Zgłosuj na książki roku 2017

Łódzki ośrodek geografii społeczno-ekonomicznej (1945-2015). W stulecie urodzin Profesora Ludwika Straszewicza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
historia
Wielebny

Praca stanowi znakomite kompendium wiedzy o rozwoju geografii społeczno-ekonomicznej w łódzkim akademickim środowisku geograficznym […], przedstawiono w niej historię kształtowania się kolejnych struktur organizacyjnych, związanych z tą subdyscypliną w Uniwersytecie Łódzkim oraz sylwetki osób, które ją tworzyły lub zapisały się w jej rozwoju. […] jestem pod wrażeniem dociekliwości, pozwalającej dotrzeć do mało znanych faktów z przeszłości oraz trafności ocen przedstawionych zdarzeń, a także wkładu poszczególnych postaci w rozwój łódzkiej geografii społeczno-ekonomicznej.

[…] część przygotowanej książki poświęcona jest sylwetce i działalności rzeczywistego twórcy Zakładu/Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej w Uniwersytecie Łódzkim – prof. Ludwikowi Straszewiczowi, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. […] charakterystyka tej postaci i jej działalności organizacyjnej oraz osiągnięć naukowych jest niezmiernie wnikliwa i trafna. Bardzo cenne uzupełnienie biogramu Profesora stanowi suplement (prof. Straszewicz o sobie i we wspomnieniach swoich uczniów), ukazujący tę postać nie tylko w wymiarze naukowym, lecz także bardziej ludzkim, osobistym.

Niezwykle cennym pomysłem było przedstawienie biogramów czterdziestu jeden profesorów i doktorów habilitowanych, którzy pracowali na kierunku geograficznym UŁ w dziedzinie antropogeografii w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat. Przyjemnym zaskoczeniem jest zamieszczenie w aneksie biogramu prof. Stanisława Gorzuchowskiego – pierwszego organizatora łódzkiej antropogeografii, wybitnego geografa, a zarazem postaci tragicznej, gdyż jako działacz antykomunistycznego podziemia już po kilku miesiącach pracy w Uniwersytecie Łódzkim został zamęczony w więzieniu UB. Za przypomnienie tej wartościowej postaci, mało znanej, nawet starszym pracownikom UŁ, należy się szczególne podziękowanie.

[…] praca ma dużą wartość dokumentacyjną i poznawczą, a do tego jest napisana w bardzo interesującej formie.

Marek Koter

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2016