Bruliony Profesora T.

Wydawnictwo: Sonia Draga

Jest rok 2005. Profesor Jefferson S. Thompson z Indianapolis, pięćdziesięcioletni slawista, w latach 80. studiował w Moskwie, ożenił się z Uzbeczką i odwiedził także Polskę. Po latach ponownie przybywa do Warszawy, by wykładać na pewnej prywatnej uczelni. Tam poznaje Matyldę, uwodzicielską redaktorkę wydawnictwa i czytelniczkę jego amerykańskiej książki. Profesor jest nią zauroczony… Wszystko...

Wszystko wskazuje na to, że Matylda, mężatka na granicy rozwodu, globtrotterka z zamiłowania i z potrzeby, ma stałego towarzysza podróży, a może nawet ‒ podejrzewa Jeff ‒ kilku.
Profesor ma bogate notatki o konflikcie Gorkiego z Leninem oraz o wybitnych pisarzach w ówczesnym Piotrogrodzie. Matylda nakłania go, był złożył to w całość i na podstawie swoich „brulionów” napisał o rewolucji rosyjskiej, w sposób świeży i zaskakujący.
Po przybyciu do Warszawy Jeff dowiaduje się, że parlamentarzysta, z którym przed laty się zaprzyjaźnił, został zamordowany. Z kolei prokurator, który umorzył śledztwo, zginął w wypadku samochodowym. Przypadek?
Czy Jeff zdemaskuje mordercę i wyda kontrowersyjną książkę? Jak zakończy się jego zauroczenie Matyldą?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

rokita49 Boruta | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

W "Dzienniku na nowy wiek",Józef Hen opisuje w jaki sposób powstawała książka "Bruliony Profesora T".Pisarz odsłonił trochę tajemnice warsztatu i inspiracje.Chciałem to skonfrontować.Najmocniejszą stroną "Brulionów" jest według mnie opis stosunków Gorkiego i Lenina,bardzo mocno oparty na wspomnieniach Niny Berberowej.Zacząłem też je czytać.Wątek romansowy i kryminalny wydaje mi się trochę sztuczny,ale możliwe,że coś mi umknęło i pewnie po pewnym czasie wrócę do tej książki.

Bogdan | 2017-08-13
Przeczytana: 29 sierpnia 2017