Mikologia. Przewodnik do ćwiczeń terenowych i laboratoryjnych

Seria: Biblioteka Pomocy Dydaktycznych
Wydawnictwo: Bogucki Wydawnictwo Naukowe
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Mikologia. Przewodnik do ćwiczeń terenowych i laboratoryjnych

W przewodniku przedstawiono ogólną charakterystykę grzybów, systematykę oraz formy troficzno-siedliskowe tych organizmów. Zasadniczą częścią przewodnika jest omówienie zagadnienia udziału grzybów wielkoowocnikowych w fitocenozach wybranych zespołów leśnych w środkowej Wielkopolsce. Przewodnik ukazuje też najważniejsze cechy owocników grzybów (macromycetes) przydatne w identyfikacji gatunku.

źródło opisu: Bogucki Wydwnictwo Naukowe, 2003

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2016-11-13

Dobrych książek o grzybach jest w Polsce niewiele. Ta jest jedną z lepszych jakie miałem w rękach. Nie jest to kolorowy przewodnik dla grzybiarza. To porządne, wybitne wręcz wydawnictwo omawiające grzyby i pomocne w ćwiczeniach laboratoryjnych i zajęciach terenowych.
Książka rozpoczyna się krótkim wstępem. Po nim autorki przedstawiają charakterystykę grzybów i ich pozycję w świecie organizmów żywych. Następnie omówiona zostaje systematyka grzybów przyjęta w przewodniku. Trzeci rozdział omawia grupy troficzno-siedliskowe grzybów (grzyby symbiotyczne, pasożytnicze, saprotroficzne, wewnętrzne - endofity). Czwarty rozdział mówi o grzybach wielkoowocnikowych w wybranych zbiorowiskach leśnych środkowej Wielkopolski. Udział grzybów rozpatrywany jest w fitocenozach łęgu wiązowo-jesionowego, grądu niskiego i wysokiego, buczyny niżowej, subatlantyckiego boru świeżego oraz boru chrobotkowego. Ostatni rozdział zajmuje się cechami morfologicznymi grzybów wielkoowocnikowych przydatnymi przy...

MrGwyn | 2018-01-12