Zgłosuj na książki roku 2017

Honwedzi, emisariusze, legioniści. Słownik biograficzny polskich uczestników Wiosny Ludów na Węgrzech 1848–1849

Tłumaczenie: Jerzy Snopek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności
Honvédek, Hírszerzők, Légionisták. A szabadságharc résztvevőinek életrajzi lexikona 1848-1849
historia
Edyta

Monumentalne dzieło, poświęcone wszystkim zidentyfikowanym polskim uczestnikom węgierskich walk wolnościowych w latach 1848–1849. Zawiera 3415 biogramów, które zostały uporządkowane w kolejności alfabetycznej. Życiorysy te odsłaniają przed Czytelnikiem niezwykłą panoramę losów ludzkich związanych z określonym momentem historycznym. Autor uwzględnił w Słowniku dane pochodzące zarówno z dokumentów urzędowych, rejestrów wojskowych i policyjnych, jak też zawarł informacje ze świadectw, z pamiętników, wspomnień, autobiografii. Do książki dołączono wklejki z autografami i podobiznami polskich uczestników Wiosny Ludów i mapę Królestwa Galicji i Lodomerii oraz Wielkiego Księstwa Krakowskiego po 1849.

źródło opisu: Wydawnictwo PAU, Kraków 2016

źródło okładki: www.pau.krakow.pl