Gang fałszywych Mikołajów

Okładka książki Gang fałszywych Mikołajów Nika Jaworowska-Duchlińska
Okładka książki Gang fałszywych Mikołajów
Nika Jaworowska-Duchlińska Wydawnictwo: Widnokrąg literatura dziecięca
56 str. 56 min.
literatura dziecięca
Widnokrąg
2016-01-01
2016-01-01
56 min.

Okładka książki Między ziemią a niebem Katarzyna Jackowska-Enemuo, Nika Jaworowska-Duchlińska
Między ziemią ... Katarzyna Jackowska...
Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Letni koncert. Czytam sobie. Poziom 2 Karolina Grabarczyk, Nika Jaworowska-Duchlińska
Letni koncert.... Karolina Grabarczyk...
Okładka książki Aliaszka Magdalena Górska, Nika Jaworowska-Duchlińska
Aliaszka Magdalena Górska, N...

"Gang fałszywych Mikołajów" ni to standardowa książka, ni to kolorowanka, lecz bardzo wciągający zeszyt kreatywny "dla wyposażonych w ołówki, kredki, flamastry, mających dobre oko."
Dwa renifery ciągnąc sanie z prezentami, podążały lasami, polami, bezdrożami. Gdy się zmęczyły, postanowiły nieco odpocząć na skraju lasu. Nagle dostrzegły brodatego jegomościa, ubranego w czerwony kubrak z wielkim worem na plecach...ale chwila, chwila...to nie Mikołaj! Ktoś się pod niego podszywa! Co gorsza, ten Mikołaj nie był sam. "Mikołajów" było ze 20! Kim oni są? Po co to robią? Wypadałoby rozwiązać tę zagadkę i uratować święta. Pomożecie ?
Fantastyczna książeczka z zadaniami do wykonania. Ciekawe rysunki, których autorem jest również autorka książki. Przezabawna rymowana historyjka, skrywa wiele tajemnic. Teksty są urwane, słowa nie dopisane, renifery bez poroży. Tak nie może być, trzeba dokończyć rysowanie, uzupełnić opisy i rozwikłać tajemnicę, która kryje się za tymi oszustami. Kredki w dłoń i do roboty!
Jestem pewna, że każdemu dziecku ta książeczka przypadnie do gustu. Mali czytelnicy w mig zamienią się w detektywów, mogą również w dochodzenie wciągnąć mamę, tatę, wujka, babcię - kogokolwiek! Dodatkowa para oczu na pewno nie zaszkodzi, a dorośli myślę, że też dadzą się ponieść fantazji. Każda strona zapewnia nam mnóstwo zabawy i przede wszystkim zbliża nas do rozwiązania zagadki. Ja jestem zachwycona, książeczka jest zaskakująca :)

Jak się ma gang Mikołajów (w dodatku fałszywych!) do całorocznej zabawy? Ano ma się znakomicie za sprawą nieszablonowego ujęcia tematu przez autorkę, Nikę Jaworowską-Duchlińską. Gang fałszywych Mikołajów. Historia nosy reniferom mrożąca, skądinąd wielce pouczająca to zeszyt aktywnościowy, w którym nakreślono opowieść z tytułowym gangiem w tle, pełną białych plam i znaków zapytania. Młody czytelnik wciela się jednocześnie w role detektywa i rysownika. W zależności od tego, w jakim stopniu da się ponieść wyobraźni, historia będzie bardziej stonowana lub szalona i nieprzewidywalna, jak sam pomysł na książkę.

Bo kto by pomyślał, żeby wykorzystać motyw 20 oszustów, którzy o każdej porze roku podszywają się pod inne postaci (wiosną są Marzannami, latem robaczkami świętojańskimi, jesienią pomarańczowymi dyniami, a zimą – jak już wiadomo – Mikołajami)? Na szczęście pomyślała o tym Nika Jaworowska-Duchlińska.

Więcej o autorce i książce przeczytacie na blogu: http://dzinztomikiem.pl/ksiazki-z-gwiazdka/

Ubaw po pachy! W iście świątecznej odsłonie=) ni to książka, ni kolorowanka a bawi jak 101 dowcipów o teściowej;)

A zaczyna się tak niewinnie. No bo pędzą sobie renifery, ze zmarzniętymi nochalami, kopytkami przebierają po pokrytej śniegiem ziemi, kiedy nagle, niespodziewanie... odkrywają na polanie... coś... strasznego! Niebywałego! Coś, co może zniszczyć dziecięce wyobrażenie magii świąt Bożego Narodzenia. Odkrywają gang Mikołajów! Ale nie prawdziwych tylko udawanych! Tak być nie może! Wszak dziecięce marzenia i wiara w JEDNEGO - PRAWDZIWEGO Świętego Mikołaja to kwestia priorytetowa i sprawa najwyższej wagi. Dlatego zadaniem czytelnika będzie wcielenie się w rolę detektywa i primo: odnalezienie prawdziwego Mikołaja, secundo: zdemaskowanie tych hultajów, którzy tak haniebnie obdzierają Święta z magii! Z dziećmi się nie zadziera! Z nami - w roli detektywów także!

