupi, albo nie przeczytał książki dokładnie.

Akcja rozgrywa się trochę Ukrainie, trochę w Polsce, ba, w samej Warszawie koło Złotych Tarasów (Złote Tarasy Bulby – to ich pełna nazwa). Czas? Radosny wiek XVII.
Dwaj bracia, Andrij i Ostap powracają z nauk w Kijowie do domu rodzinnego. W progu wita ich tatko – tytułowy Taras Be. W ramach edukacji zabiera synów na Sicz by z autopsji dowiedzieli się, co to znaczy być Kozakiem, czyli: jak pić na umór, jak topić Żydów w...

Usti | 2015-03-02

Pamiętam, że wyciskała mi łzy z oczu. Na pewno do niej kiedyś znowu wrócę.

Anna | 2012-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2012

Wylicytowałam na allegro za ponad 50 złotych i - WIELKI ZAWÓD!

Nieporadnie napisane i nudne jak flaki z olejem. Prawie zero akcji, bohater to chyba zbiorowy - Kozacy? Tytułowy bohater nie posiada żadnych cech indywidualnych i wcale nie budzi sympatii. Nie dziwię się, że tak marnej książki się nie wznawia.

No i błędy tłumacza, np. na stronie 53 pisze: "Strach opanował wkrótce południowo-zachodnie obszary Polski". Południowo-zachodnie?

boyaryshnya | 2014-08-22

Ani mnie grzeje, ani mrozi styl. Powieść ta w naszym kraju przedstawiana jest jako antypolska, kiedy w rzeczywistości ma być pro-rosyjska. Idea wiecznie zjednoczonej świętej Rusi aż uderza z kart utworu. Wbrew intencji Gogola postać Andrija oraz ogbrazoburczy samosąd kozackiego ojca oceniane były rożnie, wcale nie tak jednoznacznie.
Szkoda, bo temat Ukrainy tak dobrze mu znany mógł być wykorzystany lepiej.

Marta | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018