Przed katastrofą

Wydawnictwo: Sonia Draga
Before the Fall
Katarzyna Różycka
Ag2S

Mglista, letnia noc 23 sierpnia 2015 roku. Z lotniska w Martha’s Vineyard wylatuje prywatny samolot z jedenastoma osobami na pokładzie, dziesięcioma zamożnymi i mężczyzną – malarzem – któremu ostatnio nie wiedzie się w życiu najlepiej. To ma być krótki, zaledwie dwudziestodziewięciominutowy lot do Nowego Jorku. Stewardesa serwuje drinki, w telewizji leci mecz baseballowy, nic nie zapowiada tego, co wydarzy się za nieco ponad kwadrans. Po tym czasie samolot z nieznanych przyczyn spada do oceanu. Jedynymi ocalałymi z katastrofy są Scott Burroughs, malarz, i czteroletni JJ, syn prezesa potężnej sieci telewizyjnej.
Rozpoczyna się śledztwo, a wraz z nim wokół sprawy narasta medialne zamieszanie. W miarę jak na jaw wychodzą kolejne dziwne zbiegi okoliczności, otaczająca katastrofę tajemnica gęstnieje – przestaje być oczywiste, kto jest bohaterem, a kto winowajcą. Czy tylko głupi przypadek sprawił, że zginęło tak wielu wpływowych ludzi? Czy to możliwe, by człowiek najpierw ocalał z katastrofy lotniczej, a potem przepłynął kilkanaście kilometrów w zimnych wodach oceanu, ratując przy tym dziecko? A może to media manipulują rzeczywistością?
Podczas gdy Scott próbuje poradzić sobie z popularnością przeradzającą się w złą sławę, władze szamoczą się między sobą, by ocalić prawdę z wraku samolotu.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2251/thriller-i-sensacja.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2251/thriller-i-sensacja.html

Happy Reader | 2017-04-14
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Powieść „Przed katastrofą” Noah Hawleya rozpoczyna się od katastrofy samolotu. Na jego pokładzie znajdowało 11 osób – załoga samolotu, powracające z wakacji dwie zamożne rodziny oraz Scott Burroughs, malarz, który na pokładzie znalazł się dość przypadkowo. Katastrofę przeżywa tylko Scott, któremu udaje się uratować czteroletniego JJ'a, syna milionera. Burroughs staje się bohaterem.
Według mnie dopiero od tej pory zaczyna się najciekawsza część powieści. Każdy rozdział opowiada o innej osobie – przedstawia jej życiorys i sytuację z jej punktu widzenia. Jednocześnie toczy się śledztwo, a sprawą intensywnie interesują się media. Na światło dzienne wydobywane są coraz to bardziej sensacyjne informacje. Okazuje się, że jeden z pasażerów zamieszany był w pranie brudnych pieniędzy. Z kolei Burroughs to alkoholik i nieudany malarz, który maluje katastrofy. W dodatku nie chce rozmawiać z mediami i w ogóle zachowuje się dość dziwnie...Scott, z bohatera, który uratował dziecko z...

joaśka | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Z książki najciekawszy był początek, czyli wprowadzenie w akcję, opis samej katastrofy i heroiczna walka o przetrwanie mężczyzny z chłopcem. Potem zaczyna się bezsensowna łupanka, czyi przedstawianie żywotów ofiar. Wpierw myślałam, że to ma jakiś ukryty sens, do czegoś wspólnego doprowadzi. Gdzie tam :) Takie tam rozwlekłości. Koniec ozywił trochę akcję, ale nie na tyle, aby uznać te książkę za wielce interesującą.

Kotkad | 2018-02-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2018

"Przed katastrofą" to książka, która zaczyna się katastrofą samolotu prywatnego. Od tej chwili rozpoczyna sie historia ludzi którzy katastrofę przeżyli i ludzi którzy zgineli. To też historia przyjaciół, rodziny i współpracowników. Mamy tu pełen przegląd charakterów i zachowań.
Jest to też historia poszukiwania powodu katastrofy, rozpatrzenie kilku prawdopodobnych odpowiedzi aż do odnalezienia prawdy.
Na mnie książka wywarła duże wrażenie. Polecam

ivaa | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

Mimo etykietki "thriller" powieść jest przede wszystkim zapisem stanu duszy i umysłu głównego bohatera i to jest jej najmocniejsza strona. Trochę rozczarowuje mnie zakończenie, ale cóż, mało jest książek idealnych.

