Zgłosuj na książki roku 2017

Od chili do wanilii. Historia roślin apetycznych

Wydawnictwo: Bellona
historia
elfijka

Dzieje migracji roślin są o wiele ciekawsze niż ludzi i o wiele bardziej zagadkowe, bo skąd na przykład wizerunek ananasa na pompejańskiej mozaice sprzed 2 tysięcy lat, skoro zgodnie z oficjalną nauką owoc ten pojawił się w Europie dopiero po odkryciu Ameryki? Nie wiem, czy starego powiedzenia, że „człowiek cywilizowany nie może się obejść bez kucharzy”, nie należałoby zmienić na „cywilizacja nie może się zacząć bez kucharzy”? Może ta książka choć trochę przybliży czytelnika do rozstrzygnięcia tej kwestii, a jej lektura wyjaśni m.in. również, co ma curry do piernika, komu zawdzięczamy makaron i kto pierwszy delektował się lodami waniliowymi.

źródło opisu: Bellona, 2016

źródło okładki: Bellona, 2016

Nauka zaprezentowana w smaczny sposób? Czemu nie! Jarosław Molenda prowadzi nas przez historię artykułów spożywczych, bez których nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić dzisiejszej kuchni - od mąki począwszy na wanilii kończąc. Razem z nim zajrzymy do paryskiej cukierni, marokańskiej herbaciarni, meksykańskiego targu czy neapolitańskiej lodziarni. A wszystko to jest zaprezentowane prosto, w formie luźnej gawędy, przesyconej swoistym klimatem i interesującymi ciekawostkami. Głodni wiedzy? Czeka na was tłuściutka bibliografia i morze przypisów, tak mile widzianych w książkach popularnonaukowych. Uwaga! Książki nie zaleca się czytać na pusty żołądek i na diecie! Lektura skutkuje natychmiastową ochotą na spróbowanie opisywanych specjałów ;)

Małgorzata | 2018-02-12
Przeczytana: 15 lutego 2018