Rzeczpospolita w oczach podróżników z Francji i Niemiec

Seria: Silva Rerum
Wydawnictwo: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
historia
dwmakuch

Historia stosunków polsko-niemieckich czy polsko-francuskich jest nieco przewrotna w swoim przekazie. Czy państwo, z którym Rzeczpospolita bezpośrednio graniczyła od wieków, a więc Niemcy, miało większy wpływ na obyczajowość, rozwój kultury i funkcjonowanie instytucji prawnych w naszym kraju? Czy też ważniejsza była rola Francji, wiążącej się z Polską nieodłącznie małżonkami władców i osobami towarzyszącymi im na dworze królewskim? Francji, której zawdzięczamy dyplomatów, artystów czy medyków, a także inne osoby przeróżnych talentów zatrudniane przez polską magnaterię? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, czego dowodem są relacje cudzoziemskich podróżników odwiedzających Rzeczpospolitą w XVII i XVIII wieku. Ich stosunek do Polski i Polaków to mozaika wyobrażeń i stereotypów, znanych i umacnianych. Nasza książka pozwala dostrzec bogactwo i różnorodność europejskiej wymiany w tym okresie.

źródło opisu: http://www.wilanow-palac.pl/rzeczpospolita_w_oczach_podroznikow.html

źródło okładki: http://www.wilanow-palac.pl/galeria/18143/0/foto/0

Sonia | 2017-08-17