Ptak z Uliety

Wydawnictwo: Książnica
6 (24 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny

Londyński przyrodnik John Fitzgerald, zafascynowany ginącymi gatunkami, nie przypuszczał nawet, że przy okazji poszukiwania zaginionego Ptaka z Uliety wplącze się w niemal kryminalną intrygę. śledząc losy zaginionego okazu ptaka schwytanego przez uczestników wyprawy Jamesa Cooka na morza południowe, natrafia na zagadkową historię Josepha Banksa, oraz na ślad niezwykłej kobiety, którą młody Banks pokochał i która znikła z jego życia i kart historii równie tajemniczo jak zaginiony ptak.

wiejskifilozof | 2015-10-20

Taka to mało komercyjna książka./I chyba dobrze,bo napisana jest tak.Że trudno ją mnie nazwać wybitna.Raczej dziwna,bo nie umiałem si w nią spasować.Z jednej strony.Przyroda,ptaki-zoologia.
Troszkę nad wyrost myślałem,że to będą jakieś wyprawy.Takie przez puszcze wilgotne.
A tu,proszę bardzo.Mało tego było.To raczej książka,o pewnym badaczu.I jego dziewczynie.
Osobiście nie czułem klimatu.

Besia | 2015-10-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 października 2015

Od dawna czekałam na taka powieść - intrygująca i prawdziwa, napisana w sposób perfekcyjny od początku do końca.
Sięgałam po nią z pewnym oporem, a to, co uważałam , że może być minusem (oparcie na autentycznych faktach) okazało się nadawać całej historii wyjątkowego posmaku.
Całość rozgrywa się pararelnie na 3 płaszczyznach : współczesnej, w której bohaterowie poszukują eksponatu zaginionego ptaka, a przy okazji odkrywają losy Josepha Banksa, następnie wątek narracyjny właśnie Banksa na przemian w narracją jego ukochanej i trzecia płaszczyzna to wątek Dziadka poszukującego niestrudzenie pawi w Afryce.
Nie ma tu ani krzty nudy, czy grfomanii, trzeba też docenić niezwykłą rzetelność autora i dbałość od szczegóły.
Po prostu perełka !!!

Kinga | 2015-10-29
Przeczytana: 03 maja 2011

"Zdolna, ale leniwa" - ileż razy ja to w szkole słyszałam. Myślę, a nawet jestem pewna, że Martin Davies też to nieraz słyszał. Facet ma zdecydowanie talent. Udało mi się stworzyć kryminał, który się kręci wokół wypchanego ptaka. I to nawet nie jakiegoś kolorowego, egzotycznego ptaka, ale zwyczajnego takiego, mało atrakcyjnego szarego ptaka. No dobrze, ptak ten już wyginął, a ten wypchany to jedyny zachowany egzemplarz tego gatunku. I zniknął. Właściwie to zniknął dwieście lat temu. Wykorzystując oryginalne źródła (bo Ptak z Uliety jest najzupełniej prawdziwy jak i jego zniknięcie) Davies stworzył dwie historie, jedna to dziewiętnastowieczny romans, a druga to współczesny kryminał. Zazwyczaj nie lubię przeplatających się narracji, bo mam (albo raczej miałam) taką nerwicę natręctw, że mogłam czytać tylko jedną książkę naraz (teraz mogę nawet pięć, byle alfabetycznie). A taka książka to jak dwie książki. W dodatku nie mogę też czytać stron w książce w innym niż numerologiczny...

Urszula | 2013-04-08

Wspaniała książka, nie mogłam przez nią w nocy spać, bo musiałam ją dokończyć :)

Dejenira | 2016-09-17
Justyna | 2015-08-15