Poszukiwacze muszelek

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller

Kiedy Penelopa Keeling zaczyna swą opowieść, ma sześćdziesiąt cztery lata. Ma za sobą pochopnie zawarte małżeństwo w burzliwym czasie wojny. To za jego sprawą opuściła kiedyś rodzinny dom w Porthkerris. Teraz, kiedy wychowała już troje dzieci, pragnie powrócić do miejsca, gdzie dorastała. Wspomina wszystkie złe i dobre strony młodych lat. I nagle też dowiaduje się, że olejne obrazy jej ojca stały się modne. I cenne. Tak jak ten jej ulubiony, przedstawiający dzieci na plaży: ?Poszukiwacze muszelek . Szybko także starsza córka Nancy i syn Noel uznają, że obraz należy sprzedać ku rozpaczy matki. Jedynie Oliwia, młodsza córka, wie, że należy zrobić wszystko, by Penelopie nie zabierać tej największej w jej życiu radości. Ale czy zdoła przekonać zaślepione rodzeństwo...

Liza | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

Pisarka pokazuje prozę życia, nie tylko poprzez losy 64-letniej Penelopy, lecz także jej dzieci i innych osób. Nancy to najstarsza córka bohaterki, matka i mężatka, snobistyczna, która tęskni za tym, by ktoś docenił jej „trud”. Oliwia to ta najmłodsza, obecnie pochłonięta karierą w magazynie modowym, ma za sobą rok spędzony na wyspie z pewnym mężczyzną. Jest jeszcze Noel, wyrafinowany lekkoduch, moim zdaniem najbardziej liczący na zysk po sprzedaży obrazów swego dziadka. Rodzeństwo nie może się porozumieć, pojawiają się przeszłe urazy, stare żale, kłócą się o sytuację Penelopy, która wyszła ze szpitala po zawale serca i zdaniem Nancy potrzebuje opieki- natomiast Oliwia jest za jej niezależnością.

Niestety jak dla mnie ta powieść posiada pewne wady. Bywały w niej bowiem momenty przestoju, monotonii, miałam nie odparte wrażenie, że niektóre fragmenty historii zostały napisane dla samego „bycia” nie wnosząc zbyt wiele dla całokształtu. Irytowały mnie też (o dziwo) przeskoki z...

Kasiag | 2015-06-09

Uwielbiam książki Rosamunde Pilcher. Jest coś takiego w jej narracji, coś tak ciepłego, klimatycznego, co sprawia, że chłonę każde słowo, zagłębiając się z ogromną przyjemnością w świat stworzony przez autorkę.
"Poszukiwacze muszelek" potwierdziły tylko moją dobrą opinię.
Urzekła mnie postać Penelope Keeling, którą poznajemy jako starszą panią, a następnie poprzez retrospekcje mamy 'wgląd' w jej niezwykłe dzieciństwo, trudną wojenną młodość i znój dorosłego życia u boku nieodpowiedzialnego męża. Poznajemy też historię jej wielkiej miłości, która naznaczy się na całym jej życiu. Penelope to kobieta silna, energiczna, przepełniona wewnętrznym blaskiem.
Warto poznać jej historię :)

O książce p.t."Poszukiwacze muszelek" dowiedziałam się przypadkiem, ponieważ koleżanka mojej mamy przeczytała egzemplarz z biblioteki i bardzo ją polecała. Swój egzemplarz zakupiłam dzięki siostrze przez Allegro. Jest to pierwsza książka autorki Rosamunde Pilcher, którą przeczytałam i jej książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Podoba mi się w niej to, że opowiada o rodzinnym obrazie zatytułowanym właśnie "poszukiwacze muszelek", namalowanym przez ojca głównej bohaterki Penelopy, Lawrence Sterne. Po śmierci ojca Penelopa zabiera kilka obrazów ojca i kilkanaście szkiców, wykonanych farbami na pamiątkę."Poszukiwaczy muszelek" odziedziczyła w prezencie ślubnym. Autorka bardzo starannie opisuje relacje rodzinne oraz sylwetki psychologiczne bohaterów. Dzieci Penelopy, czyli córka Nancy ze swoją rodziną i syn Noel nie przywiązują wcale wagi do obrazów dziadka, zależy im tylko na ich sprzedaży i liczą na duży zysk ponieważ po śmierci obrazy tego malarza osiągnęły bardzo wysokie notowania...

