Pragnienie

Okładka książki Pragnienie Richard Flanagan
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Pragnienie
Richard Flanagan Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Wanting
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2017-01-12
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Data 1. wydania:
2010-06-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308062944
Tłumacz:
Maciej Świerkocki
Tagi:
Aborygeni cywilizacja człowieczeństwo człowiek literatura australijska odmiana losu powieść społeczno-obyczajowa pożądanie strach śmierć
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Spragnieni, głodni, dzicy



380 19 76

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
480 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
604
602

Na półkach:

Jest rok 1841. W kolonii karnej zwanej Ziemią van Diemena osiedla się podróżnik i odkrywca sir John Franklin. Pobyt w tym miejscu jego i żony nie trwa długo, lecz kończy się zaskakująco. Lady Jane postanawia udowodnić, że cywilizacja może zmienić bardzo wiele, między innymi dotychczasowe życie ludzi, czyniąc ich szczęśliwszymi. Podejmuje decyzję o adopcji dziewczynki z plemienia Aborygenów. Dziecko ma na imię Mathinna. Jak ta próba się zakończy? Mija kilkanaście lat. John Franklin wyrusza w kolejną podróż, która wiedzie przez Arktykę i już z niej nie wraca. Co spotkało odkrywcę i jego załogę? Pojawiają się różne teorie, a jedna z nich donosi o kanibalizmie. Żona podróżnika nie może się z tym pogodzić. Prosi o pomoc w wyjaśnieniu sprawy znanego pisarza Charlesa Dickensa. Tak powstaje niezwykła sztuka, której przesłanie otwiera oczy na prawdy ukryte pod piękną otoczką.

Richard Flanagan – autor książek, które zostały wydane w 26 krajach. Australijski pisarz, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Wśród jego książek znajdują się „Klaśnięcie jednej dłoni” oraz „Ścieżki północy”, którą tworzył aż 12 lat i za którą otrzymał Nagrodę Bookera.

Inspiracją dla pisarza do rozpoczęcia tej powieści stał się pewien obraz, który namalował Thomas Bock. Przedstawia Mathinnę, która stała się główną bohaterką powieści. Dziewczynka ubrana jest w czerwoną, elegancką sukienkę, z którą nie lubiła się rozstawać. Jeden jeszcze element zwraca na nim uwagę – brak obuwia. Daje to do myślenia, gdyż ukazuje, że mimo eleganckiego stroju nadal pozostało coś z jej energii i dzikości.

Walorem tej powieści jest oryginalny i ciekawy pomysł na fabułę inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Już sam opis nasuwa wiele pytań, na które chce się uzyskać odpowiedzi. Zapowiada też niebanalną i pełną treści zawartość. Opowieść toczy się w kliku ramach czasowych, lecz w głównej mierze w dwóch. Raz jest to rok 1854, gdy Charles Dickens na prośbę Lady Jane poznaje losy odkrywcy Johna Franklina, przygotowując swoją sztukę. Innym razem rok 1841, gdy Lady Jane decyduje się na adopcję Aborygenki z kolonii karnej. Początkowo wydarzenia płyną rozdzielnie swoim rytmem, brak w nich porządku, by coraz częściej się uzupełniać. W obu przypadkach wplatane są też losy innych postaci, bez których opowieść nie byłaby tak barwna.

Książka jest wypełniona emocjami po same brzegi. Nie czyta się jej lekko i szybko, co w tym wypadku nie jest też wadą. Tematyka, którą porusza jest miejscami wstrząsająca i między innymi z tego powodu nie jest to lekka lektura. Ukazuje zło w ludzkich sercach i egoistyczne pobudki działań, których skutki mogą być katastrofalne. Pozorną dobroć, pod której powłoką czai się zgnilizna i mrok. Atmosfera miejscami przytłacza i przygnębia, ale opowieść jest na tyle intrygująca, że chce się poznać jej zakończenie.

Najwięcej emocji wzbudził we mnie los Mathinny. Porusza i przeraża. Widać, jak dziewczynka próbuje zrozumieć co się wokół dzieje, stara się sprostać stawianym przed nią wymaganiom. Wzbudza duże zainteresowanie ludzi, ale tak w rzeczywistości nikomu na niej nie zależy, nikt nie okazuje jej uczuć. Po pewnym czasie nie czuje się dobrze ani w kolonii karnej, ani w Londynie, nie pasuje do żadnego z tych miejsc w stu procentach. Wydarzenia, które wpisują się w jej dalszy los na długo zapadną w mojej pamięci. Nie sposób o nich zapomnieć. Duże zainteresowanie wzbudzają też Charles Dickens i jego życie. Jego relacje z żoną i nastawienie do pracy oraz zachowanie względem kobiety o imieniu Ellen. Każda z postaci jest dobrze wpisana w opowieść, ma swoje problemy i pragnienia, chociaż nie każda im ulega. Pisarz ciekawie skomponował grono bohaterów o różnych charakterach i potrzebach, przez co w powieści styka się sporo ważnych tematów.

Podsumowując, „Pragnienie” to mocna lektura, której nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Skłania do refleksji nad życiem, ludzkimi losami, pragnieniami i brakiem zrozumienia. Porusza oraz ukazuje, co tak naprawdę rządzi światem. Bez względu, jak bardzo mocno człowiek będzie starał się walczyć z pragnieniami, z tym większą siłą mogą powrócić, osaczając z każdej strony i nie dając zaznać spokoju.

http://ksiazki-moj-maly-swiat.blog.pl/2017/02/12/pragnienie-richard-flanagan/

Jest rok 1841. W kolonii karnej zwanej Ziemią van Diemena osiedla się podróżnik i odkrywca sir John Franklin. Pobyt w tym miejscu jego i żony nie trwa długo, lecz kończy się zaskakująco. Lady Jane postanawia udowodnić, że cywilizacja może zmienić bardzo wiele, między innymi dotychczasowe życie ludzi, czyniąc ich szczęśliwszymi. Podejmuje decyzję o adopcji dziewczynki z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    962
  • Przeczytane
    604
  • Posiadam
    193
  • 2018
    15
  • Teraz czytam
    14
  • 2017
    13
  • Ulubione
    10
  • Chcę w prezencie
    10
  • 2017
    9
  • 2019
    9

Cytaty

Więcej
Richard Flanagan Pragnienie Zobacz więcej
Richard Flanagan Pragnienie Zobacz więcej
Richard Flanagan Pragnienie Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także