Ślepy zabójca

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Blind Assassin
powieść kanadyjska

Osiemdziesięcioletnia staruszka mieszka w Port Ticonderoga, gdzie przed wojną dominowała jej zamożna niegdyś rodzina. Narzekając na niesprawne ciało i odrzucając pomoc życzliwych osób, Iris myśli o swojej nieprzeciętnej egzystencji i niebezpiecznych czasach w jakich przyszło jej żyć.
Booker Prize za 2000 rok.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2002

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

adb | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

"Ślepy zabójca" Margaret Atwood to książka uhonorowana nagrodą Booker Prize w 2000r.
Narratorką jest 83 letnia Iris Chase, która wspomina dzieciństwo, młodość i małżeństwo zawarte, by uchronić rodzinę przed nędzą. Pozornie nudne życie w Kanadzie przełomu XIX i XX wieku w rzeczywistości obfituje w dramaty i konflikty, wywołane sprzecznymi dążeniami bohaterów. W toku dwutorowo prowadzonej narracji powoli odkrywane są przed czytelnikiem rodzinne sekrety, kryminalna zagadka, tajemnice przeszłości i elementy współczesności.

Narracja Iris jest achronologiczna i fragmentaryczna, współczesność przeplatana jest wspomnieniami, a te dodatkowo splatają się z notatkami z prasy: informacjami o wypadkach i zgonach, ale i balach, rautach i podróżach bogaczy, które dotyczą Iris. Kolejny mistrzowski zabieg kompozycyjny to wprowadzenie wewnętrznej powieści, tytułowego "Ślepego zabójcy" autorstwa Laury Chase - siostry narratorki. Książka Laury, wydana przez siostrę po śmierci dziewczyny jest...

jatymyoni | 2018-03-11
Przeczytana: marzec 2018

Powieść szkatułkowa., trzy wątki przeplatające się ze sobą. Głównym wątkiem jest życie codzienne i wspomnienia, które spisuje dla nieznanej jej wnuczki Irys.
Zaczyna się intrygująco, Ona i on spotykają się potajemnie, łączy ich romans. Kim są? To jest jeden wątek, który się przewija , ich spotkania. On snuje opowieść fantasy na planecie Zykron i na innych planetach, to jest drugi wątek tej powieści. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie sistra Irys, Laura, po dwóch latach w też w niewyjaśnionych okolicznościach znajdują ciało męża Irys, po latach ginie jej córka, a jej wnuczka gdzieś ucieka. Jaki z tymi wydarzeniami ma związek szwagierka Irys, pani Griffen Prior i pojawiająca się postać Alexa Thomasa. Po pewnym czasie wiemy już, kim jest ślepy zabójca, ale co jego łączy z pozostałymi? Rozszyfrowanie tych zagadek i powiązań trzymało mnie przy czytaniu tej książki. Wspomnienia Irys opisujące kryzys lat 30 w małym miasteczku kanadyjskim, gdzie tracili swe zakłady przedsiębiorcy, a...

Renax | 2015-09-09
Przeczytana: 08 września 2015

Pisałam to już przy 'Kobiecie do zjedzenia', że moja ocena Atwood oscyluje pomiędzy 7 a 3. Nie mogłam się zdecydować. Wczoraj podołałam wreszcie 'Ślepemu zabójcy', najsłynniejszej książce tej autorki, i chyba już wiem, skąd te moje rozbieżności. Pisarka oscyluje pomiędzy głęboką prozą psychologiczną a tanim wyciskaczem łez. Tutaj, mamy historię Iris i jej siostry Laury. Po tym jak ojciec dziewczynek zaczyna mieć kłopoty finansowe w swojej fabryce guzików, co grozi bezrobociem dla połowy miasteczka - mamy lata 30-te, panują rozruchy i komunistyczne agitacje, niczym z filmu Chaplina 'Modern times' - pomysłem rozwiązującym kłopoty wydaje się ożenienie starszej córki Iris z połowę od niej starszym milionerem Richardem.
Opowieść o życiu i tym jak to czuła Iris przeplata się ze wzmiankami z pracy i dziwną, wewnętrzną narracją Ślepego Zabójcy, znawcy starożytności i zabójcy kobiet.
Książka jest długa, historia Iris przebiega od początku XX wieku, przez kryzys lat 30-tych, następnie...

Justitia | 2018-01-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Zanim zaczęłam czytać, nie wiedziałam o czym dokładnie jest ta książka. Przyciągnęło mnie do niej nazwisko autorki, bo bardzo lubię jej „Opowieść podręcznej”. Tytuł sugerował, że może to być kryminał, a ja za kryminałami nie przepadam. Jak wielka była moja radość, gdy te przewidywana okazały się błędne. Myślałam, że obyczajówek też nie lubię, ale kilka ostatnich lektur oraz ta sprawiło, że zaczynam się przekonywać do tego gatunku. Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła; nowy rok rozpoczął się dla mnie wspaniale, jeśli chodzi o czytanie.

