średniowiecze, Jagiellonowie
historyczna
zandam

Inne wydania

XIV wiek, czas konfliktów polsko-krzyżackich. Młody rycerz Zbyszko z Bogdańca poznaje Danusię Jurandównę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Młodzi potajemnie biorą ślub, nie podejrzewają jednak, że ich szczęście nie potrwa długo. Krzyżacy porywają Danusię. W ten sposób pragną się zemścić na jej ojcu, Jurandzie ze Spychowa, który od dawna jest ich wrogiem. Nieustraszony mężczyzna...

Nieustraszony mężczyzna próbuje odbić córkę i płaci za to wysoką cenę. Zrozpaczony Zbyszko przez wiele miesięcy również szuka Danusi, aż w końcu dociera do ukochanej…

Konflikty z Krzyżakami przybierają na sile. Wybucha wojna polsko-krzyżacka, a rycerze szykują się do wielkiej bitwy pod Grunwaldem…

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2016

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Lynn | 2013-11-06

Ten tom zdecydowanie dużo bardziej mi się podobał. Dalsze losy Zbyszka mnie zaciekawiły, bo zaczęło się coś dziać. Czytałam go można chyba nawet powiedzieć, że z przyjemnością. Pomyślałam sobie o tym biednym Sienkiewiczu, który mnóstwo pracy i czasu włożył w poznanie zwyczajów i historii Polski. Nie każdemu się ta książka musiała podobać, jednak autorowi należy się szacunek.

NightmarePlanet | 2017-02-18
Na półkach: Posiadam 😏, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2017

Osobiście Krzyżacy, mimo tylu złych opinii wśród rówieśników, bardzo mi się podobało. Chociaż na początku musiałam podchodzić z dystansem do stylu pisania autora, wkrótce się przyzwyczaiłam i czytałam książkę z przyjemnością :).

Dzięki tej powieści dowiedziałam się, że Polacy byli kiedyś potęgą i dawali radę nawet potężnym Krzyżakom. Samo czytanie mnie podbudowało psychicznie, czułam się wzmocniona. Zrozumiałam, że należy być dumnym z tego, że jest się Polakiem i mieszkanie w Polsce jest czymś wartościowym, gdyż mamy bardzo bogatą historię narodową :>.

Z uśmiechem daję 10 gwiazdek.

Janku Janecki | 2016-11-29

Książkę czytałem w czasie gdy to knauczania mnie do niej zmuszał. Czyli wiele lat temu.

Jednak do dziś pamiętam obrazy jakie każde kolejne zdanie tworzyło w mojej wyobraźni.

Opisy walk, ran, cierpień, scen... To wszystko raz powstało w głowie i bez problemu potrafię to odtworzyć.

Uważam, że jest to coś nieprawdopodobnego.

Karolina Olczak | 2015-10-04
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam

Hmm... Obydwie części przeczytałam. Jedna przed omawianiem lektury, drugą po. Stwierdzam, że jest to najlepsza z lektur. Co prawda, może mały druk i duża ilość stron w lekturze może odstraszać, jednak nie było tak źle. W pierwszej części zdecydowanie dzieje się więcej, a w drugiej jest raczej nudniej. Mi osobiście ta książka przypadła do gustu. Co prawda Danusia, jak cholera, mnie wkurzała, ale ja zawsze tak mam, że ktoś mnie denerwuje. :) Dlatego, pomimo stereotypów radzę przeczytać lub spróbować. :D

JoannaNerć | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Zachęcana przez mamę sięgnęłam po tę książkę w wakacje przed siódmą klasą (miała być lekturą). Na początku nudna jak flaki z olejem. Zastanawiałam się, co mama w niej takiego widziała. Już miałam lekturę rzucić w kąt. Aż tu nagle... została jedną z moich ukochanych książek.

Cukiereczek85 | 2017-01-12
Przeczytana: 1997 rok

Czytałam w wakacje miedzy 5 a 6 klasą podstawówki i z niecierpliwością śledziłam losy Danusi

Gwiazdopatrznia | 2016-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)

Klasyka, przez którą bardzo trudno przebrnąć. ;)

Kózka28 | 2017-02-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo się denerwowałam, ponieważ, szczerze mówiąc wolałam Jagienkę, która potem była dla Zbyszka (według mnie) lepszą żoną. Koniec powieści jest o wiele lepszy niż początki, gdzie momentami nie wiedziałam co się dzieje.

Agnes103 | 2016-12-22

Pamiętam, jak po niezłej pierwszej części ciężko mi było przebrnąć przez drugą...

JolantaKG | 2017-08-15
Przeczytana: 16 sierpnia 2017