Tomasza F. ostatnie zapiski dla ludności

Tłumaczenie: Iwona Czajko-Michniewicz
Wydawnictwo: Świat Literacki
Tomas F's siste nedtegnelser til almenheten
83-86646-88-8

Tomasz F. to przenikliwy, niezależny, ironiczny starzec, mistrz paradoksalnych obserwacji, w swoich monologach łączący staroświecką elegancję, bezlitosny czarny humor i niezwykły dar obnażania absurdalności świata. Lapidarne, precyzyjnie skonstruowane utwory, pełne osaczającego niepokoju i narastającego napięcia, porównywanego z nastrojem pisarstwa Kafki, zachwycają finezyjnym docieraniem do najtrudniejszych doświadczeń egzystencjalnych, takich jak samotność, przemijanie i śmierć. W niniejszym tomie znalazły się opowiadania z książki Tomasza F. ostatnie zapiski dla ludności (1983) oraz tytułowy utwór ze zbioru Niespodziewanie wyzwalająca myśl (1987). Kjell Askildsen, ur. 1929, należy do najwybitniejszych pisarzy skandynawskich, uznawany jest za jednego z najlepszych żyjących współcześnie twórców krótkich form prozatorskich. Od debiutu w 1953 roku wydał jedenaście książek powieści i zbiorów opowiadań które chociaż niewielkie objętościowo, przyniosły mu miano odnowiciela prozy norweskiej. Jest laureatem licznych nagród literackich, przez wiele lat był członkiem Norweskiej Rady Kultury. Jego twórczość tłumaczona jest na wiele języków, doczekała się licznych adaptacji teatralnych i filmowych.

Liwia | 2015-10-22

Opowiadania, których motywem przewodnim jest samotność, wyobcowanie, starość i związane z nią poczucie pewnej rezygnacji wobec tego, co przyniesie przyszłość i co zdążyła już przynieść (i odebrać) przeszłość, niepozbawione jednak sporej dawki czarnego, zjadliwego humoru, który sprawia, że komentarze głównego bohatera, a zarazem narratora większości utworów, tytułowego Tomasza, z taką ogromną przenikliwością, bezwzględnością obnażają raz za razem coraz to nowy z absurdów obserwowanej rzeczywistości, bezlitośnie osądzając nie zawsze na dobre zachodzące zmiany, w tym odniesieniu do własnej osoby poprzez pryzmat wieku.
Odrębnymi opowiadaniami, których narratorem nie jest Tomasz, jest zbliżona tematycznie "Niespodziewanie wyzwalająca myśl" oraz zupełnie odmienne opowiadanie pt. "Carl Lange", przywodzące na myśl "Proces" Franza Kafki, którego bohater tak jak i w "Procesie" jest zabawką w rękach wyższej, kierującej się niejasnymi zasadami, siły.
"Tomasza F. ostatnie zapiski dla...

Superchrupka | 2016-11-09

Gorzkie, ironiczne, błyskotliwe, imponująco oszczędne i tak bardzo (BARDZO!!) dowcipne pisanie. Rewelacja. Ach, ach... Szkoda, że nie wydano u nas czegoś więcej tego autora :(

Ewelina Leszczyńska | 2012-02-21

cudo. i polecam film "Thomas"- reż. Miika Soini inspirowany ową książką!

Arek_Szpak | 2016-04-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane