Bielsk 1915. Zapomniana bitwa

Fundacja Sąsiedzi
2016-05-13
2016-05-13
I wojna światowa Podlasie Bielsk

Z grubsza udana praca opisująca przebieg operacji prowadzącej do tytułowej bitwy. Bardzo fajnie, ze wydano tą książeczkę (79 stron razem z dodatkami),bo niestety ale na naszym rynku wydawniczym nieco brakuje pozycji dotyczących pierwszej światowej - choć i to, na całe szczęście, ostatnimi laty się zmienia. Praca ta jest też przygotowana przez amatorów-pasjonatów, co niestety nieco wychodzi. Brak jest mapek. Niestety ale opisy jakichkolwiek operacji wojskowych bez map są strasznie nieczytelne, zwłaszcza gdy linie frontu czy rozdzielenia dywizji podaje się wedle miejscowości (część z nich zresztą dziś już nie istnieje). Wymusza to też nieraz straszliwe szatkowanie cytatów (miejscowość X na południowy wschód o Bociek, za rzeką etc),przez co same cytaty stają się nieczytelne - a wystarczyłoby dać parę mapek. Szatkowanie cytatów jak kapusty to odrębny zarzut - za dużo jest dopisków autorów i to czasem całkowicie zbytecznych. Trochę za mało też źródeł wspomnieniowych - jeden niemiecki generał i chorąży rosyjski to zdecydowanie zbyt mało by choć nakreślić poziom zaciętości tych zmagań. Brak mi tez szerszego prześledzenia koncepcji operacyjnych - zarówno niemieckich jak i rosyjskich (na różnych szczeblach dowodzenia) czy głębszego wejścia w znaczenie terenu i jego głównych cech. Mało też jest o aprowizacji armii (choć akurat tu autorzy pozytywnie mnie zaskoczyli - sądziłem, że w ogóle temat ten nie będzie funkcjonował a jednak parę informacji na ten temat można znaleźć).
Generalnie praca jest dobra - choć dałoby się zrobić to lepiej. Nie ma większych problemów z korektą, zdjęcia są całkiem fajnie dobrane także mocne 6/10

• Podlasie
  • Do 100 stron