Gra na zwłokę

Wydawnictwo: Świat Literacki

Czy w realizmie magicznym lody obszarów polarnych mogą zastąpić tropikalną dżunglę amerykańską? Per Olov Enquist udowadnia, że tak. Jego magia splata wiele losów, ukazuje ich równoległość i mistyczny związek.

betelgeuze | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Zamierzam nieco poczytać polskich powieści z ostatnich 30-40 lat (współczesne?). Z przełomu lat 70. i 80. sięgam właśnie po Andermana i nie rozczarowuję się tą drobną książką. Język ciekawy, są fragmenty naprawdę doskonałe (bazar, zatrzymanie przez policję m.in.). Z jakichś względów uznaję, że dla tej książki to wystarczy. Te fragmenty. Trudno mówić o wielkim dziele (nie tylko ze względu na gabaryty), ale sporo rozwiązań jest atrakcyjnych, w tym pomysł na narratora i świetne stylizacje języka na różne grupy społeczne/zawodowe. Punkty odniesienia, które pojawiały mi się podczas lektury to Tyrmand i Pilch. Więc nie może być mniej niż 6 gwiazdek, mimo przypadkowej fabuły i kompozycji całości.

Dawidja78 | 2017-07-05
Przeczytana: 06 lipca 2017