Okładka książki Równoumagicznienie

Równoumagicznienie

Autor:
Cykl: Świat Dysku (tom 3)
tłumaczenie
978-83-7648-040-4
Świat Dysku,
typ
papier
6,96 (3683 ocen i 108 opinii)

Opis książki

Jest to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza, a co ważniejsze, skąd przychodzi i po co. Przedstawiona historia nie pretenduje do odpowiedzi na wszystkie te pytania, może jednak pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego Gandalf nigdy się nie ożenił i dlaczego Merlin był mężczyzną. Jest to również opowieść o seksie, choć nie w sensie atletyczno-gimnastycznym, czy też w sensie policz wszystkie nogi i podziel przez dwa. Chyba że postacie całkowicie wyrwą się spod kontroli autora. I to jest możliwe.

źródło okładki: www.empik.com

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
| 2014-06-17
Przeczytana: czerwiec 2014

Ta część mojego ukochanego Świata Dysku jest jakby inna. Może dlatego, że prym wiodą tu nieodwołalnie kobiety? Bo, że wiodą, to fakt niepodważalny. A może dlatego, że wreszcie zabrałam się za cykl o wiedźmach? I wszystko jest jakby nowe? Faktem jest, że bardzo mi się podoba i mam nadzieję na szybkie poznanie dalszej wiedźmowej "braci" w pozostałych książkach cyklu :)

Esk jest przeznaczona na maga. Jednakowoż jest taki oto problem, że magiem nie może zostać kobieta. Ale może zostać czarownicą, do czego przyucza ją inna wiedźma...ale Esk nadal chce zostać magiem! Czy uda jej się rzucić na kolana tradycję i zagarnąć wiedzę Niewidocznego Uniwersytetu dla siebie?

Ten, kto czyta cykl o czarownicach po raz pierwszy, poznaje nową postać - Babcię Weatherwax. Pokochałam tę wiedźmę od pierwszego wejrzenia. Jest taka pragmatyczna, opanowana i posiada ogromną moc...jeśli akurat nie stosuje głowologii. Potrafi pokonać nadrektora NU i uważa, że wróżenie z fusów jest w złym guście...ale już...

jatymyoni | 2015-02-05
Przeczytana: luty 2015

Jest to książka, która zawsze gwarantuje dobrą zabawę. Czy może być równouprawnienie między magami i czarownicami? Czy istnieje między nimi jakaś nić porozumienia? Wkraczamy w świat czarownic i z ich perspektywy oglądamy świat i magów. Czym jest magia dla magów, a czym dla czarownic? Czy te światy muszą być wrogie? Czarownica Weatherwax, twardo stąpająca po ziemi , jest moją ulubioną bohaterką tej części.

Michał | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Po dwóch poprzednich częściach Pratchett'a, ta część mnie rozczarowała, niczym kubeł zimnej wody. Na obronę dodam jeszcze, że podobało mi się jak Pratchett opisuję magię - jej naturę. Mam nadzieję, że kolejne przygody bohaterów ze świata Dysku będą dorównywać I i II części, a Równoumagicznienie potraktuję jako gorsze dzieło autora.

Krzysztof | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

W dwóch pierwszych książkach z serii ‘Świata Dysku’ poznaliśmy maga Rincewinda. Śledziliśmy jego trudną drogę ‘od zera do bohatera’. Pratchett pokazał nam, że każdy człowiek nawet ten, któremu się wydaje, iż nie nadaje się kompletnie do niczego może osiągnąć wszystko. W Równo-Umagicznieniu będącemu przedmiotem dzisiejszego „Piątku z Pratchettem” tematem przewodnim jest konflikt damsko-męski, w którym jednym trudno się przyznać, że dla tych drugich jest miejsce w ich świecie, lecz skostniała tradycja i stereotypy uniemożliwiają kompromis i wspólne działanie.

Jedna ze stron reprezentowana jest przez czarownicę Babcie Weatherwax druga przez magów Niewidocznego Uniwersytetu z Nadrektorem Cutangle na czele.

Sprawa rozbija się między innymi o podejście do magii, która dla czarownicy jest czymś praktycznym, jest wiedzą o tym, jak coś osiągnąć, jest też „głowologią” czyli sprawianiem, że bez użycia magii można sprawić by inny człowiek myślał, że to czary. Babcia Weatherwax uważa, że...

To trzeci w kolejności tom Świata Dysku, Terry'ego Pratchett'a. Jak każdy jest o czymś w zasadzie ważnym. Autor zajmuje się równouprawnieniem kobiet, jak i wyłożeniem swojej filozofii magii.

W górach daleko od światowego zgiełku miasta rodzi się ósme dziecko osmego dziecka. A skoro tak się stało powinno zostać magiem. Ale cóż zrobić gdy tym dzieckiem jest dziewczynka. Dostaje ona magiczną laskę od maga który umiera. Po jakimś czasie jej wychowanie zostaje powierzone Babci Weatherwax. Babcia z początku chce zrobić z Eskariny czarownicę. Ale dziewczyna buntuje się bardziej lubi doznania maga, tym bardziej że ma moc, moc zarówno maga jak i czarownicy. Razem z Babcią wyruszają do Ankh-Morpork do Niewidocznego Uniwersytetu, by dziewczynka mogła nauczyć się kontrolować swą moc i stać się pełnoprawnym magiem. Gdy docierają do Niewidocznego Uniwersytetu nie chcą jej tam śmieją się z jej mizernej mocy, której nawet nie umiała pokazać. Jednak dziewczynka jest bardzo uparta, walczy o swoje i...

EpidermaS | 2013-05-01
Na półkach: Przeczytane, Pratchett
Przeczytana: 01 maja 2013

Moje trzecie i zarazem najnudniejsze spotkanie z twórczością Pratchetta.

