Okładka książki The War of the Worlds. Wojna światów z podręcznym słownikiem angielsko-polskim, tom 1 Herbert George Wells
Herbert George Wells Wydawnictwo: Wydawnictwo Ze Słownikiem fantasy, science fiction
Wydawnictwo Ze Słownikiem
2016-11-09
2016-11-09
wojna światów

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Klasyka sci-fi wydana we współczesnym tłumaczeniu. "Wojna światów" jest historią inwazji Marsjan na naszą kochaną planetę Ziemie. Kim są najeźdźcy? Czy ludzkość czeka zagłada? Książka z wydawnictwa Vesper ma świetne ilustrację.

Jedna z najlepszych Sci-fi.
Ilustracje są cudowne.

Jedna z najlepszych Sci-fi.
Ilustracje są cudowne.

“Wojna światów” była i jest eksploatowana przez popkulturę (głównie gatunek sf),ale również popularyzatorów nauki, czy nawet nauczycieli z taką intensywnością, że zdawało mi się jakbym doskonale znał tę książkę zanim jeszcze po nią sięgnąłem. Jednak w momencie kiedy faktycznie to zrobiłem okazało się, że potrafi mnie ona zaskoczyć, a wręcz zawstydzić.

Po pierwsze wiedza na temat czerwonej planety przeciętnego mieszkańca Ziemi obecnie, może nie przewyższać w znacznym stopniu tej, którą posiadał H.G. Wells i to na długo przed wysłaniem w kierunku Marsa pierwszej sondy. Ponadto, gdyby z książki usunąć fragmenty zdradzające faktyczny rok jej powstania, myślę że śmiało można by ją sprzedać jako dzieło współczesne, oczywiście osobom, które oryginału nie czytały. Nie będzie też chyba zbytnią przesadą, jeżeli nazwiemy “Wojnę światów” pierwszą powieścią science fiction. Nawet wydanym dwadzieścia lat później opowiadaniom Lovecrafta bliżej do gotyckich horrorów niż do gatunku sf jaki znamy dzisiaj. Nie można tego powiedzieć o książce Wellsa, z której całymi garściami czerpali twórcy gatunku przez cały wiek XX, aż po dziś dzień. Nic w tym dziwnego, bowiem pojedyncze wybrane wątki mogą stanowić inspirację dla kolejnych postapokaliptycznych utworów: o tym jak ludzie starają się odbudować cywilizację po upadku, o moralnych dylematach jednostki, która musi walczyć o przetrwania, czy w końcu o próbie kontaktu z rasą tak odmienną jak to tylko możliwe. A to wszystko zawarte w książce, którą lektor może przeczytać w mniej niż sześć godzin!

Podczas słuchania audiobooka naszły mnie jeszcze dwie refleksje. Mniej lub bardziej świadomie H.G. Wells alegorycznie przedstawił prawdziwy konflikt między dwoma światami, który miał wkrótce wybuchnąć - pomiędzy Imperium Brytyjskim i Rzeszą Niemiecką. Ponadto powieść może być dla nas cenną lekcją i przestrogą jak stosunkowo niewielka przewaga technologiczna może zaważyć na losach całych narodów. Według mnie siła militarna współczesnego imperium jakim są Stany Zjednoczone Ameryki byłaby w stanie przeciwstawić się inwazji opisanej przez Wellsa, podczas gdy militarna potęga z początku XX wieku, czyli Imperium Brytyjskie, było zupełnie bezbronne wobec ataku Marsjan. Wellsa należy uznać za wizjonera swoich czasów z jeszcze jednego powodu. Kosmiczna broń siejąca śmierć w książce jaką był gaz bojowy, została naprawdę użyta na Ziemi niecałe dwadzieścia lat po pierwszym wydaniu “Wojny światów”.

Na militarne zastosowanie laserów wciąż czekamy, ale myślę, że to tylko kwestia czasu. Wobec tych wszystkich superlatyw, które wymieniłem mógłbym ocenić książkę wyżej, jednak przyznam, że nie było mi łatwo przebrnąć przez jej pierwszą połowę, głównie ze względu na archaiczny język i sceny batalistyczne nie trafiające do mojej wyobraźni. Nie zmienia to jednak mojego zdania o H.G. Wellsie jako autorze pierwszej prawdziwej powieść sf oraz jednym z najważniejszych pisarzy w historii literatury.

Po pierwsze wiedza...

Witam. Czuję lekki niedosyt, być może dlatego ze zanim na dobre się wciągnąłem, przyzwyczaiłem do stylu autora to nastąpił koniec powiastki. Mimo wszystko to klasyk, protoplasta gatunku. Pełny szacunek dla wyobraźni autora, jego wizji najeźdźców i samego podboju. Chociaż czasem przypomina mi się T. Burton i jego "Marsjanie atakują". Pozdr.

Wiem, że to klasyka napisane w XIX w to i styl inny od obecnych książek. Historia fajna, ale bardzo rozwleczona. Przeczytałem połowę i zastanawiałem się czy to się rozkręci.

240306 audio G7.
Jestem pod wrażeniem ogromnej wyobraźni autora, zwłaszcza odnośnie budowy i funkcjonowania Marsjan. Pomysł narracji też świetny. Sprawia wrażenie dokumentu, dzięki czemu czytelnik zaczyna wierzyć, iż wydarzenia naprawdę miały miejsce. No i elementy socjologiczne - jak zachowują się ludzie w momencie zagrożenia? Słuchałem z wielkim zaciekawieniem.

240306 audio G7.

Na półkach: , , , , , ,

To jest jedna z tych książek, które czuję, że oceniła bym wyżej, gdyby były dłuższe. Nie zdążyłam dobrze wczuć się w akcję, nie do końca zżyłam się z głównym bohaterem, a tu już był koniec.
Jednak jest to niewątpliwie książka z wciąż aktualnym przesłaniem. W swoich czasach na pewno robiła większe wrażenie, niż teraz na mnie. Rozumiem jednak dlaczego stała się potem inspiracją dla innych. Warto ją przeczytać choćby dla paru przemyśleń o świecie i ludziach.

Powieść wydana dawno temu ale niezmiennie aktualna. Pokazuje czym może się skończyć niepohamowana ekspansja. Można by to przełożyć nie różne płaszczyzny i dużo o tym mówić. Co najbardziej mnie poruszyło to swego rodzaju psychoanaliza zachowania człowieka, ludzi w sytuacji zagrożenia i co za tym idzie załamanie się społeczeństwa w krótkiem czasie i bezwzględna walka o przetrwanie. Wydaje się, że utrata człowieczeństwa w sytuacji walki o egzystencję pewnie miała by miejsce i dziś. Możliwe, że nawet nastąpiło by to szybciej i było bardziej spotęgowane, wszak prowadzimy bardziej konsumpcyjny styl życia i wartości, idee schodzą gdzieś na bok. A może nie...

Bardzo chciałam przeczytać tą książkę. To najlepszy dowód na to jak niesamowita może być ludzka wyobraźnia.

Druga książka Weelsa i drugi raz zaskoczyłem się pozytywnie, znowu świetna powieść dokładnie jak z wehikułem czasu nie wiedziałem czego się spodziewać ale nie dość że trzyma poziom pomimo lat to jest lepsza niż film który dzieje się w obecnych czasach , książka zaś na tym nie traci , świetna pozycja.