Zgłosuj na książki roku 2017

Autorytety w perspektywie chrześcijańskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Wielebny

Problem podjęty w interdyscyplinarnym, dokonywanym z wielu perspektyw metodologicznych zbiorze studiów nawiązuje do znanego toposu kulturowego. W tekstach przywołane są przykłady i kategorie autorytetów, m. in. doktryn i instytucji: autorytet Kościoła i w Kościele, prawa, etyczny, wychowawczy. Przede wszystkim są to jednak autorytety społeczne, osobowe „ludzi-drogowskazów”, przewodników, „strażników wartości”, oddziałujących wiedzą i umiejętnościami, świadectwem życia i dokonaniami.

(ze wstępu)

(…) sam problem autorytetu należy do najbardziej doniosłych zagadnień współczesnej kultury, doświadczamy bowiem w meandrach współczesnych przemian kulturowych zarówno kryzysu autorytetów, jak i stale rosnącej potrzeby ich obecności i oddziaływania. Autorzy tomu unikają tonów przesadnie katastroficznych, przejawiają raczej postawę nasłuchiwania i wypatrywania, zwracając swą uwagę ku postaciom mało znanym szerszej opinii, rzadko obecnym na forach publicznych, zwłaszcza medialnych, a których dorobek budzi szacunek, skłania do głębszej refleksji nad sensem i trwałością kulturową autentycznych dokonań humanistów.

(z recenzji ks. prof. Alfreda M. Wierzbickiego)

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2016

źródło okładki: www.wydawnictwo.uni.lodz.pl