Mity medyczne, które mogą zabić

Wydawnictwo: Fronda
zdrowie, medycyna
corn

Czy leki przeciwbólowe zabijają ludzi ? Nieznane metody zwalczania bólu. Groźne oblicze suplementów. Szkodliwe leki przeciwbólowe. Walka z katarem kosztem układu krążenia. Czy grejpfruty mogą zabić? Kawa jest zdrowa, a czekolada broni przed powstawaniem skrzeplin. Gorzka prawda o cukrze. Hot dog – twój wróg. Twarde dane wynikające z najnowszych badań zadają kłam wielu przesądom...

Czy leki przeciwbólowe zabijają ludzi ?

Nieznane metody zwalczania bólu.

Groźne oblicze suplementów.

Szkodliwe leki przeciwbólowe.

Walka z katarem kosztem układu krążenia.

Czy grejpfruty mogą zabić?

Kawa jest zdrowa, a czekolada broni przed powstawaniem skrzeplin.

Gorzka prawda o cukrze.

Hot dog – twój wróg.

Twarde dane wynikające z najnowszych badań zadają kłam wielu przesądom pokutującym przez lata w medycynie prewencyjnej.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/

książek: 2060
AnnaSikorska | 2016-12-10

Wokół zdrowia ciągle powstają nowe mity. Często kosztują one wiele istnień utratę zdrowia lub życia. Gdybyśmy mieli wymienić kilka to każdy z nas bez problemu jest w stanie to zrobić. W moim otoczeniu powtarzano takie „ludowe mądrości” jak: „witaminy jeszcze nikomu nie zaszkodziły”, „na katar jeszcze nikt nie umarł”, „wszystkie owoce są bardzo zdrowe”, „aby być zdrowym wystarczy się ruszać”, „przebywanie na słońcu szkodzi zdrowiu”, „z gorączką trzeba walczyć”, „bez suplementacji nie ma szans na zdrowie”. Takie prawdy często trafiamy na portalach, forach, w reklamach. Wiele z nich jest mitami przynoszącymi wiele szkód, powodującymi utratę kontroli nad ciałem i zdrowiem. Świadomość tego, że musimy kontrolować czym i w jaki sposób się leczymy sprawiła, że zaczęłam uważniej czytać ulotki. Niestety często niewiele z nich wynika, a do wielu substancji nawet się takowej nie dołącza. Wystarcza niewielkich rozmiarów tabelka na opakowaniu substancji leczniczych.
W książce Katarzyny...

Lady_Mosquito | 2017-06-12

Jedna z nielicznych lektur dotyczących zdrowia która opiera się na rzetelnych badaniach naukowych, a nie na mądrościach wyczytanych z internetu i głoszonych przez pseudo-specjalistów. Spis źródeł w książce jest naprawdę imponujący.
Autorka podkreśla, że chce zachęcić swoich czytelników do szukania wiarygodnych informacji na własną rękę i wyrobienia sobie własnego zdania. Niestety, obecnie jest to rzadkość, "guru/coachowie/eksperci od zdrowego stylu życia" raczej przedstawiają swoje teorie jako prawdy objawione których podważać nie wolno, co więcej nie podają żadnych naukowych dowodów swojej racji. Tak jest i koniec. Tym bardziej smuci mnie fakt, że nie było większego "fejmu" na tę pozycję, tylko na wypociny pokroju "Skin Coach" i "Eat Pretty".
Książkę serdecznie polecam. Bardzo wartościowa lektura, którą lekko się czyta.

| 2017-05-04
Przeczytana: 05 lutego 2017

Bardzo wartościowa pozycja w zalewie literatury pseudomedycznej, opartej na intuicji czy przemyśleniach autorów, czasami przypominających wróżenie z fusów. Autorka wykonała ogromną pracę przeglądając wyniki rzeczywistych badań naukowych, dokonując ich krytycznej analizy i obalając mity powielane w reklamach czy kolorowych gazetach. Dodatkowo autorka ma talent literacki i książkę naprawdę dobrze się czyta. Same plusy :)

Rixiu | 2018-09-19
Na półkach: ! MBP, ! DBP, 2018, Przeczytane, Health
Przeczytana: 19 września 2018

