Express Patagonia: zapiski z podróży

Tłumaczenie: Adam Elbanowski
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
7 (14 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Al andar se hace el camino se hace el camino al andar
9788373920286
Adam Elbanowski

Wędrujemy wraz z autorem nie tylko po przestrzeni, ale i w czasie wtedy, gdy Luis Sepulveda powraca do lat dzieciństwa, przywołując postać dziadka anarchisty, który namawiał swego wnuczka do bluźnierczych gestów i zachowań.

8_oclock | 2015-08-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

"- Jak dopłynąć do Trapanandy - pytam (...)
- Nie mam pojęcia. Spytaj kapitana. (...)
Nie. To nie Patagończyk.
- Jak dopłynąć do Trapanandy? - pytam znowu, tym razem kierowcę pijącego mate.
- Mając cierpliwość, brachu. Wielką cierpliwość - odpowiada i spogląda na mnie ze zrozumieniem.
Tak. Ten bez wątpienia jest Patagończykiem."

Urokliwa książka. Wspomnienia Autora, Chilijczyka, o innych miejscach, innych ludziach, czasem zdumiewające, czasem zabawne, zawsze świetnie napisane.

To, co najbardziej mnie zdumiało, to bardzo krótki opis 2,5-letniego pobytu w więzieniu w czasach junty wojskowej: od wykładów współwięźniów - elity uniwersyteckiej, przez regularne przesłuchania ("Wojskowi mieli dość wygórowane mniemanie o naszych zdolnościach destrukcyjnych") po pobyt w karcerze po "przesłuchaniu" (z powodu miłości do dobrej poezji i literatury). Pobyt tak lekko opisany!

Warto przeczytać.

Hafla | 2016-08-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Książka o byciu w podróży, nie o docieraniu do celu.

Czytając tą książkę, każdego dnia podróżowałam w autorem. Cenię ją za za błyskotliwe poczucie humoru, ironiczno-cyniczne oceny otoczenia i wytrwałe zmaganie się z trudami podróży, która wydawałoby się nie może być aż taka trudna, a jednak zmienia i skłania do refleksji.

Moja pozytywna ocena może być zaburzona. Uwielbiam podróżować pociągiem na naprawdę dalekie dystanse. Świat i ludzie wokół zmieniają się, a pociągi to zwierciadło tych zmian. Obiektywnie jednak, to pozycja bardzo dobra literacko. Polecam gorąco!

(czytałam po angielsku)

Przeczytana: 16 grudnia 2012
Anula | 2012-07-13
Przeczytana: 27 stycznia 2013
Dzicy pisarze z Chile

Wielu wzdryga się na samą myśl o literaturze iberoamerykańskiej. Kiedyś bardzo popularna, dziś  nieco przykurzona. W letnim cyklu pokazujemy, że świetne książki w Ameryce Południowej pisali nie tylko Cortázar i Márquez. Dziś - pisarze chilijscy.