Zapamiętane w ciele

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Interesującej Prozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
What the Body Remembers
Zapamiętane, ciele

Jest rok 1937. Szesnastoletnia Rup dowiaduje się, że ma zostać drugą żoną Sardardżiego, zamożnego sikha, inżyniera, żonatego z Satją, lecz jak dotąd bezdzietnego. Rup spodziewa się, że starsza kobieta, odznaczająca się twardym charakterem, będzie traktować ją jak siostrę, ale ich wzajemne relacje szybko się komplikują, a sytuacja rodzinna staje się napięta. Shaunie Singh Baldwin udało się uchwycić specyfikę złożonych podziałów natury religijnej i filozoficznej, które miały miejsce w najnowszej historii Indii, i nadać im artystyczną siłę. Powieść napisana z epickim rozmachem. Autorka w pasjonujący sposób, z niezmiernym współczuciem, przedstawiła społeczeństwo oparte na traktowaniu kobiet jako obywateli drugiej kategorii. Książka zarazem poetycka, zmysłowa i feministyczna, a do tego porusza sprawy polityczne z ogromnym wyczuciem i znajomością tematu.

Tamanna | 2014-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Porządkując półki z setkami już książek o Indiach, trafiłam na tę przeczytaną już lata temu powieść. Pytając siebie, co jeszcze z niej pamiętam. Gdy ją czytałam, zaczynałam wówczas dopiero swoją przygodę z Indiami. Czytając ją miałam w głowie tylko dwa hasła, które niewiele mi jeszcze wówczas mówiły: Pendżab i sikhowie. Dlatego towarzysząc bohaterce w czas jej dzieciństwa, dojrzewania, małżeństwa, a potem macierzyństwa z zapałem rozczytywałam się w szczegółach obyczajowości sikhów.

Patrzę teraz na końcu książki na notatki, które sześć lat temu wypisałam ołówkiem czytając "Zapamiętane w ciele". Słowa pendżabskie, hindi (wtedy jeszcze obce mi, dziś niektóre już używane przeze mnie). Nazwiska poetów urdu, których wierszy szukałam (Mira Taki Mira, Ghalib, Muhammad Iqbal), idąc za tropem podsuniętym mi przez bohaterkę. Miejsca gdzie opisano 13 kwietnia święta Duśery i Rakhi
"haumai" tzn w sikhizmie zapatrzenie w siebie
tak ładnie pachnie ta Apokalipsa!
ZAN, ZAMIN, ZEWAR - KOBIETY...

basha | 2010-09-28

Barwny obraz Indii, przekrój społeczeństwa, religii i obyczajów oraz historia miłości rozgrywająca sie przez wiele lat, podczas przełomowych wydarzeń w historii państwa. To książka, którą długo się pamięta. warto

Eva136 | 2015-11-29
Przeczytana: 15 listopada 2015