Dobre maniery dla miłych ludzi którzy czasem mówią K***A

Tłumaczenie: Anna Rosiak
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Good Manners for Nice People Who Sometimes Say F*ck
poradniki
MuMin84

Żyjemy w świecie, który bardzo różni się od czasów porad Jana Kamyczka na temat savoir-vivre’u. Wielu z nas, na ogół miłych i uprzejmych ludzi (którym jednak zdarza się siarczyście zakląć), często traci rozeznanie, jak być kulturalnym człowiekiem i jednocześnie skutecznie radzić sobie z atakami chamskich zachowań. Amy Alkon z wdziękiem prowadzi nas przez zawiłości etykiety i proponuje...

Amy Alkon z wdziękiem prowadzi nas przez zawiłości etykiety i proponuje praktyczny zestaw zasad dobrego zachowania przystających do nowoczesnego stylu życia. Być może babcia próbowała nauczyć cię, którym nożem kroi się rybę, jednak na co dzień bardziej przyda ci się wiedza o tym:
czy wypada oddzwonić, zamiast odpowiedzieć e-mailem (a może to niegrzeczne),
czy można umieszczać w internecie zdjęcia z rodzinnego spotkania (wszyscy przecież wiedzą, że minęły czasy prywatności),
ile napiwku wręczyć kelnerowi w restauracji (i czy zostawić coś barmanowi),
jak uciszyć imprezujących sąsiadów (i nie wyjść przy tym na zrzędę).
A jeśli ktoś dmucha ci dymem papierosowym prosto w twarz? Bardzo głośno rozmawia przez telefon w miejscu publicznym? Postawił torbę na siedzeniu w autobusie i ani myśli jej ruszyć? Ta książka zawiera realistyczne rady na realne sytuacje i mnóstwo dobrego humoru. Stary, dobry Kamyczek może spokojnie przesunąć się na półce (chyba że to niegrzecznie tak mówić).

źródło opisu: hurtownia.polanglo.pl, 2016

źródło okładki: hurtownia.polanglo.pl, 2016

Firewarrior | 2019-05-08
Przeczytana: 08 maja 2019

Duże rozczarowanie. Pasywno-agresywne nastawienie autorki raczej nie czyni jej "miłym człowiekiem". Niektóre jej porady są dziwne, niektóre wręcz szkodliwe. Zaleca czepialstwo, zwracanie uwagi wszystkim naokoło. Uważa, że publiczne ośmieszanie jest w porządku - ktoś coś robi nie tak? Zrób zdjęcie, wrzuć na facebooka (albo wydrukuj na plakatach i anonimowo porozklejaj po okolicy), zamiast podejść i porozmawiać jak człowiek z człowiekiem. Ale to wszystko nic, wisienką na torcie jest rozdział dotyczący randkowania. Otóż autorka twierdzi, że rozmowa przez telefon w miejscu publicznym to skandal, naruszenie prywatności i prawa do ciszy i spokoju, więc należy takim osobom zwracać uwagę i traktować jak zbrodniarzy, ale jeśli jesteś kobietą i masz założone słuchawki na uszach/czytasz książkę w tramwaju, to mężczyzna ma prawo cię zaczepiać i masz być dla niego miła, żeby nie urazić jego uczuć. Albo - mężczyzna-zdobywca może się umawiać na przygodny seks, a kobieta nie powinna, bo jej...

Łukasz Chrzanowski | 2019-05-07
Przeczytana: 07 maja 2019

Moim zdaniem autorka jest fenomenem. Bo kto piszę książkę o dobrych manierach i na samym wstępie pisze, że nie ma wielkiego pojęcia o nich?

Mam wrażenie, że autorka nie ma wiedzy na temat psychologii. Po pierwsze cytuje co chwile innych autorów, dając przy tym prawdy oczywiste. Z drugiej strony z prawd oczywistych chce stworzyć perełki rozwojowe.

Jeśli pragniesz drogi na skróty, to ta pozycja jest dla Ciebie. Uważam jednak, że duchowość oraz rozwój osobowości, to nie szukanie dróg na skróty tylko głęboka praca nad swoim charakterem oraz wartościami.

Na sam koniec warto pamiętać, że niezdrowy tryb życia, brak manier, przeklinanie itp. itd to nie powód do dumy. A mam wrażenie, że autorka myśli inaczej. Bo po co chwalić tych co zaszli wyżej, jak można chwalić tych co w kupie siedzą.

Sklerotyczka | 2019-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2019

Próbowałam ja przeczytać, ale jest tak interesująca jak woda krążące w kanalizacji. Tytuł wprowadza w błąd, bo pokazuje że będzie to coś lekkiego i śmiesznego. A dostajemy, coś co jest napisane przez ostro zakochana osobę w sobie...

ponicavan | 2018-09-09

Słaba, mało przydatnych porad, a dużo opowieści autorki.

Klaudyna999 | 2018-08-28
Przeczytana: 31 lipca 2018

Kupiłam książkę z polecenia. Miała być zabawna, lekka i ciekawa. Niestety nic porywającego. Jak na poradnik to bardzo mało sensownych i przydatnych porad lecz całość czyta się lekko i szybko. Momentami nudnawa, autorka kilka razy powtarza to samo. Nie polecam.

Angie | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Ech, jak na jeden poradnik wywołała we mnie sporo emocji. Zacznę może od pierwszego z brzegu wrażenia. Pani o bardzo niskiej samoocenie, z niezbyt wysokimi kompetencjami społecznymi, nielubiana w przeszłości (to są kwestie, do których sama się przyznała w książce, no może oprócz pierwszej, to mój wniosek ;p) stworzyła sobie zbiór zasad sprawiających, w jej mniemaniu, że stała się lubiana i respektowana. Wydawało mi się, że napisała tę pozycję by polepszyć sobie samoocenę i skompensować przeszłe upokorzenia. Najbardziej mnie denerwowało jak przytaczała nazwiska znanych "przyjaciół" (Marlon Brando) lub podkreślała wysoką pozycję społeczną ludzi, których umieszczała w swoich przykładach (francuska dziennikarka, pracownik Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, znani blogerzy etc, a nie żadna Barbara z sąsiedztwa, osiedlowa sprzątaczka - chociaż i wtedy miałabym wrażenie, że pochwaliłaby się przy tym jak to dla niej status społeczny nie ma znaczenia, a lubi tylko mówić kto, co...

Dominika | 2017-03-28

Książka napisana przez ciekawą kobietę, ale bez przerwy denerwowała mnie jej snobistyczna postawa. Spodziewałam się czegoś lepszego zamiast steku wyzwisk pod adresem ludzi wokół.

OstatniaKropka | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017r.
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Długo czytałam tę książkę. Była nudna, naprawdę.
Tytuł cudowny, ale treść niestety słaba.
Same oczywistości, nic, co wpłynęłoby jakoś na moje postępowanie.
Na początku miałam dać 3 gwiazdki, ale dodałam jedną za dobry i przystępny styl.

asymon | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

LOL, nie przeczytałem, ale daję jedną gwiazdkę, żeby zdusić w zarodku kolejny "trynd" wydawniczy. Po książce Magdaleny Kostyszyn dostajemy kolejny "poradnik", który ma przyciągnąć czytelnika słowami na "k" i "ch" w tytule. Tylko że dresiarnia raczej książek nie czyta...

Ale mam pytanie, szanowni Wydawcy: po co się hamować, po co cenzurować? Piszcie jak jest, gwiazdki tylko osłabiają moc przekazu. A Grupa Wydawnicza Relacja dostaje ode mnie karnego k***a, brawo!