Na ostrzu noża

Tłumaczenie: Anna Jakubowska
Cykl: Cykl o Koniaszu (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Na ostřích čepelí

Psy kąsają, karawana jedzie dalej… Ruszyła. Zorganizowana przez Koniasza, najemnika nad najemników. Mistrza w swoim fachu, straceńca o poharatanej duszy i pokrytym bliznami ciele. Jest sprytny, świetnie wyszkolony, wykształcony, inteligentny, skryty. Bezwzględny zabójca i podstępny strateg, a jednocześnie człowiek honoru, w którym domyślać się można całych pokładów wrażliwości. Galerii...

Psy kąsają, karawana jedzie dalej…

Jest sprytny, świetnie wyszkolony, wykształcony, inteligentny, skryty. Bezwzględny zabójca i podstępny strateg, a jednocześnie człowiek honoru, w którym domyślać się można całych pokładów wrażliwości. Galerii barwnych postaci dopełniają jego malowniczy kompani i towarzyszące im kobiety. Bo nawet w mocnej męskiej prozie nie może zabraknąć wątków miłosnych.

Koniasz podjął się wykonania zadania – zdawałoby się – niewykonalnego, skoro potężny władzą i bogactwem przeciwnik nie zawahał się przed sprzątnięciem z tego świata mocodawcy najemnika. Ma doprowadzić karawanę osadników do nowego świata. Jeśli czytaliście pierwszy tom, wiecie, że ktoś dwoił się i troił by przeszkodzić w przygotowaniu i przeprowadzeniu przedsięwzięcia. I nadal nie ustaje w wysiłkach. Ruszył wyścig z czasem i zdecydowanym na wszystko wrogiem… Ruszyła karawana…

Beata | 2017-08-26
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Niesamowita powieść fantasy, jeszcze lepsza niż tom 1. Doskonała pod każdym względem.
Dalsze przygody Koniasza, Kowalskiego, Krystyny, Rezki i Nataszy. Krwawe walki, miłość i purytanie (przekleństwo każdych czasów). Uwielbiam Kowalskiego, wspaniały facet, bardzo zmienił się. Zdecydowanie mój typ.
Karawana ruszyła w drogę, wrogowie niestety też. Nowe intrygi, nowe problemy, próby morderstwa… Nie mogłam się oderwać!

słoneczko | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

„Psy kąsają, karawana jedzie dalej…”
Przygoda i relaks w dalszym ciągu gwarantowane.
Może to nie jest Sapkowski (Wiedźmin), czy Piekara (Inkwizytor - Mordimer Madderdin), ale pomysł na bohatera też bardzo dobry.
Plusy:
- ciekawe przedstawienie dalszych przygód Koniasza;
- dobrze wykreowane postacie;
- zabawa i humor dalej nas nie opuszczają;
- trup pada za trupem, krew leje się prawie na każdym kroku;
- nie ma tu nudnych, przedłużających się wątków pomiędzy kolejnymi akcjami.
Minusy:
- przedstawienie Koniasza prawie jako niezniszczalnego (lepszy niż Terminator);
- trochę „niesamowite” zakończenie, nawet jak na książkę z gatunku fantastyki.
Książka może bez fajerwerków, ale czyta się miło i przyjemnie.

amadar1 | 2017-06-30
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Żamboch stworzył bohatera na wzór innych wielkich wojowników fantasy. A najbardziej chyba przypomina mi żywcem wyciągniętego z książek pana Sapkowskiego - wiedźmina Gerlata. Oczywiście nie ma tutaj albo prawie nie ma magii. Jednak osobowość i charakter głównego bohatera to Gerlat jako żywo. Pod grubym pancerzem mordercy i wojownika, kołacze się gdzieś romantyczna idea obrońcy i rycerza. Wynajęty zabijaka. Zbir mądrzejszy od innych zbirów, miał być tylko narzędziem. Nie był nim. Powierzono mu ludzi, których miał chronić i może pierwszy raz w życiu pomyślał o nich “moi ludzie”. Sam nie wiedząc dlaczego zaryzykował dla nich wszystko i prawie wszystko stracił. I nie chodzi tu tylko o worki złota, ale o zdrowie i życie. Zakochał się, ale to również stracił. Walczył z zastępami wrogów i całym światem. I chyba nawet on sam nie wiedział dlaczego. A świat w powieści Zambocha jest duży. Jednym z jego centrów jest potężne miasto Fenidong należące do ligi handlowej wraz z przynależnymi do...

Michał Nosorowski | 2013-06-20
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Super się czyta.

Wiedźma | 2010-10-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 26 października 2010

Karawana wędruje dalej - przemieszcza się powoli, mozolnie, z wyraźnym trudem - natrafia na niezliczoną ilość przeszkód, które Koniasz przy pomocy swoich ludzi jest w stanie właściwie bezproblemowo rozwiązać. Kiedy już ma się wrażenie, że tym razem im się nie uda, on znowu wpada na jakiś genialny plan - to się robi nudne.

