Wyzwanie czytelnicze LC

Równoumagicznienie

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 135
2 174
1 000
Equal Rites
Świat Dysku,

Jest to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza, a co ważniejsze, skąd przychodzi i po co. Przedstawiona historia nie pretenduje do odpowiedzi na wszystkie te pytania, może jednak pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego Gandalf nigdy się nie ożenił i dlaczego Merlin był mężczyzną. Jest to również opowieść o seksie, choć nie w sensie atletyczno-gimnastycznym, czy też w sensie policz wszystkie nogi i podziel przez dwa. Chyba że postacie całkowicie wyrwą się spod kontroli autora. I to jest możliwe.

źródło okładki: www.empik.com

ZaaQazany | 2018-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

"Czas płynął, co jest w zasadzie jego obowiązkiem."
Wielki Żółw ATuin przemierzał Wszechświat, niosąc na sobie świat Dysku. Przeżywał kolejną historię, w której ósma córka ósmego syna, Eskarina Kowal, urodziła się w wiosce ledwie widocznej na mapie wioski o romantycznej nazwie Głupi Osioł. Ciotka, wiejska czarownica Babcia Weatherwax, odkrywa w niej talent magiczny i uczy ją prostych zaklęć. Czeka ich podjęcie decyzji, czy udadzą się na Niewidoczny Uniwersytet i Eska będzie mogła zostać magiem. Przecież kobiety nie mogą zostać magami. Dlaczego? - zapyta dociekliwy Czytelnik i otrzyma najgłębszą z możliwych odpowiedzi - Bo tak!
W trzecim tomie Świata Dysku Pratchett nawiązuje fabularnie do Czarnoksiężnika z Archipelagu autorstwa Ursuli K Le Guin. Takie nawiązania nie są już dla mnie nowością po przeczytaniu pierwszych dwóch tomów z tego uniwersum. Nie zaskakuje mnie też interpretacja, gdyż satyryczno-ironiczny język jest najmocniejszym atutem Autora. Równoumagicznienie czytałem nie...

Marzena | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Zbieg zdarzeń, fortunny, choć w swej początkowej fazie dość nieszczęśliwy, bardziej ze względu na Maga, któremu Śmierć tupiąc kościstą stopą zniecierpliwiony odliczał ostatnie sześć minut życia, niż przez to, że ósmym synem ósmego syna okazała się córka, zmusił do działania Babcię Weatherwax.
Czarownicę.

Babcia Weatherwax... zawsze dumna, pełna godności i dostojeństwa, mimo, że jej nosa nie zdobi, jak przystało! na Czarownicę, wielka kurzajka; mimo, że chodzi prosto niczym struna zamiast przypominać daleką krewną wielbłąda (i to baktriana, nie dromadera!).
Nawet wtedy, kiedy musiała korzystać z jedynej miotły we Wszechświecie odpalanej na pych i latającej tak nisko, że podróżującemu groziło zachłostanie na śmieć po nogach przez wyrośnięte przydrożne osty.
Nikt tak wspaniale jak ona nie potrafi wiosłować miotłą po wzburzonych wodach.
Jest niczym king Bruce Lee karate mistrz wśród Czarownic!
Ale nade wszystko nikt tak jak Ona nie pokazał czym powinno być i jest...

książek: 2045
Ola | 2015-09-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam, 2015
Przeczytana: 06 września 2015

O jak dobrze znowu pośmiać się z Pratchettem. Moje drugie spotkanie z Babcią Weatherwax, po Maskaradzie, było jeszcze bardziej udane niż pierwsze. W tym tomie autor rozprawia się z równouprawnieniem, to znaczy równoumagicznieniem. Robi to z ogromną dawką ironii, poczucia humoru, w sposób bardzo błyskotliwy. Ta część Świata Dysku sprawiła, że pozostanę fanką cyklu chyba na zawsze. I mój ulubiony cytat: Nie jestem damą, tylko czarownicą. Już dawno tak dobrze się nie bawiłam :)

Octopus | 2018-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2018

Dlaczego tylko mężczyzna może zostać magiem?
Ósmy syn, ósmego syna - w świecie Dysku jest ich nieco, ale na Ziemi... to by wyjaśniało, dlaczego na Ziemi jest tak mało czarodziejów, czarowników, czarodzieli.
Pratchett jak zwykle cudowny :)

To trzeci z kolei tom Świata Dysku, Terry'ego Pratchett'a. Jak każdy mówi o czymś w zasadzie ważnym. Autor podejmuje się przybliżenia, zagadnienia równouprawnienia kobiet, jak i wyłożenia zasad swojej filozofii magii.

W górach daleko od światowego zgiełku miasta urodziło się ósme dziecko ósmego dziecka. A skoro tak się stało, powinno ono zostać magiem. Ale cóż począć z faktem gdy tym dzieckiem jest dziewczynka, a wszyscy magowie są mężczyznami?
Dziewczynka dostaje magiczną laskę od maga który umiera. Po jakimś czasie jej wychowanie zostaje powierzone Babci Weatherwax. Babcia z początku chce zrobić z Eskariny czarownicę. Ale dziewczyna buntuje się, woli doznania maga, tym bardziej że ma podwójną moc. Moc zarówno maga jak i czarownicy. Razem z Babcią wyruszają do Ankh-Morpork do Niewidocznego Uniwersytetu, by dziewczynka mogła nauczyć się kontrolować swą moc i stać się pełnoprawnym magiem.
Gdy docierają do Niewidocznego Uniwersytetu nie jest tam mile widziana, śmieją się z jej...

