To, co utraciłyśmy w ogniu

Tłumaczenie: Marta Jordan
Wydawnictwo: Czarna Owca
Las cosas que perdimos en el fuego
Marta Jordan
Ag2S

Opowiadania ze zbioru To co utraciłyśmy w ogniu nie oszczędzają czytelnika – kobiety, które w proteście przeciwko przemocy domowej dobrowolnie wstępują na stosy; uczennica wyrywająca sobie rzęsy i paznokcie; słynny argentyński seryjny morderca z początków XX wieku, objawiający się po blisko stu latach przewodnikowi turystycznemu; żyjący w internetowym świecie hikikomori, którzy tracą poczucie rzeczywistości; trójka dzieci odwiedzająca opuszczony dom; prokurator próbująca rozwikłać sprawę śmierci dwóch nastolatków, którzy utonęli w zatrutych wodach rzeki Riachuelo. A to tylko fragment bogatej rzeczywistości zarysowanej przez Marianę Enríquez z perspektywy chłodnego obserwatora.
Budzące dreszcze grozy opowieści to tylko jedno oblicze skondensowanej prozy Argentynki. Strach to zaledwie pretekst do zbadania innych kwestii, takich jak poczucie winy, patriarchat czy historia. Horror jest tu próbą opisu codziennej obcości i odchyleń od normy.
Piorunująca mieszanka kobiecego punktu widzenia, południowoamerykańskiego folkloru i naturalistycznych opisów to idealna propozycja zarówno dla miłośników niepokojących tajemnic, jak i niezłomnych tropicieli problemów społecznych.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/to_co_u...(?)

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/to_co_u...»

aali | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Co sprawia, że w nocy nie możesz zmrużyć oka? Czasem drobnostka, na pozór nic nie znaczące wydarzenie, przypadkowe spotkanie potrafi sprawić, że zaczyna kiełkować w nas niepokój i strach. Strach, który zaczyna rosnąć w siłę, by w końcu wybuchnąć z impetem.
Nasiona pełne strachu i niepokoju rozsiewa w swoim zbiorze opowiadań "To, co utraciłyśmy w ogniu" Mariana Enriquez, argentyńska pisarka, okrzyknięta przez lokalną krytykę, księżniczką literatury grozy. I jest wiele prawdy w tym stwierdzeniu, ponieważ dwanaście mrocznych historii osadzonych we współczesnej Argentynie wywołują gęsią skórę, na długo pozostawiając czytelnika w gęstej atmosferze strachu i niepokoju.

Uczennica, która wyrywa sobie paznokcie i rzęsy oraz jej koleżanka, która pragnie jej pomóc, sama nie zdając sobie sprawy, że wkrótce sama zacznie się okaleczać. Graficzka komputerowa ogarnięta obsesją na punkcie bezdomnej kobiety i jej syna "brudnego dzieciaka", który wkrótce zostaje znaleziony martwy. Argentyński...

Adrianna Strzyżewska | 2017-06-09
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Jeśli przeczytacie opis tej książki, a potem zajrzycie do środka, rozczarowanie będzie niesamowite. Ja akurat najpierw zabrałam się za tekst nie bardzo wiedząc, czego się właściwie spodziewać. A co dostałam?

Kilka opowieści, które zupełnie się ze sobą nie kleją. Niby miały być straszne, ale większość z nich jest nudna, a jak już zaczyna się coś dziać, to przechodzimy do kolejnej historii. To trochę taki zbiór prac studentów z lekkimi zawirowaniami emocjonalnymi, którzy dostali temat i nie bardzo wiedzieli, co z nim zrobić. Strata czasu, a kilka ciekawszych fragmentów to za mało.

książek: 2075
Matylda Saresta | 2017-06-01

I ponownie nie moja bajka... Niby to groza, niby to literatura piękna - pomieszanie stylu nie wyszło (mi) na dobre.

Klaudia Lewandowska | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Ostre i przyprawiające o dreszcz opowieści, które zatrzymują na dłużej - bardzo wyraziste postaci kobiet.

ivbefre | 2017-06-25

Wielkie rozczarowanie. Opowiadania się ze sobą nie kleją, są drastycznie nierówne i często po prostu nudne.

Dżoen | 2018-03-20
Przeczytana: 16 marca 2018