Vernon Subutex. Tom 2

Okładka książki Vernon Subutex. Tom 2 Virginie Despentes
Okładka książki Vernon Subutex. Tom 2
Virginie Despentes Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna Cykl: Vernon Subutex (tom 2) literatura piękna
Vernon Subutex (tom 2)
Vernon Subutex. Tome 2
Biblioteka Akustyczna
2016-10-05
2016-10-05
9788380820531
Jacek Giszczak

Druga część przygód Vernona. Zaczyna to skręcać w trochę inną niż sądziłem stronę, ale pewnie sięgnę po część trzecią...

W drugim tomie "Vernona Subutexa" poznajemy życiowe historie bohaterów "drugoplanowych".

Samego Vernona jest tutaj zdecydowanie mniej aniżeli w tomie pierwszym. Z jednej strony jest to minus, gdyż nie możemy tak bardzo wczuć się w skórę bezdomnego, ale zarazem jest to plus, gdyż Despentes przedstawia nam historię życia ludzi, którzy - po "przegraniu życia" przez Subutexa - gromadzą się i orbitują wokół głównego bohatera.

Ów historie nie są bajkowe, nie ma tutaj księżniczek ani rycerzy na białych koniach, tudzież koni na białych rycerzach jak to śpiewa "Nocny Kochanek".

Autorka podtrzymuje poziom tomu pierwszego, ciekaw jestem czy tom trzeci również da radę.

Jeśli komuś podobał się tom I., nie będzie zawiedziony, zdecydowanie!

Okładka
tak jak w tom 1

skąd
biblioteka

moja opinia

To właściwie,60 % o pornosach.
Oprócz tego,książka przeciętna.Dla mnie.

Okładka
tak jak w tom 1

skąd
biblioteka

moja opinia

To właściwie,60 % o pornosach.
Oprócz tego,książka przeciętna.Dla mnie.

Po długich poszukiwaniach Vernon zostaje odnaleziony, jest bezdomny, ranny, brudny i w kiepskiej kondycji psychicznej. Przy pomocy przyjaciół dochodzi powoli do siebie, ale okazuje się nie jest zainteresowany zmianą swojego życia, wręcz przeciwnie, teraz ulica jest jego domem. Brak ograniczeń i wolność sprawia że jest szczęśliwy, wokół niego tworzy się dziwna grupa którą łączy pewien sekret zdradzony przez Alexa, przyjaciela Vernona i gwiazdę rocka. Lecz jest jeszcze coś co sprawia że ludzie czują się szczęśliwi w jego towarzystwie, a tym czymś jest muzyka.
Świetna książka, przypomina że w życiu chodzi o coś więcej niż zarabianie pieniędzy. Wolność, przyjaźń, muzyka to jest coś że człowiek czuje się szczęśliwy.

Nadal jest bardzo dobrze. Może historia traci nieco impet, ale to normalne w przypadku kilkutomowych publikacji. No i zwrot fabularny pod koniec nieco dziwny, ale wciąż zachęcający do sięgnięcia po tom 3.

Dla mnie stanowczo za mało Vernona w VERNONIE SUBUTEX II. Książka mogłaby się nazywać Vernon&przyjaciele a nawet Przyjaciele&Vernon. Akcja drastycznie zwalnia, poznajemy losy przyjaciół Vernona starych i nowych oraz przyjaciół i rodziny tych przyjaciół i nagle robi okazuje się że na scenie jest z 30 postaci. Tylko problem jest w tym, że sięgnąłem po drugą część bo bardzo mocno kibicowałem Vernonowi i trzymałem za niego kciuki. Przeczytałem ją trochę czuję niedosyt bo Vernon dalej mieszka na ulicy i w sumie nie spieszy mu się nigdzie. To do niego przychodzą "domni" wszyscy i dyskutują o życiu i w sumie tak można streścić cały drugi tom. Do słowa chyba doszła kobieca dusza autorki, która wygrała z rozsądkiem i naprawdę bardzo bardzo bardzo szczegółowo przestawia historię życia każdej drugi trzeciorzędnej postaci. Jak dla mnie za szeroko poszła i książka traci wiele z tego co zbudowano w pierwszej części.

Dlaczego bezdomny facet skupia wokół siebie innych? Może dlatego że wcale nie szuka już domu i nigdzie mu się nie spieszy - wysiadł z tego ekspresu jakim stało się życie i spokojnie siedzi na ławeczce w poczekalni dworca. I chyba jest tak że pozostałe postacie trochę tej decyzji mu zazdroszczą, stawiają go za to niejako na piedestale, lgną do niego. Mam nadzieję że trzecia część będzie bardziej zbliżona do pierwszej.

Po pierwszym tomie byłam nastawiona bardzo pozytywnie do kolejnych części opowieści o Vernonie, jednak druga część przeleżała na mojej półce szmat czasu - jakoś nie było kiedy po nią sięgnąć, potem zniknęła też ochota, zaczęłam zapominać i przypomniałam sobie o tej trylogii z okazji wydania trzeciego tomu,co nastąpi niedługo.
Po pierwsze, dziękuję autorce za spis postaci i ich krótki opis - pomogło mi to wejść z powrotem do opowieści i od pierwszej strony być świadomej, kto jest kim w tej historii.
Co się dzieje w drugim tomie? Niewiele.
Głównym bohaterem dalej jest Vernon, jednak nie ma go tu wiele; pojawia się w opowieściach swoich znajomych,na których autorka się skupiła. Poznajemy ich lepiej, wiemy, co siedzi w ich głowach, jakie mają problemy, jakie nadzieje. Akcji w tej książce jest jak na lekarstwo, za to sporo przemyśleń - niektórych może to odrzucać, innym się podobać. Myślę, że ta środkowa część jest mostem pomiędzy rozpoczęciem, pełnym akcji, a jeszcze nieznanym zakończeniem. Poczekamy i zobaczymy, co autorka nam przedstawi w trzecim tomie opowieści.

Po pierwsze, dziękuję autorce za spis postaci i...

140/2018 (A)

140/2018 (A)

Druga część książki zdecydowanie lepsza od pierwszej. Vernon Subutex jako bezdomny doświadcza więcej współczucia i ludzkich odruchów niż wśród bogatych, zblazowanych znajomych.
Również tym razem przyswoiłam w formie audiobooka. Czekam na polskie wydanie trzeciej części.

Mimo przeczytanego wcześniej spoilera czytałam do końca, niestety muszę stwierdzić, ze nie wciągnęła mnie na tym samym poziomie co pierwsza część. Jest to rozszerzenie "jedynki", w tym samym klimacie, jednak dość wtórne - w zasadzie do pełnego nasycenia wystarczyłoby mi przeczytać pierwszą część. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie, toteż dokończyłam książkę nie przerywając w połowie. Jest to jednak w pewien sposób powtórka z rozrywki i to co autorka miała do przekazania jest powtarzane innymi słowami. Nie powiem, że przeczytać nie można, owszem można, aczkolwiek czytając pierwszą część, zostawiając historię niedomkniętą moje czytelnicze wrażenia były zdecydowanie bardziej intensywne. W dwójce akcja robi się bardziej infantylna i mimo ciekawych spostrzeżeń autorki na kwestie społeczne czy seksualne, brakuje już tego pazura, a powstaje nieco tandetna historyjka. Niemniej jednak są fragmenty dla których warto przewracać kolejne strony...

• 2016
  • Audiobooki