Henryk Sienkiewicz. Sentencje o życiu i ojczyźnie miłości i przyjaźni wypowiedziane ustami bohaterów trylogii

Wydawnictwo: Astrum
sentencje
Eliot

Któż z nas nie zna Trylogii Henryka Sienkiewicza i jej bohaterów, a szczególnie Pana Onufrego Zagłoby - wielkiego patrioty, miłośnika ojczyzny, który swoimi dowcipnymi i mądrymi uwagami potrafił pogodzić najbardziej zwaśnione strony. Ten, słynący z forteli na każdą okazję i ciętych uwag szlachcic, po latach stał się jedną z najpopularniejszych postaci w polskiej literaturze. Zagłoba, urodzony...

Ten, słynący z forteli na każdą okazję i ciętych uwag szlachcic, po latach stał się jedną z najpopularniejszych postaci w polskiej literaturze. Zagłoba, urodzony kpiarz i gawędziarz, uwielbiał po swojemu komentować niewesołą rzeczywistość, drwiąc sobie ze wszystkich i wszystkiego. Książka ta jest wyborem cytatów najciekawszych i najlepiej charakteryzujących tamtą epokę. Ustami imć Zagłoby to Henryk Sienkiewicz wyrażał swoje myśli, poglądy i oczekiwania, dotyczące sytuacji historycznej, w jakiej znalazła się ówczesna Polska. Toteż Onufry Zagłoba dowcipkował, ale również potrafił poważnie odnieść się do zdrajców Ojczyzny, wchodzących w kumoterskie układy z obcymi mocarstwami. Wypowiedzi pana Zagłoby to niekiedy prawdziwe perełki, zarówno pod względem mistrzowskiego języka, jak i zaskakującej celności i głębokiej ludzkiej mądrości, uniwersalnej i ponadczasowej. Warto je przejrzeć, ponieważ pomimo upływu wielu lat od ich powstania nadal zadziwiają swoją aktualnością i trafnością.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/henryk-sienkiewicz-sentencje-o-zyciu/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/henryk-sienkiewicz-sentencje-o-zyciu/