Rozgrywka

Bartek Marcinkowski Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2016-01-01
2016-01-01
bartek marcinkowski rozgrywka novae res

Czemu tak tendencyjnie przerysowana, wszyscy po "złej" stronie są głupi, prymitywni, bez gustu, pozują , grają, udają - ogólnie typy spod ciemnej gwiazdy, których można deprecjonować do gorszej kategorii. Nie znają trendów mody ani innych rzeczy właściwych dobrej inteligencji, nic nie umieją (choć jednak oceny psychologów kwalifikujących do służby w aparacie przymusu akurat są traktowane jako miarodajne, prawidłowe; albo wątki mające podkreślać wstrętny charakter działania "tych" szpiegów, "czerwonych" momentami mimowoli obejmują także szpiegów nieczerwonych - cóż, szlachetnego szpiegowania nie ma, nie było i nie będzie). Wszyscy jak spod jednej sztancy biją i znęcają się nad swymi ofiarami w sposób sugerujący, że niewiele trzeba by je z przyjemnością uśmiercano. Po drugiej stronie zaś sami ideowcy, z hasłem "śmierć czerwonym", gotowi oddać życie dla tej sprawy. Trochę przejaskrawiony, jakby sprowokowany przez kreacje autora. Jednak będąc dość niskim obserwatorem tamtych zdarzeń takich skrajności, zarówno po jednej jak i drugiej stronie widziałem niewiele. W masie wszyscy szukali sposobu by urządzić sobie życie w istniejących realiach, owych ideowców nie widziałem aż do dorosłego życia (kiedy to pojawili się jako prawie normalna pozycja polityczna). Ci "czerwoni", ci szeregowi , wcale nie stawiali sobie za cel masowego gnębienia wszystkich dookoła, generalnie postawy parszywe to były - bardzo dramatyczne i przykre, godne zdecydowanego potępienia - ale jednak wyjątki. Trochę szkoda, że tytuł przyjął jakże modną obecnie konwencję ocen kategorycznych: czarne - białe podczas gdy rzeczywistość była zdecydowanie bardziej wielobarwna

Książka z nurtu political-fiction, ale o mocno niejednoznacznej formule. Fikcja literacka jest tu tak wymieszana z historycznymi faktami, że często trudno znaleźć między nimi granicę. Myślę, że autor bardzo świadomie zdecydował się na taki zabieg, który pozwolił mu bezboleśnie przekazać myśl przewodnią.
Po raz pierwszy spotykam się z próbą przedstawienia w formie literackiej spisku, jakim dla autora było przekazanie władzy przez komunistów w 1989 r. Oczywiście (znów wg autora) przekazanie fikcyjne, gdyż nadal byli pezetpeerowcy pociągają za wszystkie sznurki, a ich wpływ na bieżącą rzeczywistość jest bodaj jeszcze większy niż przedtem.
Fabuła odsłania genezę i kulisy tego spisku przypominając głośną swego czasu operację SB o kryptonimie „Hiacynt”.
Cała ta historia może przypaść do gustu zwolennikom wszelkiego rodzaju teorii spiskowych, mnie jakoś nie uwiodła. Być może z wiekiem staję się coraz większym sceptykiem. w każdym razie jakoś nie odnajduję tych ludzi (wykorzystanych przez SB) wśród tzw. elit politycznych III RP. Natomiast pokazane tu realia końcówki PRL i większość diagnoz politycznych uważam za całkiem trafione.
Można przeczytać, ale raczej bez nastawiania się na wielkie „bum”.

Po raz pierwszy spotykam się z próbą przedstawienia w formie...

Książka opowiada o tym, w jaki sposób dokonały się przemiany polityczne schyłkowego PRL. Kwestionuje sprawstwo oddolnych inicjatyw i ruchów obywatelskich, wskazując za to na kilku zręcznych manipulatorów. Według autora Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak, sprawujący żelazne rządy - zawiązują spisek, którego celem jest utrzymanie władzy w Polsce.Ich przyszłość może uratować garstka młodych ludzi, których życie spoczywa w rękach człowieka o szczególnych predyspozycjach. Od jego siły zależy los generałów. Tajne służby, agenci, teczki i materiały obciążające zderzją się z uczciwością, lojalnością i miłością w bezwzględnej rozgrywce.
320 napisanych nowoczesnym językiem stron. Z wielką świeżością i mistrzowsko regulowanym tempem akcji Rozgrywka opowiada o czasach siermiężnego PRL, arkanach władzy i komunistycznych służb specjalnych. Czytelnik nie znajdzie prostej odpowiedzi na pytanie czy to fakty, czy beletrystyka, gdzie zaczyna się polityczna fikcja, a kończy prawda i wreszcie thriller miesza z romansem.

• Posiadam - nie przeczytane
  • Pilne