Różany. Tom 1.

Okładka książki Różany. Tom 1. Bogna Ziembicka
Okładka książki Różany. Tom 1.
Bogna Ziembicka Wydawnictwo: JAK Seria: Różany. Wydanie kompletne. literatura obyczajowa, romans
Różany. Wydanie kompletne.
JAK
2016-12-01
2016-12-01
Kraków

pierwszy tom oceniam niestety nisko. Potworne dłużyzny, niekończące się sceny i dialogi, które absolutnie nic do treści nie wniosły - mamy tu więc niemal 600 stron NICZEGO. Gdzie ta porywająca saga, gdzie te dalekie krainy? Zakładam, że będą one w kolejnym tomie ale nie wiem czy zmotywuję się na tyle, by po niego sięgnąć, tak jestem umęczona, a właściwie udręczona tomem I. No i kolejny minus - bohaterowie: irytująca, naiwna, zachowująca się jak nastolatka trzydziestoletnia Zosia, jej ojciec - niedołęga, zadufany, pyszałkowaty i egoistyczny Krzysztof, niby romantyczny ale jak dla mnie ciapowaty i mimozowaty Eryk, któremu brakuje nieco dumy i honoru. No jedynie Zuzanna (a właściwie te krótkie fragmenty jej młodości) wnosiła do książki jakiś charakter. Trzy gwiazdki za język - trzeba przyznać, że autorka operuje ładnym, plastycznym językiem.

Jak dla mnie za mało sagi rodzinnej, a za dużo romansidła i książki kucharskiej. Dużym plusem są wiadomości z różnych dziedzin, świadczących o tzw. obyciu w świecie. Minusem jest dla mnie pewna trudność w polubieniu głównej bohaterki, bo inne postacie są o wiele ciekawsze. Trzeba tez podkreślić piękny język autorki.
Ale drugiego tomu chyba nie dam rady przeczytać.

Ale drugiego tomu chyba nie dam rady przeczytać.

LADYMARGOT.PL

Szczególnie wiosną ukochałam sobie nastrojowe, klimatyczne powieści obyczajowe dla kobiet. Przyroda budzi się do życia, rozkwitają pąki, drzewa się zielenią, dookoła oszałamiające zapachy, śpiew ptaków. W tym czasie uwielbiam czytać na świeżym powietrzu, korzystać z pięknej pogody, a to sprawia, że najczęściej sięgam po sagi, rodzinne historie, opowieści zakończone happy endem. Taka jest również jedna z moich ulubionych serii dla kobiet i o kobietach, autorstwa Bogny Ziembickiej, „Różany”, którą miałam okazję przeczytać kilka lat temu, a która doczekała się teraz wznowienia w postaci dwutomowej. I z tej okazji właśnie postanowiłam zrecenzować dla Was pięć wspaniałych historii, które na nie się składają. Mam nadzieję, że zagoszczą na Waszych wiosennych półkach, ponieważ nie wyobrażam sobie lepszych pozycji, z którymi można rozpocząć czytelniczy, wiosenny sezon 🙂

Tak więc zapraszam do zapoznania się z moją opinią.

***

POSTACI

Zofia Borucka – główna bohaterka, wraz z ojcem i nianią zamieszkuje rodzinny dworek w Różanach.
Krzysztof – ukochany Zosi.
Eryk – przyjaciel z dzieciństwa, który czuje do Zosi znacznie więcej niż przyjacielską sympatię.
Zuzanna – dawna niania Zosi, a obecnie jej przyjaciółka, powierniczka.

FABUŁA

„Droga do Różan” to pierwsza część sagi o rodzinie Boruckich, posiadającej dworek w podkrakowskich Różanach. Zofia, wraz z ojcem i nianią oraz serdecznymi przyjaciółmi prowadzi wręcz idylliczne życie, pielęgnując ekologiczne uprawy. Kocha to, co robi i nie wyobraża sobie innego życia. No, może z wyjątkiem wspólnej przyszłości, którą dzieliłaby z ukochanym, Krzysztofem. Nieoczekiwanie jednak jej życie rozsypuje się w gruz, Zosia bowiem traci Różany. Zmuszona do porzucenia poprzedniego życia, wyprowadza się do Krakowa, w którym rozpoczyna życie na nowo.

To przepiękna, przesycona romantyzmem opowieść o kobietach, o miłości, o radości, którą można czerpać z najdrobniejszych gestów, z każdego poranka, smaku świeżego chleba. To opowieść o sile, jaką czerpiemy z obecności bliskich.

