Hamlet czyli kres długiej nocy

Tłumaczenie: Anna Linke
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Hamlet oder Die lange Nacht nimmt ein Ende
tsantsara

Ostatnia powieść pochodzącego ze Szczecina autora, który po wojnie mieszkał w RFN. Jest to historia angielskiego żołnierza, który ranny wraca do domu z wojny i próbuje w swym najbliższym otoczeniu, w kręgu rodziny zgłębić przyczyny wybuchu wojny. Ojciec żołnierza, znany literat aby odwrócić uparte pytania syna aranżuje wśród rodziny i znajomych opowiadanie różnych historii - o rycerzach, klasycznych wątków literatury i mitologii - na sposób, w jaki dzieje się to w Decameronie, by uniknąć próby odpowiedzi na jego pytania. Powieść obrazuje zafałszowanie życia i niezdolność elit europejskich do zmierzenia się uczciwie z rzeczywistością.

Gdy nikt nie chciał wydać w RFN, Peter Huchel, redaktor pisma Sinn und Form, poradził Döblinowi, by wydał ją w NRD, co też się stało: wschodnio-niemieckie wydawnictwo Rütten & Loening Verlag wydało ją tam w 1956 roku. W tym celu Döblin musia przerobić ostatni rozdział. Rok później powieść wyszła również w zachodnich Niemczech, lecz pisarz już tego nie dożył.

Posłowie Stefana Lichańskiego.

źródło opisu: opis autorski