Sheila Levine nie żyje i mieszka w Nowym Jorku

Wydawnictwo: Bellona

świetnie napisana powieść uważana za kobiecą wersję kultowego KOMPLEKSU PORTNOYA Philipa Rotha.Jest najdłuższym listem samobójczym w historii literatury. Zostawia go trzydziestoletnia Sheila, która w ten wyjątkowo nieszablonowy sposób postanawia rozliczyć się z rodzicami żydowską nowojorską klasą średnią hołdującą stereotypowi jidysze mame nadopiekuńczej matki niemalże oplatającej sobą własne dzieci oraz z niewartymi poświęconego im czasu kochankami. Na drugi ogień idą przyjaciele, praca, studia. Wbrew pozorom książka zawiera bardzo dużą dawkę humoru sytuacyjnego. Gail Parent jest znaną scenarzystką filmową (m.in. Wyznania małoletniej gwiazdy , Wielkie starcie ). Trudno się więc dziwić, że doskonale przyjęta w Stanach Sheila Levine nie żyje i mieszka w Nowym Jorku również posłużyła za materiał na nieznany u nas, za to tam przyciągający niemałe rzesze kinomanów film ( Sheila Levine is dead and livingin New York ).

fiNka | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Sheila postanawia popełnić samobójstwo. Podjawszy taka decyzje pisze najdłuższy list pożegnalny. Powód dla którego chce sie zabić - niemożność znalezienia męża.
I tak naprawde wokół tego kręci sie cała ksiazka, wokół poszukiwania małżonka. Całość przesycona jest ironicznym humorem i kilka razy zdarzyło mi sie uśmiechnąć przy czytaniu.
Ksiazka raczej dla kobiet i myśle, ze jednak znacznie młodszych ode mnie. Gdybym przeczytała ja z 10 lat temu może potrafiłabym bardziej zrozumieć rozterki tytułowej bohaterki. Na te chwile mojego życia jej problemy sa jak dla mnie zbyt wydumane. Do przeczytania i szybkiego zapomnienia.

Joanna | 2010-09-10

: lektura na poprawę humoru, wakacje, jesienny wieczór czy jakąś inną okazję, kiedy chcecie coś szybko przeczytać, a nie np. w kilka dni. Opowiada o życiu zawodowym i osobistym tytułowej Sheili. Autorka pisze w pierwszej osobie, w formie listu samobójczego, który jest bardziej zabawny niż tragiczny :).
Zastąpi komedię w telewizji.
Polecam miłośniczkom Bridget Jones, bo tu też jest o poszukiwaniu miłości

rezlerka | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

electraheart | 2014-02-13
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Książka napisana dość ciekawie. Na pewno przypadnie do gustu wielu teraźniejszym nastolatkom, być może niektórzy będą się mogli nawet w pewnym stopniu utożsamić z główną bohaterką i jej licznymi przemyśleniami?
Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie, wręcz rozczarowało. Od pierwszej strony liczyłam na coś zupełnie odwrotnego ;)

Laura | 2011-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Pełno humoru i tragizmu w jednym. Książka która potrafi podnieść człowiekowi samopoczucie.

Donna | 2012-07-18

Z Gailem Parentem spotkałam się parę lat temu, kiedy dopiero zaczęłam dojrzewać i dowiadywałam się coraz to nowszych rzeczy o życiu. W tym wieku każdy jest ciekawy świata i wielu pojęć, o których wstydzimy się rozmawiać z rodzicami, a nawet z najbliższą przyjaciółką. I właśnie odpowiedzi na te pytania znalazłam w tej powieści.
Sheila Lavine to młoda Żydówka, której rodzice dążyli do jej zamążpójścia. Posłuszna córka stara się spełni życzenie rodziców, nawet jeżeli jej małżeństwo nie miałoby być szczęśliwe. Za namową matki udaje się na studia, aby kształcić się na nauczycielkę, z której pensji mogłaby się potem utrzymać, a w razie zamążpójścia – bez problemu zostawić pracę. I właśnie tak Sheila zrobiła. Jednak nie spotkała przyszłego męża na studiach ani w swoim łóżku, ani w Nowym Jorku, ani w nowym mieszkaniu na Lower East Side z „uroczymi wnękami”. Ale kobieta nie poddawała się i uparcie szukała kogoś za kogo mogła by wyjść. I najpierw pojawił się Norman w ciapki. Jednak facet...

Sara | 2013-10-11
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Bardzo zabawna i ciekawa lektura. Trochę o życiu i o śmierci. Polecam.

ignorancja | 2012-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2012

Uwaga - Sheila Levine była grubo przed Bridget Jones.

alimaczek | 2012-05-04
Na półkach: Zagraniczne, Przeczytane