Myślę, że pod pewnymi względami można „Ślepego zabójcę” porównać do „Opowieści podręcznej”. Obie te książki są bardzo kobiece. Nie lubię takiego szufladkowania, ale tak właśnie jest. Tutaj najważniejsze są kobiety, mężczyźni są dla nich tłem. Obie pozycje są trochę melancholijne, refleksyjne, czasem lekko sarkastyczne, opowiadają o dosyć zamkniętym świecie – świecie uczuć i intymności. Podoba mi się, że bohaterki Atwood się nad sobą nie użalają;...

Kasiag | 2014-07-22

Uwielbiam takie historie!
Niby wszystko mamy podane na tacy, ale do samego końca tak naprawdę nic nie wiemy.
Narratorką tej opowieści jest Iris, która będąc u schyłku życia dokonuje swoistego z nim rozliczenia. Jest to rozliczenie o tyle bolesne, że pełne tajemnic, które muszą zostać ujawnione i tzw. 'trupów w szafie', które muszą zostać odkryte. Iris nie bawi się w subtelności, choć mam wrażenie, że opisuje nam swoje życie niejako po reportersku, odkładając emocje na bok. Przedstawia fakty, pozostawiając czytelnikowi jej historii, miejsce na komentarz (czy też domysły) między wierszami. Dzięki temu zabiegowi powieść zyskuje na tajemniczości, a Iris jawi się jako osoba twardo stąpająca po ziemi, konsekwentna i w pełni świadoma tego co chce opowiedzieć.
Relacja Iris przeplatana jest powieścią w powieści, czyli rozdziałami ze "Ślepego zabójcy", książki Laury Chase (siostry Iris), wydanej po jej śmierci. Jest to bardzo ciekawy zabieg, który z jednej strony gmatwa całą historię, ale...

Karolina | 2011-10-26
Przeczytana: 26 października 2011

Zaczyna się jak u Hitchcocka: trzęsienie ziemi, a później napięcie rośnie. Od razu dowiadujemy się od głównej bohaterki, Iris Chase Griffen, że jej siostra Laura zabiła się zjeżdżając samochodem z mostu. I tak jest przez całą powieść: wiemy, co się wydarzy, ale nie wiemy jak i dlaczego, więc śledzimy wydarzenia z zapartym tchem, aby poznać wszystkie szczegóły sprzed lat.

Z początku trudno mi było wszystko połączyć, bo książka ma kilka narracji. Pierwszą jest pierwszoosobowa opowieść Iris: zarówno jej borykanie się z obecnym samotnym życiem osiemdziesięciokilkuletniej staruszki jak i ze wspomnieniami sprzed lat (zaczynamy już od dzieciństwa). Ciągłość historii Iris i Laury przerywają wycinki prasowe z różnych okresów XX wieku dotyczące rodzin Chasów i Griffenów, ich życia prywatnego i interesów. I wreszcie książka w książce: dzieło Laury Chase o romansie mężatki z komunistą i autorem tanich powieści science-fiction. Kochanek opowiada o jednej ze swoich opowieści: miłości ślepego...

BetiFiore | 2013-01-09
Przeczytana: październik 2012

Dla mnie jedna z ksiązek niezapomnianych. Bardzo ciekawy styl, który na poczatku moze odrzucac, wydac się zagmatwany i nudny. Ale to tylko złudznie. Nie radzę pochopnie odkładac - satysfakcja gwarantowana.

chiara | 2012-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo zgrabnie skonstruowana opowieść o bierności i zakłamaniu, które doprowadza do kilku tragedii. Główna bohaterka Iris u schyłku życia opowiada o swym losie tak, jakby nie dotyczyło to jej samej. Nie dostrzega, że właśnie ona mogła zrobić coś, co uchroniłoby jej siostrę,a potem córkę przed śmiercią. To właśnie Iris jest ślepym zabójcą.

Ailith | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Po raz kolejny Margaret Atwood udowodniła, że jest wybitną pisarką. Ślepy Zabójca nie jest powieścią "na plażę" - wymaga od czytelnika uwagi i skupienia, skłania do przemyśleń, w efekcie prowadząc do swego rodzaju delikatnego oczyszczenia. To jedna z tych powieści, po których zakończeniu umysł czytelnika na chwil kilka zatapia się w refleksjach.

koemata | 2018-04-13
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audio
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

spod parapetu ciągnął chłód i bezlitosny, krzepiący zapach śniegu - szklany, staroświecki romans - kurcząca się skala moralności - ;; książka jak koszmar, zły sen, ciężko było doczytać do końca i także ciężko o niej zapomnieć