To co mnie zainteresowało to opis książki. Katastrofa lotnicza którąś ktoś przeżywa brzmi intrygująco. Kiedy już trzymałam tę pozycję w rękach i na obwolucie przeczytałam, że autor napisał i wyprodukował tak uwielbiany przeze mnie serial "Kości" to już wiedziałam, że jedno jest pewne - książki bez przeczytania nie wypuszczę.

Scott Buroughs tak na prawdę zbiegiem okoliczności i łutem szczęścia dostaje się na pokład prywatnego samolotu. Z lotniska Martha's Vineyard wraz z dziesięcioma innymi osobami mają odbyć krótki, bo zaledwie półgodzinny lot do Nowego Jorku. Chyba nikt nie przypuszczał, że ten lot potrwa krócej, bo osiemnaście minut i to nie dlatego, że lecieli tak szybko...

Po nieco ponad kwadransie samolot znika z radaru i z nieznanych przyczyn wpada do oceanu. Z całej załogi przeżywa Scott, który ratuje czteroletniego JJ. Syna prezesa potężnej sieci telewizyjnej. Czy możliwe jest by zwykły człowiek przeżył katastrofę lotniczą, uratował dziecko i przepłynął kilkanaście...

anetapzn | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Wow, niesamowita książka. Wiele się po niej spodziewałam, ale na pewno nie takiego prowadzenia akcji, nie takiego zakończenia.
Luksusowy mały samolot, na pokładzie 11 osób, startuje z równie luksusowej wysepki Martha’s Vineyard i w 16. minucie bum..spada do wody. Ginie 9 osób, 2 cudem ocalały - umiarkowanie popularny malarz i kilkuletni chłopiec. Obaj cudem docierają do brzegu (po kilku godzinach dryfowania) i wtedy się zaczyna. Rozpoczyna się śledztwo, a wraz z nim wokół sprawy narasta medialne zamieszanie. Do pracy bierze się policja, FBI, służby lotnictwa, a przede wszystkim dziennikarze, którzy niczym sępy rzucają się na równi na ocalałych, jak i na zmarłych.
No i teraz mam zagadkę, jak napisać kilka zdań o tej książce żeby was do niej zachęcić, a jednocześnie niczego nie zdradzić, nie uchylić rąbka żadnej...

IwonaGa | 2017-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 lipca 2017

Lektura zaczęła się wyjątkowo interesująco, niestety im dalej coraz bardziej zawiewało nudą. Nie przypadła mi do gustu.

księgozbiór | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

„Przed Katastrofą” nie jest łatwą książką. Od samego początku treść naszpikowana jest masą informacji. Nie byłam w stanie stwierdzić, które z nich będą przydatne w dalszej części książki, dlatego starałam się zapamiętać najdrobniejsze szczegóły i choć wydaje się Wam, że znacie zakończenie to mogę zaręczyć, że jesteście w błędzie. Mogę stwierdzić, że to doskonały thriller. Z czystym sumieniem mogę go Wam polecić.
A na zachętę jeszcze mój ulubiony cytat:
„Próba przewidzenia miejsc, do których się udamy, i ludzi, których spotkamy, wydaje się bezcelowa.”

Więcej o książce znajdziecie na:

Bombel | 2017-04-23

Cóż... nie polecam fanom thrillerów i kryminałów. Znowu ktoś umieścił książkę w niewłaściwej kategorii, ktoś inny napisał, że to jeden z najlepszych suspensów, a jeszcze ktoś inny dał się na to nabrać.
Szkoda, że co raz częściej jesteśmy tak nieładnie oszukiwani

asikp_1 | 2017-02-08
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

W związku z tym że na blogach książkowych królują ostatnio znane kryminały i fantastyka młodzieżowa, postanowiłam sięgnąć po coś zupełnie innego.
Jest koniec lata. W mglistą noc jedenaścioro osób wyrusza prywatnym samolotem w podróż z Martha’s Vineyard w kierunku Nowego Jorku. Lot mam być krótki. „Przy pewnym poziomie dochodów podróż lotnicza staje się jedynie inną formą przebywania w domu”. Po osiemnastu minutach lotu samolot znika z radarów i spada do oceanu. Jedynymi ocalałymi są malarz Scott Burroughs oraz czteroletni syn milionera, prezesa jednej z sieci telewizyjnych. Dzięki znakomitym umiejętnościom pływackim Scotta obaj docierają do brzegu po prawie 8 godzinach walki z własnymi słabościami i żywiołem.
Rozpoczyna się śledztwo. Do rozwikłania sprawy katastrofy włączone są Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu, Federalna Administracja Lotnictwa, przedstawiciele firmy OSPRY produkującej samolot, oraz agenci z Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu. Jednak w...