Kalendarz Pszczelarski 2017. Porady pasieczne Michała Piątka

Wydawnictwo: Wydawnictwo BEE&HONEY Sp. z o.o.
poradniki
Siuks

Mam nadzieję, że przekazane w „Kalendarzu pszczelarskim" informacje będą służyły nie tylko adeptom pszczelarstwa, ale także pszczelarzom z dużym bagażem doświadczeń jako podpora w pracach pasiecznych, a zapełniony zapiskami będzie zachęcał do ich analizy i wyciągania należytych wniosków z prowadzonej gospodarki pasiecznej. Spis treści Styczeń Prace porządkowe w magazynie i pracowni; Planowanie...

Spis treści
Styczeń
Prace porządkowe w magazynie i pracowni; Planowanie zakupów; Budżetowanie
Luty
Gotowość do pierwszych zabiegów; Korekta planów zakupowych; Partycypacja w spotkaniach szkoleniowych
Marzec
Główny oblot wiosenny i pierwsze zabiegi
Stymulacja rozwoju pszczół
Troska o pszczele pastwiska
Kwiecień
Dynamizacja rozwoju rodziny pszczelej; Wyrównanie siły pni; Inauguracja gromadzenia miodu towarowego
Maj
Zapobieganie wystąpieniu nastrojów rojowych; Pierwsze miodobranie; Miód wielokwiatowy
Wiosenny; Miód rzepakowy; Miód mniszkowy; Dobry czas na obfite zbiory pyłku; Pyłek kwiatowy
Stosowanie pyłku pszczelego; Pierzga; Powiększanie stanu posiadania i przeciwdziałanie wytruciu pszczół
Czerwiec
Kolejne elementy przeciwdziałania nastrojom rojowym; Drugie miodobranie; Miód malinowy; Miód wielokwiatowy letni; Miód akacjowy; Gromadzenie mleczka pszczelego; Mleczko pszczele; Działania marketingowe i promocyjne
Lipiec
Praca na wolniejszych obrotach; Trzecie miodobranie; Miód lipowy; Miód gryczany; Dobry moment na początek zbioru propolisu; Propolis; Wykorzystanie odkładów czasowych
Sierpień
Czas na krótki urlop; Wymiana matek; Leczenie rodzin nieprodukcyjnych
Wrzesień
Ostatnie miodobranie; Miód nawłociowy; Miód wrzosowy; Łączenie rodzin; Zakarmianie zimowe; Leczenie; Jad pszczeli
Październik
Finalna kontrola zapasów i porażenia warrozą; Zabezpieczenie uli przed wiatrem i szkodnikami
Nasadzenia roślin miododajnych
Listopad
Przetapianie i klarowanie wosku; Wosk pszczeli; Podsumowanie i analiza sezonu
Grudzień
Kontrola stanu; zadrzewienia na pasieczysku; i w jego pobliżu; Obligatoryjne ładowanie
baterii; Propolis (kit pszczeli); Wykorzystanie składników propolisu w ulu; Z czego powstaje
propolis?; Pochodzenie propolisu; Propolis zielony; Brazylijski propolis (żywica) czerwony(a); Substraty propolisu; Zbiór żywicy, starszego propolisu, innych lepkich substancji; Poławiacze propolisu; Zastosowanie propolisu w rolnictwie i ogrodnictwie
Kolory znakowania matek
Kalendarium imprez pszczelarskich