Chwilami miałam wrażenie, że charaktery osób z poprzedniego tomu w ogóle nie miały dla autora znaczenia i tworzył je od nowa - Koniasz, Kowalski, Kent, Krystyna czy Natasza - każdy zmienił się tak radykalnie, że wydaje się to absurdalne i nielogiczne.

Skoro już tutaj jesteśmy - w pierwszym tomie Koniasz nie mógł zapomnieć o Krystynie, a w tym praktycznie w ogóle o niej nie myślał, a jak już faktycznie próbował, to było to mocno naciągane. Kiedy natomiast zjawiał się w pobliżu, to przeważnie poszukiwał Hammonda.

No i to nieszczęsne zakończenie - może nie stricte epilog, ale ostatnie dwa rozdziały. Przegięte - całkowicie i bezsprzecznie. Nawet Geralt, który...

K8W | 2018-05-31
Na półkach: Przeczytane, Audioksiążka
Przeczytana: 31 maja 2018

Druga część zaczęła się w miarę dobrze. Spore fragmenty dotyczyły postaci drugoplanowych, nawet nawet ciekawie zarysowanych, jednak im bliżej końca, tym gorzej. Znów fabuła skupiła się wokół niewyobrażalnych, ponadludzkich wręcz wysiłków głównego bohatera, który coraz to otrzymywał śmiertelne rany, ale wciąż wstawał i znów heroicznie staczał następne walki. Autor niekonsekwentnie buduje tę postać, raz rysując go jako maniakalnego zabójcę, który od niechcenia morduje kogo popadnie, by pod koniec zrobić z niego męczennika walczącego w obronie innych ludzi. Opisuje go jako odpychającego, zdeformowanego brzydala, do którego jednak garną się wszystkie piękne kobiety. Autor zmienia sobie tę postać w zależności od potrzeby, zmienia do tego fabułę i bohaterów drugoplanowych. Kiedy nie potrzebuje już silnej, zaradnej kobiety to ją uśmierca w najbardziej idiotyczny sposób. Postaci, ich sposób zachowania, mówienia pozostają identyczne, nie ma żadnego stylu , żargonu, brak jakiegokolwiek...

Bodder | 2014-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2014

Po pierwszym tomie domyślałem się, jak skończy się przygoda bohatera, jednak przez wszystkie zwroty akcji miałem mały mętlik w głowie, a moje wcześniejsze przekonania trochę we mnie umarły. W wyniku zdarzeń, Koniasz niestety nie był już "wyjątkowo" uzdolnionym człowiekiem, lecz prawie półbogiem. Z tym elementem Zamboch zdecydowanie przesadził. Szkoda, że temat jego stosunków z Krystyną został tak szybko ucięty, bez większych wytłumaczeń i rozmyślań. Mimo tego, książka naprawdę warta uwagi i wciąga jak diabli.

ira | 2011-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Przeczytałam dla zasady, bo nie lubię odkładać książek w połowie.
Tom drugi "Na ostrzu noża" koncentruje się głównie na tym, jak fajnie się żyje Kowalsky'emu z dwiema kobietami. Cieszę się jego szczęściem, ale generalnie nie jest to zbyt pasjonujące.
NIC się nie dzieje. Jadą, i jadą, te dwie tylko włażą i wyłażą z wozu. Temat Krystyny, bez myśli o której w pierwszym tomie Koniasz nawet splunąć nie mógł, nagle jest rozwiązany drętwą gadką pod drzewem. I tak wszystko na odp... się, aż do końca książki. Jakby się Zambochowi odwidziało pisanie.
Zwyczajnie nudne. Nie polecam.

Michał | 2017-09-08
Przeczytana: 13 maja 2017

Koniasz na jego podstawie można opisać wielu bohaterów wielu do niego porównać, ale koniasz jest wyjątkowy syn cesarza biegły w mieczu kuszy mistrz rzucania nożem który w podłej spelunie robi co?.. czyta książkę o powstaniu gatunków elastyczny zangazowany zrobi wszystko żeby karawana dotarła do celu choćby miał paść trupem w górach grimma. Kowalski miły chłopak sprytny ma dwie kobiety zostanie zarządca tej koloni

Paweł | 2014-03-19

Opowieść zdecydowanie nabrała tempa! Nieoczekiwane zwroty akcji, intrygi, powrót dawno nie widzianych wrogów - dzieje się. Ciekawie zobrazowany rozwój Koniasza, który wkłada całe swoje ubrudzone serce w powodzenie misji, by finalnie... Tego musicie dowiedzieć się sami :)