Nagroda

2016-11-17
2016-11-17
Ewa Ratajczyk
romans wojna

Portretująca poruszające oblicze odwagi, drzemiącej na dnie nastoletniej duszy. Wizualizująca jawne odrzucenie, niezrozumienie i pogardę, które nakreślono na tle powojennej rzeczywistości. Eksplorująca pełną supłów niezgody więź między matką a córką.

„Nagroda” to powieść obrazująca skomplikowane relacje, brutalne pożegnania oraz niespodziewaną szczodrość losu. Niewątpliwie to historia nasączona goryczą, eksponująca bowiem rozdzierające serce scenerie bezlitosnej wojny, choć zanurzona także w pokrzepiającej serce słodyczy uczuć. Danielle Steel odmalowała barwną panoramę osobowości o łagodnej naturze, niezepsutych bezwzględnością wojennej zawieruchy, wolnych od szaleństwa nieokiełznanej chciwości, ale i charakterów o przeciwstawnych cechach – choć ewidentnie akcentuje tkwiące w człowieku dobro, które kontrastuje na tle spowijającego świat bestialstwa. Tworzy literacką ilustrację życia dzielnej kobiety, która skrywa w swoim wnętrzu nieprawdopodobny heroizm, ale także jakże cenną pokorę i rzadko spotykaną skromność.

W beztroską prozę dnia kilkunastoletniej Gaëlle de Barbet wkrada się bolesna strata, nieustannie odczuwalny lęk, ale również żarliwa potrzeba altruistycznych działań. Młoda dziewczyna zuchwale konfrontuje się z okrutną codziennością, śmiało ryzykując życiem i zarazem poświęcając swoje dobre imię. To zaledwie pełen emocji wstęp do mozaiki zdarzeń, które ukształtują nieskazitelny, mimo nie sprzyjającemu ku temu okoliczności, charakter mierzącej się z przeciwnościami życia nastolatki. Na kartach powieści rozpisano z czułością egzystencjalną podróż – zainicjowaną na fundamencie konspiracyjnych działań, które przypadkowo prowadzą w otchłań kariery modelki, i zmierzającą w kierunku głębokich uczuć owocujących skomplikowanym macierzyństwem. Autorka aranżuje iście fascynujący spektakl impresji, pasji i pragnień zapomnianej przez świat cichej bohaterki wojennej, który dotyka strun wrażliwości i mocno intryguje.

Danielle Steel skomponowała fabularną przestrzeń otuloną płaszczykiem autentyczności – to opowieść, która z pewnością mogła wydarzyć się naprawdę. Autorka naszkicowała zarys młodzieńczej przyjaźni, dojrzałej miłości, rozczulającej troski i dojmującego żalu. Niespiesznie, ale z wyczuwalną gorliwością, konstruuje wizję walki o szczęście oraz prób spełniania marzeń, nie zapominając o wyznawanych wartościach. I w końcu jaskrawie podkreśla istotę raniących słów, które przenikają przez skórę, uwierają i przez cały czas dotkliwie o sobie przypominają. Rozpięty na przestrzeni lat oraz na tle francuskich i amerykańskich krajobrazów malunek zawiłych relacji rodzinnych, bez wątpienia nakreślono najbardziej wyrazistą kreską – bezsprzecznie historia przysłowiowo zatacza tutaj niejako koło. Teraźniejszość Gaëlle, podszyta trudną do zatracania w odmętach pamięci przeszłością, smakuje smutkiem, radością, oczekiwaniem i przebaczeniem. Jej egzystencję szczelnie spowija bogactwo esencjonalnych emocji. Tym samym bez wątpienia zasługuje na tytułową odznaczenie, które zwieńczy jej poświęcenie, hart ducha i nieprzemijającą uczciwość. To piękny portret niesamowitej kobiety!

Książki dotyczące wojny zawsze są smutne. Ale ta była smutna nawet wtedy, kiedy dla głównej bohaterki nastały lepsze czasy, bo mimo to, smutek powrócił do jej życia. Jednak po latach cierpienia doczekała się swojej tytułowej nagrody.

Powiem tak . Pierszwe i ostatnie spotkanie z p. Steel . Dobranoc .

Powiem tak . Pierszwe i ostatnie spotkanie z p. Steel . Dobranoc .

Jest to historia młodej Francuzki, która podczas wojny straciła rodzinę; działała w ruchu oporu przewożąc żydowskie dzieci i pomogła uratować kilkadziesiąt francuskich dzieł sztuki. Została jednak napiętnowana jako kolaborantka, oskarżona o sypianie z Niemcami.
Została modelką, przeżyła dwóch mężów. Miała długie i ciekawe życie, jednak dopiero jej wnuczka oczyściła jej imię i doprowadziła do rehabilitacji i odznaczenia babci za jej zasługi w czasie wojny.
Przyjemne czytadło na wieczór, nie zostawiające jakichś szczególnych emocji.

Zapowiadało się ciekawie. Po śmierci pierwszego męża ciągnęło się jak flaki z olejem. Przepraszam za kolokwializm.

świetna

świetna

Powiesc 104
THE AWARD

Powiesc 104
THE AWARD

Na książkę trafiłam przypadkiem, ale mnie poruszyła. To historia młodej Francuzki, której wkroczenie wojsk niemieckich do Francji zburzyło i zmieniło całe życie. Uczestniczka ruchu oporu zostaje fałszywie oskarżona o kolaborację. Wyjeżdża do USA. Tam poznaje swoją pierwszą miłość i wychodzi za mąż za bogatego człowieka. Wydaje się, że powinna być szczęśliwa, ma prawie wszystko. No właśnie, prawie. Życie jej nie oszczędza, nie ma miłości swojej córki, która kocha tylko ojca i oskarża matkę przez całe, że wyszła za ojca tylko dla pieniędzy. Po śmierci męża to córka dziedziczy fortunę, ale nasza bohaterka ma zapewnione godne życie. Wraca do Francji i poznaje swojego drugiego męża. Wreszcie jest szczęśliwa, niestety los nadal jej nie rozpieszcza. Umiera jej syn. Ale znowu podnosi jak Fenix z popiołów. Tylko zostaje niespełniona miłość córki z pierwszego małżeństwa. Na koniec zostaje zrehabilitowana za okres wojny. Bardzo dobra pozycja, która przeczytałam jednego dnia poznając przy okazji kawałek smutnej historii. Polecam

W książce poznajemy szczęśliwe życie nastoletniej Gaelle na wsi w pięknym zamku pod Lyonem. Wszystko zaczyna się komplikować gdy wybucha wojna i do ich domu wkraczają Niemcy. Wtedy życie Gaelle znacząco się zmienia, stopniowo znikają sąsiedzi i dzieci żydowskie ze szkoły. Poznajemy całe jej życie aż do czasów obecnych, kiedy to ma dostać odznaczenie od rządu Francji za jej działalność w czasach wojny. Książka do czytania na jeden dzień, wciąga!

• Danielle Steel
  • 2017