Średnia. Sporo rzeczy które są oczywiste obecnie...Okraszona tzw. dowodami z PubMedu... Lekko mnie zażenowała prawie 1/3 książki pochwały nad kawą...(jakiś sponsoring?)..Sporo słów czysto farmaceutycznych żeby "klient" widział gdzie jego miejsce... Co nie oznacza, że nie ma tam rozsądnych porad...Ale osobiście uważam ją obecnie za przeciętną pozycję...

nikave | 2019-03-13

Mity medyczne to książka pełna konkretnych informacji , popartych badaniami i naukowymi faktami. Napisana dość naukowo, w sposób ściśle przekazujący wiedzę. Poziom merytoryczny bardzo wysoki lecz dla osób niezwiązanych z medycyną czasem wręcz niezrozumiały poprzez używaną nomenklaturę, często ściśle naukową. Nie można tego traktować, jako jednoznaczny minus, jednakże czasem czytanie tej pozycji bywało wyczerpujące. Fragment poświęcony kawie zdecydowanie za długi i oceniam to z perspektywy osoby pijącej tej napój. Mnogość podrozdziałów poświęconych temu zagadnieniu powodowała niejaką niechęć do analizowania ciągle tego samego tematu w każdym możliwym kontekście. Mogłoby znaleźć się więcej opisów i wyjaśnień, obok prezentowania czasem suchych wyników doświadczeń, aczkolwiek rozumiem, że autorka poprzez taką formę chciała zostawić przestrzeń na własne przemyślenia. Książka wartościowa, jednak poprzez formę zapisu dość wymagająca.

MoznaPrzeczytac | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Katarzyna Świątkowska, lekarka pierwszego kontaktu, w swojej debiutanckiej książce „Mity medyczne, które mogą zabić” sprawdza słuszność niektórych naszych przekonań, podaje dużo źródeł i zachęca czytelnika do samodzielnego myślenia oraz wyrobienia własnego zdania. Robi to w sposób przystępny i pewne jest, że po lekturze inaczej spojrzycie na niektóre tabletki...

Pełna recenzja książki na stronie:

PaniSarka | 2017-01-05
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Z książki można się dowiedzieć sporo. Autorka obala wiele mitów, tłumaczy istotne zagadnienia. Dziś zdominowani przez reklamy leków, mnogość haseł nakłaniających: "Weź,a ból minie!" "Nie pij,nie jedz, bo szkodzi" nie wgłębiamy się w temat istotny dla naszego zdrowia, a przecież reklama, ulotka to też czyjś interes...
Czy kawa szkodzi? Jak działa tabletka przeciwbólowa, co zawiera? Jak bardzo groźna jest cukrzyca? Kakao - wróg czy przyjaciel?
Uciążliwa może być duża liczba danych statystycznych prezentowana w książce - jednak żeby coś uwiarygodnić: dowód być musi.
Według mnie zbyt dużo poświęcone samej kawie -równie dobrze książka mogłaby nazywać się: "Mity na temat kawy i nie tylko". Mimo wszystko przeczytać warto. Tymbardziej, że coraz częściej zamiast zdrowo się odżywiać, odstawiać używki i ruszać się wybieramy prostszy sposób: jak mnie coś boli...może tabletka...albo dwie?

Kinga | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Książka jest bardzo ciekawa i ma dobre podłoże badawcze. Aczkolwiek jest słabo napisana. Rozdział o kawie jest zdecydowanie zbyt długi, stanowi co najmniej połowę książki. Fajnie, że przytaczanych badań jest dużo, aczkolwiek czasami aż za dużo i przez to ciężko się czyta niektóre rozdziały. Co nie zmienia faktu, że z książki można się dużo dowiedzieć. Jednak nie polecam dla osób nie związanych w żaden sposób z medycyną, gdyż będzie to zbyt ciężka lektura, a szkoda bo myślę że tym osobom przydałaby się najbardziej.

Artur_Medel | 2017-09-21
Przeczytana: 02 września 2017

Bardzo dobra książka, warto się zapoznać z wynikami badań, które nie są powszechnie znane opinii publicznej. Kawa wbrew pozorom jest zdrowa, a leki przeciwbólowe już nie, wiele innych ciekawych rzeczy można tam również znaleźć.

Destro | 2019-02-02
Przeczytana: 2017 rok

Choć zajmuję się medycyną, ta książka otworzyła mi oczy na wiele spraw. Serdecznie polecam - to nie są tylko suche opinie autorki, tylko rzetelna praca przeglądowa najnowszych artykułów naukowych!