Nie było słońca tej wiosny

Wydawnictwo: Czytelnik
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Nitager

źródło okładki: skan własny

Nitager | 2016-11-07

Niesamowicie naturalistyczna, zresztą jak większość powieści Ofierskiego. Wojna i okupacja widziana oczami chłopa, który wydaje się być daleko od wojennych okropności. Ale tylko pozornie. Prosta, nieskomplikowana filozofia życiowa głównego bohatera zwykle ogranicza się do problemu jak przeżyć, jak wyżywić rodzinę, jak ochronić żywność przed konfiskatą. A bronić musi się z obu stron, bowiem zarówno przed okupantem, jak i partyzantami. Co dziwne, dla niego nie ma wielkiej różnicy, a krzywda spotyka go i od jednych, i od drugich.
Cały świat wali się, gdy spotyka żydowską uciekinierkę z transportu. Młoda i atrakcyjna kobieta jest osobą wykształconą (lekarz). Nasz bohater jest nią zafascynowany, tak dalece nie należy ona do jego świata. Pomaga jej, oczywiście, ale czy na pewno kieruje się współczuciem? Czy tylko z dobroci serca naraża siebie i całą swoją rodzinę na potworne niebezpieczeństwo?
Jest w powieściach Ofierskiego coś, co nie pozwala przejść nad lekturą obojętnie. Książka...

Łokieć_Pana_D | 2016-11-24