| 2014-06-17
Przeczytana: czerwiec 2014

Ta część mojego ukochanego Świata Dysku jest jakby inna. Może dlatego, że prym wiodą tu nieodwołalnie kobiety? Bo, że wiodą, to fakt niepodważalny. A może dlatego, że wreszcie zabrałam się za cykl o wiedźmach? I wszystko jest jakby nowe? Faktem jest, że bardzo mi się podoba i mam nadzieję na szybkie poznanie dalszej wiedźmowej "braci" w pozostałych książkach cyklu :)

Esk jest przeznaczona na maga. Jednakowoż jest taki oto problem, że magiem nie może zostać kobieta. Ale może zostać czarownicą, do czego przyucza ją inna wiedźma...ale Esk nadal chce zostać magiem! Czy uda jej się rzucić na kolana tradycję i zagarnąć wiedzę Niewidocznego Uniwersytetu dla siebie?

Ten, kto czyta cykl o czarownicach po raz pierwszy, poznaje nową postać - Babcię Weatherwax. Pokochałam tę wiedźmę od pierwszego wejrzenia. Jest taka pragmatyczna, opanowana i posiada ogromną moc...jeśli akurat nie stosuje głowologii. Potrafi pokonać nadrektora NU i uważa, że wróżenie z fusów jest w złym guście...ale już...

Fidel-F2 | 2018-09-21

Kabaret o równouprawnieniu płci. Średnio śmieszny, z symboliczną fabułą. Początkowe dwie trzecie książki jest niezbyt interesujące, raczej nudne, niespecjalnie śmieszne, ot, takie przydługie otwarcie. Pozostała jedna trzecia to utwór właściwy, gdzie w każdym aspekcie jest lepiej. Ale, umówmy się, szału nie ma. Humor mi chyba już spowszedniał bo częściej zauważam, że miało być śmiesznie niż rzeczywiście się śmieję lub chociaż uśmiecham. Szczęśliwie dla tej serii tłumaczem był Piotr W. Cholewa. Gdyby robił to ktoś o mniejszej klasie, rzecz mogłaby być ciężkostrawna.

Dość lekkie, odrobinę absurdalne, niespecjalnie absorbujące czytadełko na wieczór lub dwa. Czasem zdarza się zdanie perełka i dla nich wart to czytać.

6/10

Finkla | 2016-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2016

Powieść traktuje o równości płci. Jako że to fantasy — o równości wobec magii. Warto przy tym zauważyć, że oryginalny tytuł ("Equal Rites") jest genialny, bo nawiązuje do czarów, a jednocześnie wymawia się go chyba tak samo jak "equal rights" (równouprawnienie). Cóż, angielski umożliwia fenomenalne zabawy słowne. Tłumaczenie na polski uważam za niezłe, ale jednak niedorównujące pomysłowi Pratchetta.

W tym tomie Świata Dysku akcja koncentruje się na przygodach młodej Esk i wspierającej ją Babci Weatherwax. Przeznaczeniem dziewczynki jest bycie czarownikiem, ale przecież każdy wie, że czarownikiem może być tylko mężczyzna. No i pojawia się problem. Przy okazji dowiadujemy się nieco więcej o Niewidocznym Uniwersytecie.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/11/rownoumagicznienie-magia-feminizmu.html

Breaking_Bad | 2018-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2018

Według legend różnych narodów siódmy syn siódmego syna obdarzony jest magicznymi mocami. W Świecie Dysku nie jest tak łatwo - dopiero ósmy syn zrodzony z ósmego syna dostępuje takich mocy. Odbywa się to przez ceremonialne przekazanie laski przez innego maga. W wiosce Głupi Osioł w rodzinie kowala zamiast ósmego syna urodziła się jednak dziewczynka. Zanim się zorientowano, otrzymała już magiczną laskę od umierającego maga. Problem w tym, że w Świecie Dysku kobiety mogą być czarownicami - co w praktyce w dużej części sprowadza się do zajmowania się ziołami i wróżeniem z fusów, ale nie magami. "To dla kobiet nieodpowiednia magia, te czary magów: same księgi, gwiazdy i gommetria. Ona nigdy się tego nie nauczy. Czy kto słyszał kiedy o magu-kobiecie?"
Gdy mała Eskarina (w skrócie Esk) podrosła i miała dziewięć lat, okazało się, że czary same jej się przytrafiały i wymykały spod kontroli. Babcia Weatherwax - będąca czarownicą przekonała kowala, że małą trzeba posłać na Niewidzialny...

TheMoonAdi | 2014-08-04
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Esencja angielskiego humoru.
Na pewno jeszcze kiedyś wrócę do tej książki. Ale nieprędko. Wcześniej muszę przeczytać wszystkie książki o Świecie Dysku.
Ile ich jest? 40? To nic.
Przeczytanie ich wszystkich nie będzie wcale wielkim wyczynem, bo działają one na czytelnika jak... papierosy na magów, albo jak używana odzież na Babcię Weatherwax :D
I bardzo przyjemnie się je czyta.

A... i jeszcze jedno.
Pratchett jest mistrzem w pisaniu zakończeń.
Ostatnie dwa akapity zawierają wspaniałą alegorię ukazującą trwałość wszystkich naszych ludzkich paradygmatów.

Mądre przesłanie podane w fantastyczny sposób :)