Mity medyczne, które mogą zabić. Część 1

Okładka książki Mity medyczne, które mogą zabić. Część 1 Katarzyna Świątkowska
Okładka książki Mity medyczne, które mogą zabić. Część 1
Katarzyna Świątkowska Wydawnictwo: Fronda Cykl: Mity medyczne (tom 1) zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Mity medyczne (tom 1)
Fronda
2016-10-26
2015-01-01

“Mity medyczne, które mogą zabić” to fascynująca książka autorstwa Katarzyny Świątkowskiej, która rzuca światło na wiele mitów i przesądów związanych z medycyną. Oto moja opinia:

Książka jest napisana w sposób przystępny dla osób nieobeznanych z terminologią medyczną. Świątkowska podważa popularne przekonania, które często docierają do nas z mediów masowych i internetu. Czerpie z najnowszych badań naukowych, aby obalić mity i dostarczyć rzetelnych informacji.

Wśród tematów poruszanych w książce znajdują się:

Leki przeciwbólowe: Czy mogą one zabić? Świątkowska analizuje ich potencjalne zagrożenia.
Suplementy diety: Jakie są ich niebezpieczeństwa? Co warto wiedzieć?
Kawa: Czy jest zdrowa? A może ma swoje ciemne strony?
Cukier: Gorzka prawda o tym słodkim składniku.
Inne mitologiczne przekonania: Od grejpfrutów po hot dogi.
Książka jest nie tylko interesująca, ale także edukacyjna. Świetnie wpisuje się w nurt popularnonaukowej literatury, a jej lekki styl sprawia, że czyta się ją przyjemnie. Polecam każdemu, kto chce poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowia i medycyny.

Jeśli jesteś ciekawy, jakie jeszcze mity medyczne zostaną rozwikłane, warto sięgnąć po “Mity medyczne, które mogą zabić. Część 2”, kontynuację bestsellerowej serii

Okładka brzydka strasznie; ale książka całkiem normalna.
Trochę się obawiałam, niesłusznie, z uwagi na okładkę, jakiś szalonych wywodów całkiem z kosmosu.

Autorka lekko, trochę w stylu bloga, pisze o podstawach zdrowej diety i zdrowego stylu życia. Przedstawia, bardzo szeroko, zalety picia kawy, jedzenia orzechów i czekolady; z podaniem źródeł do przedstawionych badań.
Ale nie tylko; pisze także o suplementach, obwodzie w pasie, otyłości i grapefruitach.
To jest taka smaczna książka bo autorka ciągle opisuje jakieś zdrowe i pyszne smakołyki.

Nie ma w tej książce nic takiego szczególnie szokującego; ale ładnie jest wszystko zebrane i opatrzone źródłami, z których można skorzystać.

Okładka brzydka strasznie; ale książka całkiem normalna.

Niektóre wiadomości oczywiste, część informacji dla mnie zupełnie nowa. Całość podana w sposób łatwy do przyswojenia dla czytelnika nieobznajomionego z terminologią medyczną. Obszerny rozdział poświęcony kawie, która okazuje się, niemal nie ma wad za to wiele zalet.

Bardzo interesująca książka kompilująca wiele najnowszych badań nt żywienia czy stylu życia. Wiele faktów i mitów potwierdzonych bądź zaprzeczonych metodami naukowymi. Bardzo dobrze się czyta, jeśli jesteś zainteresowany kwestiami zdrowotnymi czy żywieniowymi. Napisane stosunkowo lekkim językiem, jak na książkę popularnonaukową.

Książka, którą warto przeczytać. Autorka przedstawia źródła wiedzy, którą nam przekazuje - odwołuje się do licznych wyników badań prowadzonych w ramach nauki. Część z przedstawionych mitów już przebiły się do mediów i zostały obalone ale jest też sporo wiedzy, która nie jest powszechna. Taka dygresja; autorka chyba jest zamiłowanym "kawoszem" bo najwięcej w książce jest o dobroczynnym działaniu kawy. To dla mnie pozytyw.

Na plus część o lekach przeciwbólowych, suplementach, reszta to uporządkowanie wiedzy, można tu znaleźć rzetelną informację w jednym miejscu (w tym i kolejnych tomach).

Świetna książka poparta bibliografią i napisana przez lekarza. Autorka przekonuje że kawa jednak jest zdrowa, orzechy oraz kakao ratują życie. Natomiast to, co je znacznie skraca - to niektóre leki na przeziębienie. W składzie suplementów diety możemy znaleźć wszystko oprócz tego co jest napisane na opakowaniu. Polecam każdemu, kto interesuje się swoim zdrowiem

Nie jestem lekarzem, więc nie wiem na ile prawdziwe są fakty przedstawione w książce, ale przeczytałam z wielkim zaintetesowaniem, a niektóre informacje nawet sobie wynotowałam "na przyszłość". Nie miałam pojęcia, że grejpfrut w połączeniu z pewnymi lekami może być niebezpieczny. O interakcjach leków, dzialaniu niepożądanym zwyklego ibuprofenu, czy o wplywie kawy na nasz organizm można sie wiele dowiedzieć. Na pewno sięgnę po dwie kolejne części.

Jeżeli szukasz pracy popartej badaniami to tutaj. Może chwilami skróciłabym to i owo jeżeli książkę ma czytać statystyczny Polak ale jest dobra, prawdziwa, tłumacząca w przystępny sposób wiele procesów biochemicznych. Sięgnę po kolejną część

Ciekawa pozycja, by poszerzyć wiedzę medyczną.

Ciekawa pozycja, by poszerzyć wiedzę medyczną.

• Zdrowie
  • Medycyna