Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Pan Macmillan, Quercus
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Sielent Predator
Nina

Tom Furey, policjant z dwudziestoletnim stażem, nie lubi kiedy nazywany jest ochroniarzem (bodyguard). Pracuje w wydziale oficerów ochrony (protection officers) londyńskiej policji metropolitalnej, który po atakach terrorystycznych został poważnie wzmocniony, a jego funkcjonariusze opiekują się wszystkimi ważnymi politykami. Tym razem Tom ma zastąpić swojego kolegę, Nicka Robertsa, który od kilku dni z nieznanych powodów nie pojawia się na służbie. Jego podopiecznym zostaje Robert Greeves, niższy rangą minister (junior minister) tj. spoza grupy tworzącej gabinet, ale ze względu na zakres kompetencji podlegający najściślejszej ochronie. Jest bowiem Greeves w resorcie obrony odpowiedzialny za zamówienia i sprzedaż broni. W RPA ma spotkać się ze swoim południowoafrykańskim odpowiednikiem.

Greeves bardzo często jeździ do Afryki. Pewien tabloid spekuluje nawet, że powody tych wizyt nie są czysto biznesowe. Dla Toma jest to pierwsze zetknięcie z Czarnym Lądem i jak większość gości nie może ukryć ciekawości połączonej z zachwytem. Tym bardziej, że jego miejscowym partnerem zostaje atrakcyjna policjantka Sannie van Rensburg. Mieszkają wszyscy w luksusowych apartamentach Tinga Legends Lodge w Narodowym Parku Krugera. Pewnego dnia rano odkrywają, że minister Greeves i jego młody asystent zniknęli. Tom jest zdruzgotany, poczuwa się do winy i daje jasno do zrozumienia, że nie spocznie dopóki nie dopadnie porywaczy. Sannie rusza w pościg razem z nim.

źródło opisu: Nina

źródło okładki: amazon.com

Nina | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Tony Park ma dla mnie niesłabnący urok ze względu na swoją miłość do Afryki. W "Cichym drapieżniku" to obok RPA, Mozambik, Botswana, Zambia i Malawi. Jego powieść oczywiście nie pretenduje do oddania całej trudnej prawdy o tych krajach. Tom widzi je przecież pierwszy raz w życiu, niektóre zaledwie przejazdem, cały skupiony zresztą na swojej misji. Podobnie, jak z drugiej strony, Sannie pierwszy raz ogląda Londyn. Najsłabszą stroną książki jest, moim zdaniem, intryga kryminalna. Nie to, żeby akcja nie trzymała w napięciu. Można by rzec, przeciwnie. Jest zagmatwana, zwrotów akcji tak dużo, że w rezultacje trudno mówić o jej wiarygodności. Przy tym, paradoksalnie, od pewnego momentu, właśnie poprzez swoją karkołomność sygnały dla czytelnika co do rozwoju intrygi stają się zupełnie oczywiste.

Na półkach