Angielscy męczennicy reformacji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Prohibita
religia

W książce tej poznajemy losy wybranych, niezłomnych Anglików, którzy – mimo powszechnej apostazji w ich ojczyźnie – pozostali wierni prawdziwej religii i za tę wierność ponieśli śmierć męczeńską. Beatyfikował ich papież Leon XIII, współczesny autorowi, stąd w tekście nazywani są błogosławionymi. 25 października 1970 roku papież Paweł VI kanonizował czterdziestu męczenników Anglii i Walii,...

25 października 1970 roku papież Paweł VI kanonizował czterdziestu męczenników Anglii i Walii, którzy ponieśli śmierć za wiarę katolicką w latach 1535-1679. Wśród ogłoszonych wówczas świętymi jest Edmund Campion, główny bohater tej opowieści oraz dziesięciu innych jezuitów, którzy w XVI i XVII wieku oddali życie za posłuszeństwo Chrystusowi, dogmatom i Ojcu Świętemu, a także – co warto podkreślić – w intencji nawrócenia Anglii. Są wśród nich także inni kapłani, zakonnicy oraz bohaterscy świeccy, którzy kierowali się w życiu ewangeliczną zasadą, iż kiedy chodzi o rzeczy najważniejsze – „trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi”.

* * *

Żywot każdego z męczenników angielskich, jest otwartą księgą, uczącą nas najszczytniejszych cnót chrześcijańskich, zapalającą do wykonania tych cnót mimo i wbrew wszelkim trudnościom i przeszkodom. Da Bóg – i nasze walki i cierpienia nie pójdą na marne, jeżeli w walkach tych i w znoszeniu cierpień będziemy się starali wstępować choć z daleka w ślady błogosławionych męczenników angielskich, zapatrując się na ich gorącą wiarę, żelazną pracę, wytrwałość w przeciwnościach i niczym nie dającą się złamać ufność w miłosierdziu Bożym. I do nas, do całego katolickiego Kościoła, jakby proroczym duchem natchniony, papież Leon XIII wyrzekł o Anglii: „A ty Anglio, ze krwi tej męczeńskiej powstać masz, a próżną nie będzie tak droga śmierć dobrych synów twoich, gdy ci źli albo się nawrócą, albo je Bóg wytraci”.

Fragment Wstępu

źródło opisu: http://www.prohibita.pl/p175,ksiazka.html#.WDB4zbLhDcc

źródło okładki: http://www.prohibita.pl/p175,ksiazka.html#.WDB4zbLhDcc

Mimo że to książka głównie dla katolików, to powinna się spodobać każdemu, kto ma jakąś sympatię do historii. Jest to bowiem świetny pokaz protestanckiej małostkowości i wszystkiego złego, co niesłusznie kojarzy się gimboateistom głównie z Kościołem rzymskim. Dzieło księdza Badaniego jest też wartościowe od strony biografii tytułowych męczenników, których siła ducha jest imponująca, a przygody, które przeżywali za życia, nadają się na wiele naprawdę ekscytujących filmów. Ostatnią kartą przetargową jest fakt, że to dzieło krótkie, więc nie zamęczy nawet takich produktów epoki informatycznej jak ja.

Kamil | 2016-11-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moja obszerna recenzja książki: http://weszlowoko.blogspot.com/2016/11/za-co-oni-gineli-recenzja-ksiazki-ks.html

melech | 2018-02-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook