Jedność wielości. Świat, człowiek, państwo w refleksji nurtu orficko-pitagorejskiego

Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
filozofia i etyka
Grobsol

Praca Piotra Świercza podejmuje problem ontologicznych, antropologicznych i etyczno-politycznych aspektów orfizmu i szkoły filozoficznej założonej przez Pitagorasa z Samos. Opierając się na szczegółowych analizach zachowanych fragmentów, które ukazują koncepcje orfickie i pitagorejskie, autor dokonuje próby rekonstrukcji systemowej owych koncepcji. Motywem przewodnim pracy jest tytułowe zagadnienie „jedności wielości”. Z jej perspektywy ukazane są m.in. takie kwestie, jak kosmogonie i teogonie orfickie, orfickie misteria, muzyczne i matematyczne aspekty pitagoreizmu czy problematyka relacji przeciwieństw. Najistotniejszym celem pracy jest wszakże rekonstrukcja etyczno-
-politycznych i prawnych aspektów zarówno orfizmu, jak i pitagoreizmu. Rekonstrukcja ta opiera się z jednej strony na szczegółowych analizach dostępnych materiałów źródłowych, z drugiej zaś na odniesieniu do zagadnienia „jedności wielości”. W konsekwencji powstaje interpretacja, która nie gubiąc szczegółów, sytuuje się na poziomie „ontologii polityki”. Książka adresowana jest do historyków filozofii starożytnej, a także i do filozofów polityki i historyków doktryn politycznych.

źródło opisu: http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1133

źródło okładki: http://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawnictwo.us....»

Grobsol | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Ciekawa, sensowna i napisana całkiem zrozumiale dla laika filozofii.