Rozwój i regres sieci kolei przemysłowych w Polsce w latach 1881-2010

Cykl: Prace geograficzne (tom 243)
Wydawnictwo: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Kolej, PKP
historia
cARTon

Sieci kolei przemysłowych w Polsce są interesującym i istotnym zjawiskiem, pełniącym w systemie transportowym regionów rolę porównywalną z podobnymi sieciami kolei użytku publicznego. Są jednak zagadnieniem stosunkowo rzadko badanym przez polskich geografów. Dlatego konieczne jest poznanie i rozszerzenie wiedzy o ich rozmieszczeniu, rozwoju i regresie. W książce podejmuje się również próbę wykazania przyczyn tych procesów. Ze względu na ubogą literaturę przedmiotu, w rekonstrukcji zdarzeń wykorzystuje się nauki historyczne - w szczególności badania archiwalne. Pośrednia rekonstrukcja faktów na ich podstawie jest bardzo często jedyną możliwą drogą pozyskania informacji.
Podano także analizie adekwatność zastosowania i oceniania przydatności metod grafowych do wyizolowanych układów sieci transportowych. Ponieważ dotychczas stosowane proste wskaźniki grafowe nie spełniały pokładanych w nich oczekiwać, efektem badań jest propozycja wskaźnika umożliwiającego wyprowadzenie uogólnień w analizie sieci niespójnych. Sprawdza się też przydatność aparatu metod badawczych nauk historycznych w badaniach geograficznych. W szczególności dotyczy to badań archiwalnych i pośredniej rekonstrukcji faktów na ich podstawie. Omówiono również paralelność procesów kształtowania się długości sieci kolejowych względem siebie lub względem realizowanych po nich przewozach.
Materiał empiryczny zgromadzony w książce stanowi interesującye wypełnienie ,,białej plamy'', jaką do tej pory były sieci kolei przemysłowych i umożliwia kompleksowe badania na rozwojem i regresem sieci kolejowej w Polsce nie ograniczone jak dotąd tylko do sieci kolei zarządzanej po 1945 r. przez Polskie Koleje Państwowe.

źródło opisu: PAN IGiPZ, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marcin Kowalczyk | 2017-09-23
Na półkach: Przeczytane, Kolej
Przeczytana: 23 września 2017

Wziąłem na warsztat pracę naukową.
Jest ona bardzo bogata w szereg przydatnych danych dotyczących mało znanych sieci kolei przemysłowych. Nie wszystkie rozdziały są dla mnie całkowicie jasne. Nie siedzę w metodach badawczych "geografii". Pewnie podobnie recenzowano by moją pracę magisterką z chemii :-)
Podsumowanie bardzo ciekawe i pozwala zrozumieć wzajemne korelację pomiędzy siecią kolejową a różnymi czynnikami.
Nie jest to książka dla mnie "wybitna"- tylko dlatego, że nie potrafię jej obiektywnie ocenić. Jest to spowodowane brakiem wiedzy na temat metod badawczych w których siedzi Autor. Jednak pełnić będzie ona cenną rolę źródeł statystycznych oraz pamiątki z autografem Ariela Ciechańskiego.
Dla specjalistów perełka...

cARTon | 2016-11-21