„Wiosna w Różanach”, czyli druga część cyklu, to dalsze losy Zosi i jej bliskich. Dziewczynie udało się odzyskać spokój, wraz z ukochanym miejscem na ziemi, a przede wszystkim spełniło się jej największe marzenie… o założeniu rodziny. Niestety, szczęście nie trwa zbyt długo, gdyż los ponownie odbiera Zofii to, co najcenniejsze. Załamana, odsuwa się od ludzi, zamyka w cierpieniu. Pojawia się jednak światełko w tunelu…

To, moim zdaniem, jeszcze lepsza powieść od poprzedniej, niosąca wiarę w lepsze, optymizm. Przepiękna historia o sile przyjaźni, o tym, że kiedy już tracisz nadzieję na lepsze jutro, nieoczekiwanie pojawia się na twojej drodze szansa na odzyskanie radości życia.

DLA KOGO

Seria o „Różanach” to książki przeznaczone dla kobiet. Dla kobiet romantycznych, kochających ciepłe historie rozgrywające się w pięknych plenerach, przepełnione zapachami kwiatów, śpiewem ptaków i choć bohaterów spotykają życiowe dramaty i zawiłości losu, zawsze gdzieś na końcu czeka na nich szczęście. To książki dla wielbicielek Kordel czy Witkiewicz, które ogrzeją Wasze serca.

PODSUMOWANIE

Sagę o „Różanach” mogę Wam polecić najszczerzej, ponieważ po raz pierwszy przeczytałam ją sama, z własnego wyboru. Kupiłam, połknęłam i… pożyczyłam mojej babci. To jedna z lepszych serii dla kobiet, jakie ukazały się na naszym rodzimym rynku wydawniczym i jakie miałam szczęście przeczytać. Piszę o tym z pełną świadomością i odpowiedzialnością 🙂 Mam niesamowicie przyjemne wspomnienia związane z tymi książkami. Czytałam je właśnie wiosną, w ogrodzie. Słoneczko grzało, a ja pochłaniałam strona za stroną. Z ogromną przyjemnością ponownie powrócę do Różan i choć na półkach zalegają stosy nieprzeczytanych pozycji, po prostu nie mogę sobie tego powrotu odmówić, kiedy mam wszystkie części na wyciągnięcie ręki.

Jeśli do tej pory jeszcze się wahałyście, to na koniec mam wisienkę na torcie: otóż moje Drogie, serię „Różany” możecie teraz nabyć w 25% zniżce na stronie Wydawnictwa. Wystarczy wpisać kod: „różanydlamamy„. Widziałam również pierwszy tom na bonito.pl w promocji – 30%. Tak więc spieszcie się Kochane, bo przed nami majówka, a te książki są idealne na majówkową okazję 🙂

LADYMARGOT.PL

Szczerze przyznam, że cała historia bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie sądziłam, że kiedykolwiek natknę się na polską sagę, która wywoła tyle emocji oraz pozostaje na długo w pamięci. W połączeniu z kubkiem gorącej herbaty lub kawy, „Różany” są genialnym zestawem na długie, jesienne wieczory.

Recenzja w całości: http://mamao.pl/rozany-bogna-ziembicka/

Recenzja w całości: http://mamao.pl/rozany-bogna-ziembicka/

Recenzja Drogi do Różan:

To książka o kobietach i dla kobiet. Spodoba się czytelniczkom w każdym wieku a sprawi to bliskość problemów i otaczającej rzeczywistości różnych pokoleń bohaterek. Są to bowiem kobiety silne i odważne, które starają się samodzielnie zadbać o siebie i najbliższych. Walczą o szczęście, miłość i marzenia udowadniając swoją ambicję i wrażliwość. Na własnej skórze przekonują się słuszności wyborów, skutkach zamiłowań oraz potrzebie bycia romantyczną lub praktyczną.

Możecie być pewne, że jak już zaczniecie lekturę to Wasze myśli będą wciąż krążyć wokół rodziny Boruckich i powiązanych z nią przyjaciół. Jestem pewna, że każdy komu podobają się powieści przeze mnie polecane, będzie zadowolony również z serii o Różanach. Dodatkowym atutem tej pozycji jest niewątpliwie akcja rozgrywająca się częściowo w Krakowie. Uwielbiam wraz z bohaterami kroczyć znanymi ulicami, jeść posiłki w lokalach, gdzie miałam okazję być (lokal na Stolarskiej, gdzie jadłam kilkukrotnie śniadania),ale również odkrywać nieznane zakątki "mojego" miasta.

