Gnój

Okładka książki Gnój
Wojciech Kuczok Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374140508
Tagi:
Nagroda literacka Nike przemoc w rodzinie toksyczna rodzina
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (58) / 2022 Justyna Dąbrowska, Zosia Dzierżawska, Daniel Gutowski, Marcin Jacoby, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Wojciech Kuczok, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Edouard Louis, Charlotte Malterre-Barthes, Paweł Marczewski, Andrew Pettegree, Kinga Piotrowiak-Junkiert, Ada Adu Rączka, Redakcja magazynu Pismo, Bryan Washington
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Wierzymy  w  wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Ocena 7,0
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
2735 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
212
85

Na półkach: ,

Ilekroć toczy się dyskusja na temat tego, czy dziecko należy wychowywać poprzez perswazję, czy też należy tę siłę perswazji wzmacniać klapsem lub pasem, tyle razy przypomina mi się przeczytana wiele lat temu książka Wojciecha Kuczoka "Gnój".

Czy zachowanie ojca głównego bohatera, usiłującego biciem wprowadzić swoje metody wychowawcze był tylko głosem rozpaczy niedorozwiniętego emocjonalnie mężczyzny czy też uznawał on, że to co robi czyni dla dobra dziecka? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta- każdy bijący uważa, że wychowuje i sprawia, że dziecko będzie lepsze, a dla osoby stojącej z boku zazwyczaj wiązać to się będzie z aktem niepohamowanej agresji wywołanej jakimiś wewnętrznymi frustracjami.

Żyjemy w czasach, gdy w przestrzeni publicznej często mówi się o tym, że przemoc fizyczna w rodzinie to skutek bezsilności rodzica lub stanowi ona próbę ukazania dziecku, które jest bezbronne, gdzie jest jego miejsce. Mnie ono kojarzy się z zaakcentowaniem swej pozycji w stadzie. To jest tak jak u zwierząt- najsilniejszy osobnik siłą fizyczną akcentuje swoją pozycję.

Kuczok pochodzi do tematu głębiej- wskazuje na konsekwencje takiego wychowania. Pokazuje jak ono okalecza psychicznie i emocjonalnie. Bo takie bite dziecko będzie może grzeczniejsze na chwilę po sprawieniu lania, ale efekty w dorosłym życiu mogą być już nie do odwrócenia. Przyszedł mi do głowy przykład: gdy przeszkadza nam głośno tykający budzik możemy go wrzucić do akwarium. Będziemy mieli spokój, ale skutkiem takiego działania będzie to, że zegar przestanie pracować. Na półce wyjęty z wody budzik będzie nadal prezentował się okazale, ale czy będzie to ten sam zegar co przed próbą uciszenia?

Polecam tę książkę wszystkim rodzicom- tym obecnym, jak i przyszłym. Jest to opis jak nie powinno wyglądać życie rodzinne. Ale czy odnajdziemy w "Gnoju" tylko elementy nam obce, zasłyszane, nieznane z autopsji? Czy też jednak okaże się, że "Gnój" porusza tematykę o wiele głębszą, dotykającą wielu z nas?

Na duży plus tej książki zaliczam także- aby nie było tak poważnie- ciekawy język, a w niektórych fragmentach wręcz autor proponuję zabawę językiem polskim, sporo humoru (tak, tak, Kuczok też żartuje) oraz dozę śląskiej gwary, której od wielu lat lubię się przysłuchiwać.

Ilekroć toczy się dyskusja na temat tego, czy dziecko należy wychowywać poprzez perswazję, czy też należy tę siłę perswazji wzmacniać klapsem lub pasem, tyle razy przypomina mi się przeczytana wiele lat temu książka Wojciecha Kuczoka "Gnój".

Czy zachowanie ojca głównego bohatera, usiłującego biciem wprowadzić swoje metody wychowawcze był tylko głosem rozpaczy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7 493
  • Chcę przeczytać
    2 642
  • Posiadam
    1 073
  • Ulubione
    157
  • Literatura polska
    78
  • Teraz czytam
    59
  • Chcę w prezencie
    38
  • Literatura polska
    33
  • 2013
    32
  • 2014
    28

Cytaty

Więcej
Wojciech Kuczok Gnój Zobacz więcej
Wojciech Kuczok Gnój Zobacz więcej
Wojciech Kuczok Gnój Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także