Pancerniki w akcji TOM 1

AdrianX

Marcin Kowalczyk | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, Militaria
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Bardzo ciekawy reprint książki z 1919 roku. Praca ma nieco mylący tytuł- bowiem nie opowiada tylko o pancernikach, ale o wszelkiej maści opancerzonych okrętach. Okres który obejmuje to według autora "od momentu wprowadzenia pancerza do zakończenia działań światowych z Niemcami". Autor ma na myśli oba tomy. Wydany tom I zaczyna się wprowadzeniem pancerza i udziału pierwszych okrętów tego typu w wojnie secesyjnej a kończy walkami Grecko - Tureckimi w 1913 roku.
Na końcu mamy dodany rozdział o utraconych pancernikach w wyniku katastrof a nie działań wojennych.
Język autora z początku wydawał mi się nieco suchy, ale szybko przywykłem do tego faktu i przestałem zauważać tą niedogodność. Z tekstu bije ogromny zasób wiedzy jaki posiadał pisarz. Książka nie ogranicza się tylko do syntetycznego opisu działań wojennych, ale i wyciąga wnioski, oraz snuje analizy podparte danymi liczbowymi. To podejście czyni tę pozycję jeszcze bardziej wartościową. Z dzisiejszego punktu widzenia wielkim...

anoda94 | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Autorem monografii jest Hervert Wrigley Wilson (1866-1940), dziennikarz, czołowa postać odrodzenia brytyjskich sił morskich i jeden z założycieli Ligi Marynarki. Wilson przez całe swoje życie zawodowe specjalizował się w dziełach opisujących wiele aspektów walki na morzu (taktykę, strategię i samo uzbrojenie), wydając wiele książek, która miały znaczny wpływ na reformę królewskiej marynarki wojennej. Interesująca nas książka ukazała się po raz pierwszy w 1926 r.

Tyle tytułem wstępu, przejdźmy więc do konkretów? Pierwsza kwestia - okładka. Twarda, wytrzymała - przetrwa niejedną lekturę i agresywne przewertowanie ;) Oczywiście dodatkowym plusem jest przepiękne zdjęcie. Po drugie - zawartość. Czego możemy się dowiedzieć po przeczytaniu "Pancerników"? Przede wszystkim poznamy w zakresie wyczerpującym (na tyle na ile da się wyczerpać historię w tej ilości materiału) historię pancerników - od momentu wprowadzanie pancerza, przez wojnę secesyjną, wojnę duńską z 1864 i właściwie WSZYSTKIE...

maxi89 | 2017-06-05
książek: 20060