"Droga do Różan" to wielowątkowa powieść, która czaruje pięknym językiem autorki i zapachem prowincji. Ziembicka stworzyła książkę jak wytrawny aptekarz, który z precyzją odmierza składniki, by produkt finalny był skuteczny. Tak, powieść ta jest skutecznym lekiem na oderwanie się od rzeczywistości dzięki idealnemu połączeniu wątków obyczajowych z elementami historii i sagi rodzinnej. Opisane tutaj losy bohaterów dają nadzieję, że mimo licznych zakrętów napotykanych na swojej drodze, mimo problemów, rozczarowań, odrzuceń każdy z nas ma szansę na szczęście. Tylko czasem mu troszkę pomóc.

Podsumowując - "Droga do Różan" intryguje, rozkochuje, wzrusza, czaruje i nęci. Kolejne rozdziały stanowią ogromną tajemnicę, bowiem nie sposób odgadnąć co autorka skrywa przed czytelnikiem. Ta powieść pachnie, smakuje i cieszy wzrok bajkowymi krajobrazami... nie tylko Krakowa czy Różan... Z całego serca polecam!

całość recenzji: https://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2017/04/bogna-ziembicka-droga-do-rozan.html

Po przeczytaniu zakończenia "Drogi do Różan" wszystko wskazywało na to, że przy "Wiośnie..." będę mogła się zrelaksować, czytając o rozwijającym się szczęściu Zosi w nowej rodzinie. Niania Zuzanna opowie mi kolejne historie ze swojej przeszłości na przemian z zachwycaniem się nowym członkiem rodziny... Tymczasem nie minęło pięćdziesiąt stron a moje serce zaczęło płakać... W najśmielszych snach nie przypuszczałam czym uraczy mnie autorka! Był taki fragment książki, który przeczytałam cztery razy! - Naprawdę. Nie mogłam bowiem uwierzyć w wydarzenia rozgrywające się przecież "tuż przed moim nosem". Pomyślałam wtedy - i co dalej? Jak Ziembicka poprowadzi akcję? Przecież do końca tomu daleko a potem jeszcze trzy kolejne.

Nie napiszę jakie tragedie zaserwowała autorka swoim bohaterom. Nie napiszę kto był zrozpaczony i przepełniony złością na cały świat i ludzi. Nie zdradzę, kto przez wiele dni był niedostępny dla przyjaciół. Sami musicie to przeżyć. Mnie te wydarzenia wiele kosztowały - to ogromne emocje - pomimo, że to przecież "tylko" postacie z powieści... Zżyłam się z nimi jednak już w "Drodze do Różan" i smutno mi bardzo, że nie będą mi w komplecie towarzyszyć aż do piątej części serii Różany.

Jestem godna podziwu dla autorki, bowiem nie skupiła się tylko na miłości i przyjaźni, ale poruszyła wiele relacji międzyludzkich jednocześnie pokazując czytelnikowi cały wachlarz wiedzy z przeróżnych tematów. Dowiedziałam się kto to jest bamber, jak tłoczy się oliwę, jakie piękno skrywa pewne arboretum, jak wyszukiwać informacje w sieci. Całkowite mistrzostwo pani Bogna osiągnęła jednak przy opisywaniu wszelakich gatunków roślin! Wręcz czułam ich smak, aromat, strukturę a czytając o chodzeniu boso po trawie po prostu czułam na stopach rosę... To było bajkowe uczucie!

Podsumowując - "Wiosna w Różanach" to godna kontynuacja pierwszego tomu serii - moim zdaniem, jest nawet lepsza! Więcej tu chwil dramatycznych, które wywołują u czytelnika ciarki i łzy wzruszenia a może nawet rozpaczy. Historia opisana przez Ziembicką pokazuje czym powinniśmy się kierować w życiu, by być szczęśliwymi. Że trzeba cieszyć się tym co mamy, nie czekając wciąż na coś, co przypuszczalnie nastąpi... lub nie, bo przecież wystarczy, że coś lub ktoś nieco zmieni bieg historii i już możemy być kimś innym i żyć inaczej. Ale czy lepiej?
Nie zabrakło niespodzianek, humoru, tajemnic oraz zwrotów akcji a dzięki mocnemu i zagadkowemu finałowi nie sposób długo czekać na lekturę kolejnej części.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2017/05/bogna-ziembicka-wiosna-w-rozanach.html

Recenzja Drogi do Różan:

Przeczytane jednym tchem. Autorka przywróciła mi wiarę w to, że w polskiej współczesnej literaturze obyczajowej można znaleźć prawdziwe perły.

• Na mojej półce
  • Obyczajowe
  • Posiadam seryjne
  • 2017 (przeczytane)
  • Polskie obyczajowe

Dodaj cytat z książki Różany. Tom 1.