Trzy fale globalizacji. Rozwój, nadzieje i rozczarowania

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Aspra-JR
biznes, finanse
Miguel_Patata

Analiza przemian globalizacyjnych oparta na perspektywie ekonomii rozwoju unaocznia falowy przebieg globalizacji - jej zmienną intensywność oraz okresowe nasilanie się typowych dla niej symptomów. Pozwala również na systematyzację myśli o podobieństwach i różnicach między trzecią, najbliższą współczesności falą globalizacji a przemianami gospodarczo-społecznymi lat 1870-1913 i 1950-1973. Nie tylko naświetla przez to idee typowe dla współczesnej fali przemian globalizacyjnych. Pozwala je również porównywać z tymi, które stanowiły podstawę działania w czasach minionych. Uniemożliwiają tym samym mówienie o globalizacji jako o procesie przede wszystkim spontanicznym, stanowiącym naturalną falę ewolucji gospodarki kapitalistycznej oraz niezależnym od woli ludzi i niedającym się kształtować.

Książka dotyczy zmian w przebiegu globalizacji w trzech, wyodrębnionych przez Autorkę okresach: w latach 1870-1913, 1950-1973 i po 1980 roku. Zmiany te Gabriela Ziewiec analizuje, uwzględniając dwa poziomy sterowania: państwa i organizacji międzynarodowych. U podstaw prowadzonych w tekście analiz leży odróżnienie deklarowanych celów globalizacji od efektów realnie zachodzących procesów. Tekst zatem konfrontuje idee, które formułują cele, z rzeczywistymi procesami gospodarczymi i społecznymi.

prof. dr hab. Paweł Kozłowski, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN

Książka jest bardzo wartościowa poznawczo. Przedmiotem zainteresowania Autorki jest globalizacja jako proces realizowany w różnych okresach historycznych. Dostępne definicje globalizacji budzą niedosyt, zawężają sposób jej rozumienia, zatem istnieje potrzeba uporządkowania myśli o globalizacji i przyjęcia integralnej perspektywy poznawczej, łączącej różne dziedziny nauki. Zdaniem Autorki trzeba ukazywać związek między procesami globalizacyjnymi a zaostrzającą się dywersyfikacją poziomu rozwoju państwa i narastających dysproporcji rozwojowych między regionami i krajami.

prof. dr hab. Jerzy Żyżyński, Wydział Zarządzania UW

Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Kasą im. Józefa Mianowskiego ? Fundacją Popierania Nauki.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/trzy-fale-globalizacji/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/trzy-fale-globalizacji/