Ta kolorowanko-książka jest po prostu urocza=) aby zafundować sobie czas pełen śmiechu, zdumienia i radosnego taplania się w beztrosce potrzebujemy tylko wolnej chwili, ołówka/kredek i zwolnienia ręcznego hamulca swojej wyobraźni. Malujemy, wymyślamy, reżyserujemy, przewidujemy i bawimy się wyśmienicie.

Od pewnego czasu wielka popularnością cieszą się książki, w których współautorem jesteśmy my sami - bo dopisujemy, malujemy, zmieniamy i ingerujemy w treść. Daje to niemałą satysfakcję i gwarantuje kreatywne spędzenie wolnego czasu. Gang Fałszywych Mikołajów prócz wielu pustych stron czekających na zobrazowanie naszej fantazji ma jeszcze zachowaną ciągłość - swego rodzaju fabułę, bo na każdej kolejnej stronie odkrywamy ciąg dalszy historii, w którą "weszliśmy". Krok po kroku zagłębiamy się w nieznane i sami decydujemy o tym, co pojawi się na następnej kartce.

Duży format i prostota - największe walory książki. Czerń i biel to jedyne kolory, co daje czytelnikowi zielone światło w kwestii fantazji i interpretacji. Przecież zima nie jest tylko biała, a renifer reniferowi nierówny. Gang fałszywych Mikołajów to wszak zbójecka grupa osobników płci męskiej różniących się od siebie znakami szczególnymi. Nie tylko biała broda, czerwony kubrak i wydatny brzuch... bo i okulary ma jegomość numer jeden, odstające uszy ma tamten po lewej i krzaczaste brwi tamten malutki.

Książka jest co prawda przeznaczona dla dzieci, ale gwarantuję, że niejeden dorosły uśmiechnie się z pomysłu Autorki Gangu fałszywych Mikołajków.

A jaki będzie finał tej komicznej historii? Uroczy =)

Młodzi detektywi w akcji!
Wiele lat temu wyobraźnię młodych odbiorców kultury rozpalał Inspektor Gadżet, nieco nierozgarnięty detektyw-cyborg z Interpolu, który niestrudzenie walczył z podstępnym Doktorem Klaufem, szefem organizacji sił ZŁA. Dziś, inspirację stanowi dla tych samych osób James Bond, słynny Agent 007, który pokonuje wszelkie przeszkody w walce ze złem. Prawda jest bowiem taka, że niezależnie od wieku, uwielbiamy wszelkie rodzaju śledztwa, kryminalne historie, co więcej – lubimy czuć się bohaterami i skrycie marzymy o tym, by choć raz zdemaskować groźnego przestępcę czy udaremnić kradzież.
Teraz taką możliwość mają młodzi czytelnicy, przed którymi stoi nie lada wyzwanie. Mają bowiem zdemaskować gang fałszywych Świętych Mikołajów, a biorąc pod uwagę fakt, iż zbliżają się święta, ciąży na nich wielka odpowiedzialność, muszą się również zmagać z presją czasu. Areną, na której rozgrywać się będą mrożące krew w żyłach wydarzenia, jest wspaniała i niekonwencjonalna książka, która wciąga do zabawy i nie pozwala nawet na chwilę się nudzić. Mowa tu o opublikowanej nakładem wydawnictwa Widnokrąg nieszablonowej pozycji „Gang fałszywych Mikołajów. Historia nosy reniferom mrożąca, skądinąd wielce pouczająca”. Nika Jaworowska-Duchlińska zaprasza czytelników nie tylko do zabawy, ale powierza im niezwykle odpowiedzialną funkcję, młodych detektywów. Za sprawą wszelkiego rodzaju dostępnych narzędzi będą oni musieli rozwiązać sprawę, posługując się dedukcją i rekonstruując przebieg zdarzeń. Do zadań detektywów będzie należało podejmowanie tropów i – korzystając z zeznań świadków – ustalanie faktów.
I pomyśleć tylko, że opowieść zaczyna się z pozoru całkiem niewinnie – oto dwa renifery pędzą sobie przez pola i zagajniki. Strudzone drogą przystają na chwilę na skraju lasu i widzą …. gang fałszywych Świętych Mikołajów, z których każdy dźwiga wielki wór tak ciężki, że aż nogi się pod nim uginają. Pora, żeby do akcji wkroczyli dzielni detektywi, których zadaniem jest zdemaskowanie oszustów. Po czym jednak poznać, że Święty Mikołaj nie jest Świętym Mikołajem? To zagadka, której rozwiązanie kryje się w podjętych tropach i zeznaniach świadków. Przyda się również logiczne myślenie i wyciąganie wniosków. Niezbędne będzie także przedarcie się przez śnieżną zamieć (którą trzeba narysować),dopingowanie reniferom w ich dyskusji, a także uzupełnienie sylwetki prawdziwego Świętego Mikołaja o niezbędne atrybuty.

(...)
Pełna treść recenzji jest dostępna na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2016/11/nika-jaworowska-duchlinska-gang.html

Młodzi detektywi w akcji!

• Do kupienia dla Klary
  • Dla dzieci
  • Dla Mateusza

Dodaj cytat z książki Gang fałszywych Mikołajów