gosia | 2011-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2011

Jest to współczesna powieść obyczajowa, zawierająca liczne wątki autobiograficzne.
Córka artysty malarza Lawrenca Sterna, Penelopa Keeling, u schyłku życia spogląda wstecz na swoje losy. Przypomina sobie szczęśliwe dzieciństwo spędzone w swobodnej artystycznej atmosferze domu rodzinnego, nieudane wojenne małżeństwo oraz tragicznie przerwaną wielką miłość. W tych wspomnieniach otwierają się jak szufladki kolejne epizody życia, ożywają ludzie, z którymi kiedyś splotły się losy głównej bohaterki. Ta pełna ciepła i miłości kobieta, rozczarowana do swoich bliskich, u progu starości spotyka wreszcie nowych, młodych przyjaciół.
Ta wzruszająca historia tchnie spokojem, umiłowaniem piękna, a mistrzowsko skonstruowane sylwetki bohaterów znakomicie oddają specyficzną mentalność i styl życia zamożnych Brytyjczyków.

Joanna Pawlukiewicz | 2011-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2011

Wspaniała, mądra opowieść o trudnych rodzinnych relacjach w tym szczegolnie matki i córki.

Milka | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Książka bardzo mnie zachwyciła, zarówno swoimi barwnymi opisami Kornwalii, jak i nawiązaniami biograficznymi, ale przede wszystkich w bardzo ciekawy sposób pokazuje różne podejścia do życia osób z wyższych sfer. Bardzo dobrze pokazuje tutaj sposób myślenia ludzi bogatych w Anglii, ich "potrzeby" i marzenia. I w tej całości znajdujemy takich ludzi jak Penelopa, jej ojciec, Antonia i Danus, którzy stanowią tak naprawdę wyjątki od tej reguły.
Świetnie się czyta i polecam ją jak najbardziej.

ula | 2013-05-06

Piękna opowieść o rodzinie, przyjaźni, miłości...szczerze polecam.

Bookworm | 2012-10-14

To chyba jedyna pozycja tej autorki, która przypadła mi do gustu bez żadnego "ale", a nawet zauroczyła sobą. Piękna, mądra opowieść. Wracam do niej raz na kilka lat. Polecam!

alexandra2104 | 2015-05-29
Przeczytana: 29 maja 2015

"To było dobre, a nic co dobre nigdy nie jest stracone."

Życie jest piękne. Zaskakujące. Ludzie jacy są tacy są... Nie możemy wszystkich uszczęśliwić, ale możemy zawsze im służyć. Uśmiechem, radą, obecnością. Dobre chęci czy gesty nie wszyscy potrafią docenić i jeśli ciągle będziemy tego oczekiwać możemy się bardzo rozczarować. Z resztą pomagając innych chyba nie o to chodzi aby ciągle nam dziękowali.
"Poszukiwacze muszelek" to przeurocza powieść obyczajowa. Niezwykle mądra w swej prostocie. Pozwoliła mi naprawdę uwierzyć w to o czym zawsze wiedziałam - warto LUBIĆ ludzi, cieszyć się chwilą i nie bać się słuchać własnego serca.

mynameism | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką. Owszem, była odskocznią od poważniejszych lektur, jednak nie spodziewałam się, że będzie aż tak wciągająca. Niekiedy bohaterowie wydawali się zbyt jednowymiarowi i oczywiście, powtórzę po raz setny, NIENAWIDZĘ SPOLSZCZANIA IMION! Ale to już nie wina autorki. (Dobrze chociaż, że Richard nie zamienił się w Ryszarda...) Dobrze przemyślana akcja i ciekawie splecione losy bohaterów; ogółem bardzo przyjemna wakacyjna lektura.