Biały smok

Tłumaczenie: Anna Wojtaszczyk
Cykl: Jeźdźcy smoków z Pern (tom 3)
Wydawnictwo: Książnica
The white dragon

Perneńczycy w obawie przed wymarciem ich starzejących się smoków układają plan przetrwania zagrożonego gatunku. Jednakże nie zdają sobie sprawy, że wykradając złote jajo smoczycy Ramoth, królowej Weyru Benden, i ukrywając je w przeszłości, sprowadzają na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo. Smok Ruth i jego jeździec Jaxom po raz kolejny wykazują się odwagą i sprytem.

Merida | 2013-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2013

I kolejna część serii o dzielnych jeźdźcach smoków za mną :) I jak zwykle skończyłam ją z uśmiechem na ustach, pani McCaffrey nie zawiodła mnie jak dotąd ani razu.

Tym razem akcja książki skupia się na jedynym na Pernie białym smoku i jego młodocianym jeźdźcu Jaxomie, który jest także Lordem warowni. Wraz z Jaxomem i Ruthem (bo tak ma na imię unikalny biały smok) odkrywamy Południowy Kontynent i natykamy się na tajemnice przodków perneńczyków, ludzi, którzy przemierzyli kosmos, by zasiedlić smoczą planetę.

Książka jest naprawdę świetna, unikatowa atmosfera Południowego Kontynentu wpłynęła nie tylko na jeźdźców, ale i na mnie, chciałam być z nimi i odkrywać tajemnice. Biały smok, Ruth, jest na wskroś uroczym stworzeniem, gdybym go spotkała, nie obyłoby się bez paru(nastu) uścisków. Tylko Jaxoma jakoś nie mogłam polubić...

Teraz robię sobie kilkuksiążkową przerwę od serii McCaffrey, ale następne tomy biegną już do mnie na skrzydłach poczty ;)

Justilla | 2010-09-20
Przeczytana: 2008 rok

Ta książka ewidentnie skupia się Lordzie Jaxomie i jego smoku Rucie. Obserwujemy zmiany jakie zachodzą w młodym Lordzie, jego walkę o akceptację dla podwójnego siebie (jest Lordem Warowni i jeźdźcem smoka) i szacunek dla swojego Rutha, jedynego białego smoka, mniejszego niż inne. Jest wyjątkowo gruba i bardzo wciągająca, zupełnie jak poprzednie.

W tym tomie zaczyna się powolne odkrywanie tajemnic Południowego Kontynentu, tuż pod nosem aroganckich jeźdźców z przeszłości (jeźdźców wygnanych). Przez karty książki przewijają się dobrze znani nam bohaterowie czyli: Lessa, F'lar, F'nor, Robinton, Brekke, no i nowa postać - Sharra.

Koniec książki, odkrycie Jaxoma zaskakuje. Wprowadza nas jednak, na rozwinięty w późniejszych tomach, bardzo ciekawy wątek, mający ogromne znaczenie dla Pernu. Ta końcówka niezwykle zaciekawia i zachęca po sięgniecie po kolejne tomy.

Na koniec wspomnę, że to okładka temu tomu i tytuł zachęcił mnie do podejścia bliżej do tej książki w księgarni i zobaczenia...

Anvariel | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Świetna książka. Po jej przeczytaniu moja chęć na zapoznanie się z kolejnymi pozycjami sagi znacząco wzrosła. Opowieść się komplikuje, dzieje się coraz więcej, pojawiło sie kilka ciekawych, wyrazistych postaci. Autorka zdradza też kilka tajemnic. Jestem bardzo ciekawa co będzie dalej. Strasznie podoba mi się Ruth - jest tak odmienny od innych smoków, nie tylko ze względu na kolor skóry. Podoba mi się także Mistrz Harfiarzy - myślę, że można śmiało powiedzieć, że w tej części poznajmy go znacznie, znacznie bliżej. Jest bardzo realistyczny i wzbudza naprawdę ogromną sympatię. W książce pojawia się kilka scen naprawdę przejmujących. Znowu ginie smok - tym razem ta śmierć jest oddana bardzo realistycznie i w pewien sposó wzrusza (w przeciwieństwie do śmierci dwóch złotych królowych w poprzedniej części, która to scena była jakoś mało sugestywna). Oczywiście do szału, tak jak wcześniej, doprowadza mnie to całke skakanie w czasie, no ale cóż trzeba się przyzywczaić, taki urok opowieści :)

klaudiabla2 | 2010-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

Książka bardzo mi się podobała. Nie tak jak 1 część, raczej tak jak druga, ale to już coś. Trzyma ona poziom. Tym razem mało jest o Lessie, F'larze, Brekke, F'norze, teraz dowiadujemy się wiecej o Jaxomie i Rucie. Przeżywamy z nimi wiele przygód. Wiele w tej książce się dzieje, znowu dają o sobie znać Jeźdźcy z Przeszłośći, wiele wątków zostaje wyjaśnionych, przybywają nowe. Okładka chyba najpiękniejsza z tych 3 części jakie przeczytałam. Polecam!

Sonia Bucholc | 2012-11-09
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Kolejna część Jeźdźców Smoków, tak jak poprzednie czytana jednym tchem :)
Naprawdę polecam. Jednakże czytana musi być w kolejności od pierwszego tomu - Książkę tę posiadałam na długo przed pierwszym tomem, więc czytając ją pierwszy raz nie wiedziałam większości, tak jak i nie rozumiałam. Teraz gdy podeszłam do tej serii, zaczynając poprawnie od pierwszego tomu, w ciągu 2óch tygodni nabyłam kolejne tomy, aż do 10 :)

Vexy | 2011-08-25
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 16 lutego 2011

Uwielbiam książki tej pani. Mimo że to sci-fi (najpierw myślałam że to fantasy, ale się zdziwiłam hehe) to bardzo dobre. Nie czuć, że została napisana kilkadziesiąt lat temu(1978), bo po prostu nie ma w niej elementów typowych dla gatunku.

Naiva | 2012-11-10
Przeczytana: 2011 rok

Jestem wielką fanką smoków. Szukałam książek opisujących te stworzenia i różne wyobrażenia na ich temat, dlatego kiedy zobaczyłam tytuł tej książki i niewielką jej cenę nie zastanawiałam się długo i ją zakupiłam. Podczas czytania innej części zaczynałam tego żałować. Język moim zdaniem dość dobry, wszystko było zrozumiałe, jednak sam pomysł i poniektóre sceny mało obmyślane. Niekiedy bohater wydaje się za młody do przedstawionego przez autorkę charakteru.

Nie jestem ogólnie z niej zadowolona, jednak za sam język i styl pisania daję trzy gwiazdki. Niestety ale się zawiodłam.

Peszek | 2013-08-23

Część o Ruthu była jedną z części, która mi osobiście się mniej niż bardziej podobała :(

CLOECLAY | 2013-05-11
Przeczytana: 2012 rok