Tajemnica śmierci Jana Rodowicza Anody

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Jan Rodowicz, Anoda, historia
historia
Wiedźminka

Śmierć Jana Rodowicza, uczestnika Powstania Warszawskiego, jednego z bohaterów Kamieni na szaniec, wciąż wzbudza kontrowersje. Według oficjalnej wersji wydarzeń, ?Anoda?, po aresztowaniu w związku z podejrzeniami o nielegalne przechowywanie broni z okresu Powstania, 7 stycznia 1949 r. wyskoczył z okna czwartego piętra budynku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i poniósł śmierć na miejscu. Istnieją jednak poszlaki sugerujące, że był torturowany podczas przesłuchań i został już jako martwy wyrzucony przez okno. Autor niniejszej książki przeprowadził analizę prawdopodobnych scenariuszy przebiegu wypadków i zweryfikował wartość argumentów poświadczających różne wersje wydarzeń lub im przeczących. Dzięki kwerendzie w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej udało mu się dotrzeć do nowych informacji nie tylko na temat samego śledztwa dotyczącego ?Anody?, lecz także agenturalnego rozpracowania Rodowicza i jego środowiska przez informatorów aparatu bezpieczeństwa.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN ?Aparat bezpieczeństwa w walce z podziemiem politycznym i zbrojnym 1944-1956.

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/tajemnica-smierci-jana-rodowicza-anody

źródło okładki: http://aros.pl/ksiazka/tajemnica-smierci-jana-rodowicza-anody