Property of Blood

Wydawnictwo: Arrow Books

Olivia, an American-born model, married Count Ugo Brunamonti, a feckless, soon impoverished aristocrat. After his death, she supported her children by starting a fashion house which has prospered. When she is kidnapped, the crime is reported to Marshal Guarnaccia by her daughter, who may have been the intended victim. Kidnapping is almost a second business for the Sardinians nominally engaged in raising sheep in the Tuscan hills. They inhabit a vast wilderness where a victim can be hidden away f