Niby fajnie, niby autor wziął się za poważny temat (równouprawnienie!), który - z właściwą sobie lekkością - przyjemnie oszlifował… Co w takim razie „nie bangla”?

Jakieś to wszystko… mało wciągające. W tej części nie uświadczymy bohaterów, którzy w „Kolorze magii” i „Blasku fantastycznym” tak bardzo przyzwyczaili do siebie czytelnika. Nowe postacie wydają się być zdecydowanie mniej barwne, a i sam Świat Dysku (rozumiany jako uniwersum) niczym nowym nie zaskakuje. Fabuła nie jest niestety tak rewelacyjna, jak by sobie tego życzył odbiorca (a przynajmniej ja).

Pratchett to jednak Pratchett. Ucząc, bawi. Bawiąc, uczy. Kiedy przestaniemy traktować „Równoumagicznienie” jako jeden wielki pastisz, możemy wyciągnąć z niego naprawdę mądre wnioski. I to nie tylko te dotyczące relacji na linii kobieta-mężczyzna.

PS Mówcie co chcecie, ale polski tytuł tej książki to dla mnie wirtuozeria przekładu. Zaczynam mieć...

TheMoonAdi | 2014-08-04
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Esencja angielskiego humoru.
Na pewno jeszcze kiedyś wrócę do tej książki. Ale nieprędko. Wcześniej muszę przeczytać wszystkie książki o Świecie Dysku.
Ile ich jest? 40? To nic.
Przeczytanie ich wszystkich nie będzie wcale wielkim wyczynem, bo działają one na czytelnika jak... papierosy na magów, albo jak używana odzież na Babcię Weatherwax :D
I bardzo przyjemnie się je czyta.

A... i jeszcze jedno.
Pratchett jest mistrzem w pisaniu zakończeń.
Ostatnie dwa akapity zawierają wspaniałą alegorię ukazującą trwałość wszystkich naszych ludzkich paradygmatów.

Mądre przesłanie podane w fantastyczny sposób :)

klaudiabla2 | 2013-12-30
Przeczytana: 27 listopada 2013

Esk za sprawą drobnej pomyłki zyskuje magiczne moce. Problem tkwi jednak w tym, że w świecie Magicznego Dysku nigdy jeszcze nie było kobiety maga. Dziewczyna staje się obiektem licznych drwin i żartów pod swoim adresem, ale postanawia spełnić swoje marzenie. Pomagać jej w tym będzie starsza ciałem, ale bardzo młoda duchem Babcia Weatherwax.
Lubię od czasu do czasu, zwłaszcza jakoś w okresie zimowym sięgnąć po jakąś książkę tego autora. Jest on znany ze swojego bardzo specyficznego humoru. Stworzył cykl, w którym wszystkie książki dzieją się w magicznym Świecie Dysku. Jest on podtrzymywany na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na ogromnym żółwiu.
Jeśli chodzi o tę historię to jest bardzo ciekawa, ale jak dla mnie odrobinę za krótka. Pozostawia po sobie pewien niedosyt. Tak jakby autorowi zabrakło już pomysłów i urwał historię, która świetnie się zapowiadała. Esk nie jest postacią, którą polubiłam najbardziej. Tutaj z pewnością pierwsze skrzypce gra urocza staruszka....

Natalia | 2014-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Jeśli nie patrzy się na twórczość Pratchetta jak na karykaturę otaczającej nas rzeczywistości, to na pewno wiele się traci. Zadziwia mnie jak bystrym wzrokiem autor mierzy nasz świat i z jaką precyzją odbija go w krzywym zwierciadle przekształcając na komiczny "Świat dysku". Ale mimo wszystko nie do końca prześmiewczy, bo także i ostrzegawczy. Choć to moje trzecie spotkanie z jego twórczością, już wiem, że mogę go za to bardzo cenić. Pratchett jest z gruntu niesamowicie wytrawnym obserwatorem i niezwykle sprawnie posługuje się słowem (jego pióro rzeczywiście ma siłę większą niż miecz). "Równoumagicznienie" jest zabawne i ciekawe, a przy tym w najmniej spodziewanych momentach rzuca jakże potrzebne pytania, które łatwo przenieść na otaczający nasz świat. To już każdy może rozumieć we własnym zakresie, ale ciekawskie spojrzenie małej Esk potrafi przejrzeć człowieka na wylot nie tylko dzięki zezie. No bo kto powiedział, że kobieta nie może być magiem? Równie interesujące są wspominki...

| 2011-04-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z moich ulubionych książek :D

Może ma to jakiś związek z moim feministycznym światopoglądem (do którego się bezczelnie przyznaję ;P), może jest to wynik mojej fascynacji Pratchettem... a może to po prostu świetna książka.

Nieczęsto zdarza mi się dawać pięć gwiazdek. Powodów, dla których "Równoumagicznienie" kopnął ten zaszczyt jest sporo. Na przykład:
1. Babcia Weatherwax to moja niekwestionowana idolka życiowa ;)
2. Historia jest konkretna, poprowadzona od początku do końca, tak jak lubię.
3. Dziewczynka, która chce zostać magiem, może być dla niektórych bezczelną dziewczynką, które chce robić to, do czego dziewczynki się nie nadają. Może być uosobieniem pewnego przeznaczenia. A dla mnie jest niezwykle niezwykle odważną i zdeterminowaną, lub, jak wolę to określać, szaloną i upartą dziewczynką, która postanawia przekroczyć pewne bariery. I to robi.
4. O fantastycznym humorze Pratchetta chyba nie muszę pisać ;) Cudo!
5. Poza humorem urzekły mnie opisy Ramtopów... Niby nic...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku