Od kieliszka do kieliszka

poezja

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tomasz Wojewoda | 2017-03-17
Przeczytana: wrzesień 2015

Miniaturowy (ledwie 32 strony) zbiór wierszy i fraszek Zdzisława Pękalskiego (ur. 1941) znakomitego bieszczadzkiego artysty rzeźbiarza - z zamiłowania również performera i poety, który w swoich wierszach próbuje przekazać to, o czym milczą jego rzeźby.

Elementem łączącym wszystkie utwory jest tematyka "okołoflaszkowa". Temat to (niegdyś) bliski autorowi, dziś z racji choroby i wieku, pozostaje Pękalski wyłącznie wybitnym teoretykiem. Niestety ten zbiór nie należy do jego wybitnych osiągnięć poetyckich i w żadnym stopniu nie oddaje wielkości talentu artysty z Hoczwi.

Niewątpliwie elementem podnoszącym artystyczną wartość tego skromnego zbiorku, opublikowanego nakładem Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu są znakomite ilustracje autorstwa samego Zdzisława Pękalskiego.

Na półkach